Internete gausu turinio, neskirto vaikams ir paaugliams. Tačiau toks turinys juos vis tiek pasiekia. Nuo nepageidaujamų vaizdų vaikus skiria viso labo vienas paspaudimas.
Pavyzdžiui, „Facebook“ trumpo vaizdo įrašo apie kačiukus nuoroda gali atverti visai ne tuos vaizdus, kurių tikėjotės. Geriau su vaikais apie turinį suaugusiesiems kalbėti keliais metais per anksti nei viena diena per vėlai, sako Rasa Jauniškienė, Skaitmeninės etikos centro vadovė. Patarimu, kaip blokuoti žalingas svetaines, dalijasi Justina Antropik, „Tele2“ skaitmeninio turinio vadovė.
2023 m. „Common Sense Media“ tyrimas rodo, kad vidutiniškai 12 m. amžiaus vaikai pradeda susidurti su suaugusiems skirtu turiniu internete. 15 proc. vaikų panašų turinį aptinka būdami 10 m. ar net jaunesni. Tyrimo duomenys atskleidžia, jog pusė vaikų turinį, skirtą suaugusiems, pamatė atsitiktinai, paspaudę nuorodą, kuri juos ten nuvedė.
„Tėčiai ir mamos, norėdami apsaugoti vaikus, kartais atideda pokalbį apie nepatogias temas vėlesniam laikui. Tačiau apie suaugusiems skirtą turinį su vaikais ir paaugliais labai svarbu kalbėtis kuo anksčiau: geriau tai padaryti pora metų per anksti, nei viena diena per vėlai. Pasikalbėkime jautriai su vaikais pirmieji, nesuteikime šios privilegijos industrijos, kuriančios suaugusiems skirtą turinį, atstovams“, – sako R. Jauniškienė.
Amžiaus ribos socialiniuose tinkluose – mitas?
Skaitmeninės etikos centro specialistų teigimu, daug Lietuvos mažamečių turi paskyrų platformose, kurių būtina amžiaus riba yra 13 metų. Anot pašnekovės, kartais vaikai patenka ir į suaugusiems skirtas platformas, kuriose leidžiama platinti ir uždirbti iš mokamo turinio, prenumeratų, tekstinių žinučių ar skambučių su prenumeratoriais.
„Kasmet bendraujame su tūkstančiais vaikų ir paauglių visoje Lietuvoje. Į klausimą, kokį amžių, kurdami paskyras socialinėse platformose, jie yra nurodę, vaikai vardija 20, 46, 35, 18, 60 metų. Jie teigia, kad melagingą amžių nurodo tam, kad galėtų gauti daugiau funkcijų socialiniuose tinkluose“, – sako R. Jauniškienė.
Pasak ekspertės, suaugusiųjų turinio platformos gali įvairiai neigiamai paveikti vaikus ir skatinti elgesį, vedantį į priklausomybę. Pastebima, kad jaunesni nei 18-os metų jauni žmonės, internete parduoda vis daugiau turinio suaugusiesiems, pavyzdžiui siūlo savo nuotraukas mainais už pinigus ir dovanas.
„Kokio bebūtų amžiaus suaugusiems skirto turinio kūrėjai, siekdami atitikti paklausą ir išlaikyti sekėjų dėmesį, dažnai ima kurti vis ekstremalesnį turinį. Kai į tokią veiklą įsisuka vaikai, jie, dažnai patys nesuprasdami, sumoka milžinišką kainą. Kai jų vertė priklauso nuo išvaizdos, tai gali skatinti pernelyg imti rūpintis kūnu kaip pagrindiniu vertės ir pajamų šaltiniu, be to, tai gali neigiamai paveikti savivertę, psichikos sveikatą“, – sako R. Jauniškienė.
Svarbiausia – neteisti
Atvirumas ir nuoširdumas yra pagrindiniai principai bendraujant su vaikais jautriomis temomis. Svarbu domėtis ne tik vaiko kasdienybe, bet ir tuo, kas jam kelia džiaugsmą ar nerimą, kokios platformos jį domina ir ko jis ten išmoksta. Anot R. Jauniškienės, tėvams svarbu patikinti vaiką ir jam pakartoti, kad, nepaisant to, kas benutiktų virtualioje erdvėje, tėvai padės tai išspręsti.
„Verta ieškoti momentų, kurie natūraliai leidžia pradėti jautrius pokalbius su vaiku. Pavyzdžiui, išgirdus dainos žodžius, istoriją televizijoje ar naujienų reportaže. Klauskite atvirų klausimų, kurie skatina diskusiją, svarbu vaiko netardyti. Jei nejauku kalbėti apie pornografiją, aptarkite seksualizavimą medijoje – TV laidose, filmuose, reklamose“, – kviečia pašnekovė.
Interneto išvalyti neįmanoma, bet blokuoti svetaines – galima
Justina Antropik, „Tele2“ skaitmeninio turinio vadovė, sako, kad suaugusiųjų turinio platformos išliks skaitmeninio pasaulio dalimi. Ji akcentuoja, kad tėvai turi būti informuoti, kaip šnekėtis su atžalomis, o šalia to – pasiremti visomis techninėmis priemonėmis, kad apsaugotų vaikus nuo žalingo turinio.
„Interneto išvalyti neįmanoma. Suaugusiesiems skirto turinio platformos rasis ir toliau. Nors istorija rodo, kad kai kurios dėl savo neigiamo poveikio bus uždarytos, svarbu įgalinti įrankius, kurie padeda apsaugoti nepilnamečius nuo nepageidaujamo turinio. Pavyzdžiui, „Tele2“ teikia tarp tėvų itin populiarią interneto apsaugos paslaugą, kurią galima užsisakyti ryšio operatoriaus savitarnoje. Ją naudojantys tėvai savo namų tinkle gali blokuoti tam tikrą turinį ir svetaines“, – teigia J. Antropik.
Nuo 2021 m. „Tele2“ vaikų išnaudojimą vaizduojančių svetainių blokavimo procesą vykdo automatiškai ir įgyvendina projektą „Project Arachnid“, kuris klasifikuoja ir blokuoja seksualinio pobūdžio svetaines.
J. Antropik teigimu, projekte „Arachnid“ nenaudojama veido atpažinimo technologija. Vietoje to, veikia „hashing“ technologija, kuri padeda palyginti konkretų vaizdą ar vaizdo įrašą su jau žinomų kenksmingų svetainių duomenų baze. Šis įrankis leidžia greitai aptikti nepageidaujamą turinį ir pasiūlo veiksmus, kaip sustabdyti jo platinimą. Sistemą dar labiau sustiprina bendradarbiavimas su įvairiomis vaikų apsaugos organizacijomis visame pasaulyje.