Nepilnamečių polinkį nusižengti ar net ir nusikalsti, gali įtakoti gausybė veiksnių bei faktorių, tokių kaip: problemos šeimoje, smurtas, netinkama priežiūra, tėvų konfliktai. Išprovokuoti nusižengimus gali ir neigiami bendraamžių, o neretai ir suaugusiųjų, elgesio pavyzdžiai, nepakankamas vaikų užimtumas, nesudarytos mokymuisi ir laisvalaikio leidimui reikalingos sąlygos.
Viena iš šių dienų aktualijų yra nepilnamečių viešosios tvarkos pažeidimai, dažnai sąlygojami vaikų noru pasirodyti prieš bendraamžius. Vienas iš požymių, parodantis nesaugią vaiko raidą, jo netinkamą ugdymą, yra paties vaiko žalingų įpročių ir pavojingo elgesio demonstravimas.
Dėl galimų vaiko teisių pažeidimų, reagavimo į juos, tais atvejais kai patys nepilnamečiai, savo netinkamais veiksmais, viešoje erdvėje kelia pavojų ar grėsmę sau ir kitiems, buvo diskutuota susitikimuose su Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kalvarijos ir Kazlų Rūdos policijos komisariatų pareigūnais, šių savivaldybių tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatoriais, probacijos tarnybos atstovu.
Svarbu žinoti tai, kad vaikams, kuriems jau sukakę 16 metų, už viešosios tvarkos pažeidimus jau gali būti taikoma administracinė ar net ir baudžiamoji atsakomybė. Administracinė atsakomybė taikoma tais atvejais, kai nepilnametis viešoje vietoje vartoja necenzūrinius žodžius ar gestus, įžeidinėja kitus asmenis. Tuo tarpu, baudžiamoji – kai nepilnametis viešoje vietoje įžūliu elgesiu, grasinimais, piktybiškai tyčiodamasis ar vandališkais veiksmais, demonstruoja nepagarbą aplinkiniams ir trikdo visuomenės rimtį bei tvarką.
Tėvams ar vaiko atstovams, ugdymo įstaigų specialistams, kitiems asmenims, pastebėjus tokio pobūdžio nepilnamečių elgesio apraiškas, reikėtų tai vertinti rimtai ir nieko nelaukiant kreiptis pagalbos į Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ar į kitas institucijas, dirbančias vaiko gerovės srityje.
Kaip pastebėjo Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kazlų Rūdos policijos komisariato viršininkas Marius Jakštas, geriausias būdas mažinant vaikų viešosios tvarkos nusižengimus – ieškoti ir taikyti tikslines prevencines priemones, siekiant užkirsti kelią galimiems vaikų nusižengimams, taip apsaugant juos ir jų tėvus ar globėjus nuo galimų rūpesčių, susijusių su teisėsauga.
Tokiai pozicijai pritarė ir Marijampolės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus Kazlų Rūdoje patarėjos funkcijas vykdanti Ugnė Aukštakalnienė. „Siekiant išvengti nepilnamečių veiklos, priešingos teisės aktams, dėmesys pirmiausiai turi būti skiriamas ankstyvajai prevencijai. Labai svarbu laiku vaikus supažindinti su visuomenėje priimtinomis taisyklėmis, galima atsakomybe ir pasekmėmis kai jų nepaisoma. Nuo mažens, vaikai turėtų būti skatinami mokytis, įtraukiami į aktyvų laisvalaikio užimtumą, skatinant nepilnamečius dėmesį ir energiją nukreipti į teigiamus jų poreikius atitinkančią veiklą“, – sakė U. Aukštakalnienė.
Aktyvinant institucijų bendradarbiavimą prevencijos srityje, labai svarbi grandis yra tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatoriai, siekiantys bendram tikslui suburti įvairių institucijų specialistus, dirbančius vaiko gerovės srityje.
Kaip pastebėjo Marijampolės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus Kalvarijos patarėjos darbą atliekanti Erika Stankevičienė, sprendžiant ypatingai jautrias situacijas, kai vaiko teisių pažeidimą įtakoja paties nepilnamečio netinkamas elgesys, svarbu suprasti, jog teigiamus vaiko elgesio pokyčius įtakoja ir operatyvus specialistų veiksmų derinimas bei koordinuotos pagalbos šeimai inicijavimas, kvalifikuotas jos suteikimas.
Tarpinstituciniam bendravimui pritarė ir Kalvarijos policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Daiva Sinkevičienė, su kuria aptartos tolimesnės bendradarbiavimo gairės.
Toks bendradarbiavimas yra labai svarbus mažinant nepilnamečių polinkio nusižengti priežastis. Susitikimo metu pažymėta, kad didelę reikšmę mažinant ir stabdant nepilnamečių galimus nusižengimus turi ir visuomenės nepakantumas nepilnamečių viešosios tvarkos pažeidimams. Diskusijos patvirtino, kad efektyviausia priemonė siekiant vaikus nukreipti teisingu keliu, yra ne teisinės atsakomybės normų taikymas, o prevencinės priemonės, kurių dėka ne tik būtų mažinami galimi vaikų nusižengimai, bet ir sudaromos sąlygos vaikams augti ir tinkamai formuotis.
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos misija – saugoti ir ginti kiekvieno vaiko teises ir teisėtus interesus. Pagrindinis dokumentas, kuriuo remiantis užtikrinamos visos vaiko teisės ir siekiama, kad visi pasaulio vaikai turėtų laimingą vaikystę – Vaiko teisių konvencija, priimta Jungtinių Tautų Generalinėje Asamblėjoje 1989 m. lapkričio 20 d. Vaikų teises taip pat užtikrina LR vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas.