Daugelis esame girdėję jaunimo pilietiškumo ir patriotiškumo ugdymo projektą „Misija Sibiras“. Apie jį rašo spauda, transliuojamos televizijos laidos. Tačiau kaip jaunuoliai keliauja į Sibirą, kaip jie jaučiasi, ką galvoja ten vykdami sunku įsivaizduoti. Įspūdžiai „iš pirmų lūpų“ visada yra tikriausi, todėl džiugu, kad drėgną vasario 11-osios popietę Multicentre lankėsi šios ekspedicijos dalyvis, mūsų kraštietis Aivaras Treikauskas.
Aivaras prisiminė, kad užpildė anketą ir buvo pakviestas į bandomąjį žygį. Jaunuoliui įstrigo tai, kad bandomajame žygyje buvo dalyvių, kurie savo jėgas bandė jau trečią ar ketvirtą kartą, todėl jis nustebo, kad pirmą kartą dalyvaudamas žygyje pėsčiomis būtent jis pateko tarp tų, kurie buvo pakviesti keliauti į Sibirą. Dar būdama Lietuvoje ekspedicijos komanda mokėsi meistrauti kryžius, išgyventi laukinėje gamtoje.
Po to sekė kitas etapas – kelionė į Sibirą. „Misija Sibiras’15“ dalyviai vyko į Tomsko sritį, kuri yra centrinėje Rusijoje (vakarų Sibire). Pagrindinis komandos tikslas buvo sutvarkyti rastas lietuvių kapines, susitikti ir pabendrauti su Sibire likusiais gyventi tautiečiais. Ekspedicija truko vos 2 savaites, tačiau per tą laiką buvo nueita apie 100 kilometrų, pastatyta 11 kryžių bei aplankyti miesteliai, kuriuose trėmimų metu gyveno lietuviai.
Aivaras džiaugėsi, kad turėjo galimybę pažinti ten gyvenančius žmones bei pavyko sutikti lietuvę, kuri Sibire atsidūrė būdama 8-erių metų. Ekspedicijos dalyviai jai padovanojo duonos kepalą atvežtą iš Lietuvos. Pagrindiniai ekspedicijos palydovai buvo uodai bei meškos. Apie pastarąsias Aivaras išgirdo tik ekspedicijos pabaigoje, nes vietiniai gidai, nenorėdami gąsdinti jaunuolių, nerodydavo meškų pėdsakų. Vaikinas juokavo, kad kitą kartą vykdamas į tokią ar panašią ekspediciją imtų mažiau daiktų, nes jo kuprinė svėrė apie 30 kilogramų.
Aivaras anketą pildė dėl to, kad jo mama – istorijos mokytoja. Ji susitikdavo su tremtiniais ir užrašinėdavo jų pasakojimus, todėl vaikinui buvo įdomu ir pačiam prisiliesti prie istorijos. Lengva nebuvo, tačiau nueiti kilometrai atsiperka su kaupu – emocijos, nauji potyriai, o svarbiausia meilė tėvynei – išliks dar ilgai.
Projekto organizatoriai
Labdaros ir paramos fondas „Jauniems“ – 2005 m. įkurtas Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (LiJOT). „Jauniems“ tikslas – išnaudojant sukauptas žinias ir resursus, skatinti pozityvias jaunimo iniciatyvas ir kurti pokyčius reikalingus jauniems žmonėms.
Apie projektą „Misija Sibiras“:
Gerda Matusevičienė
Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos
Multicentro
Vadybininkė