Paežerių dvaro rūmuose klasikinės gitaros garsais ir skaitomais poezijos bei prozos tekstais paminėtos 110 diplomato, rašytojo, vertėjo Antano Vaičiulaičio gimimo metinės. Šventės metu garsaus kraštiečio dukros Danutė ir Aldona Vaičiulaitytės sveikino rašytojui pagerbti jau 10 kartą organizuoto meno darbų konkurso „Gimtoji žemės Tavęs ilgisi ir savo širdyje didžiai Tavęs pasigenda“ laureatus.
Trys jubiliejai
Šios A. Vaičiulaičio metinės Vilkaviškyje neeilinės. Minima ne tik rašytojo 110 metų sukaktis. Konkursas taip pat jubiliejinis – 10-asis, o nuo pirmojo Vilkaviškio krašto muziejaus A. Vaičiulaičio tėviškėje organizuoto rašytojo paminėjimo praėjo 20 metų. Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyrius sudarė konkurso dalyvių kūrybos rinkinį, į kurį sugulė įsimintiniausi 10 metų konkurso dalyvių darbai. „Džiaugiuosi, kad Vilkaviškyje kyla tokios idėjos, suaktyvinta kūrybinė veikla, žmonės skatinami rašyti. Tikiu, kad tokie konkursai padės mūsų rajone iškilti ne vienam garsiam rašytojui, menininkui“, – susirinkusiuosius sveikino Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Saulius Vabalas.
Dukros sveikino laureatus
Paminėti A. Vaičiulaičio 110-ųjų metinių atvyko ir vienos pagrindinių konkurso iniciatorių – Danutė ir Aldona Vaičiulaitytės. Jos perdavė ir šiais metais negalėjusios atvykti sesers Joanos linkėjimus. Rašytojo dukterys džiaugėsi, kad prisiminti tėvelio susirinko gausus būrys žmonių. „O žiede raudonas, išaugęs gimtajam lauke/ O paukšti čiulbuoni, pragydęs ties mano vaikystės žeme“, – A. Vaičiulaičio žodžiais kalbėjo iš Amerikos sugrįžusi jo duktė Danutė, akcentuodama gimtųjų namų, gimtojo krašto reikšmę žmogaus gyvenime.
Kaip ir kasmet meno darbų konkursui kūrinius galėjo teikti 5 amžiaus grupių dalyviai. Ikimokyklinėje-priešmokyklinėje grupėje pirmosios vietos laureate tapo lopšelio-darželio „Buratinas“ auklėtinė Ūla Izabelė Onusaitytė. Nugalėtoju tarp 1–4 klasių atstovų išrinktas Vilkaviškio pradinės mokyklos mokinių kolektyvas. Eilėraščių ir miniatiūrų autorė Emilija Klimašauskaitė pelnė I vietą 5–8 klasių grupėje, o apsakymą konkursui pateikusi Marta Marčiulionytė išrinkta 9–12 klasių grupės laureate. Suaugusiųjų grupėje komisija pirmąją vietą skyrė Janinai Kurtinaitienei. Konkurso laureatams įteikė premijas, rankas spaudė ir kūrybinės sėkmės linkėjo A. Vaičiulaičio dukterys. Taip pat dalyvius prizais pradžiugino renginį organizavęs Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyrius. Apdovanojimus įsteigė ir Vilkaviškio krašto muziejus, Vilkaviškio rajono viešoji biblioteka, Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras.
„Kūryba man yra atsiribojimas nuo kasdieninio pasaulio, galimybė išreikšti save, pasinerti į savo vidinį pasaulį. Man labai patinka A. Vaičiulaičio eilėraščiai, jo kūryboje randami gamtos aprašymai. Iš jų aš semiuosi įkvėpimo“, – mintimis apie kūrybą dalijosi konkurso laureatė M. Marčiulionytė.
Istorija gyva knygose
Kai kuriuos rašytojo A. Vaičiulaičio gyvenimo momentus, keliones ir kelionių įspūdžius renginio dalyviams atgaivino humanitarinių mokslų daktarė, Maironio lietuvių literatūros muziejaus Išeivių literatūros skyriaus vedėja Virginija Paplauskienė. Ji pristatė ir jau įgyvendintą rašytojo bei jo žmonos svajonėse ilgai brandintą projektą – Kaune išleistą A. Vaičiulaičio kūrybos knygą „Italijos vaizdai“. Daug metų rinkusi biografijos faktus, fotografijas bei dailės kūrinius dr. V. Paplauskienė parengė dar vieną knygą – „Antanas Vaičiulaitis. Archyvai“. Rinkinį sudaro įvairūs dokumentai, nuotraukos, rankraščiai, memorialinė biblioteka, meno kūriniai.
Skambėjo eilės ir muzika
Renginio metu Paežerių dvaro menėse aidėjo konkurso dalyvių skaitoma kūryba ir klasikinės gitaros melodijos. Vilkaviškio muzikos mokyklos mokytojas Simonas Bušma rašytojams ir susirinkusiems svečiams negailėjo ne tik gerų žodžių, bet ir gitaros akordų. Oficialią renginio dalį pabaigė jo trumpas solinis gitaros koncertas.
Paklausę poezijos, prozos kūrinių ir klasikinės muzikos, visi susirinkusieji Švietimo, kultūros ir sporto skyrius vedėjos Almos Finagėjevienės buvo pakviesti pasigėrėti ir dailės darbais, skirtais rašytojui A. Vaičiulaičiui pagerbti. Svečiams duris atvėrė senoji Paežerių dvaro ledainę pasigėrėti konkurso dalyvių dailės darbais. Jų apsuptyje meno mėgėjai galėjo pasikalbėti su A. Vaičiulaičio dukterimis, kūrėjų paslaptimis apsikeisti su bendraminčiais.
Aušrinė Vaščėgaitė
„Santakos“ laikraštis