ŽPV – tai žmogaus papilomos viruso trumpinys. Ši infekcija yra labai plačiai paplitusi visame pasaulyje. Jei Jums atrodo, kad nėra tekę apie ją nei girdėti, nei matyti, tai džiaukitės, jog nebuvote užsikrėtę. Kita dalis žmonių, kuriems teko šį virusą patirti, galėjo ant savo kūno odos išvysti nemalonias karpas įvairiose kūno vietose. Jomis būna tiek plokšti arba labiau iškilę ir dažniausiai kieti mazgeliai arba jas primenančios išaugėlės. Gerai, jeigu jas pavyko pastebėti laiku ir pradėti gydymą, nes kitu atveju didelės, ŽPV sukeltos, karpos būna skausmingos ir jos kliūna už drabužių, todėl gali būti pažeidžiamos, o ant pėdų iškilusios karpos apsunkina ėjimą.
Liūdna žinia ta, jog net keturi iš penkių lytinius santykius turinčių žmonių bent kartą gyvenime užsikrečia šiuo virusu. Mūsų aprašytos labai neišvaizdžios karpos – tai tik vienas menkiausių atsakų, kuriuos žmogus gali patirti užsikrėtęs žmogaus papilomos virusu. Jis turi gebėjimu sukelti įvairesnes ligas, iš kurių pati pavojingiausia yra vėžys. Jus gali kamuoti gerklų, gimdos kaklelio, analinis (išangės) vėžys arba vulvos (moters išorinių lytinių organų) vėžys.
Tad visų pirma būtina žinoti, kaip ŽPV yra užsikrečiama, kad jo kaip įmanoma būtų galima išvengti.
- Beveik visi užsikrėtimo atvejai yra fiksuojami po lytinių santykių. Taigi šį virusą galite „pasigauti“ tiek homoseksualių, tiek ir heteroseksualių lytinių santykių metu ir visiškai nepriklausomai nuo jų pobūdžio. Nesvarbu, ar jie buvo oraliniai, vaginaliniai ar analiniai. Tad pati pirmoji pagalbos priemonė, kuri gali padėti išvengti šio viruso užsikrėtimo yra arba tokių santykių vengimas su sergančiu partneriu, arba prezervatyvo naudojimas. Yra nustatyta, jog ši lytinio akto sueities apsaugos priemonė sumažina tikimybę užsikrėsti žmogaus papilomos virusu. Tenka pridurti, kad ir su prezervatyvu šansas užsikrėsti išlieka, nes apsaugos priemonė niekada pilnai neuždengia visos tarpvietės odos. Lytinių santykių metu ji lieka atvira kontaktui.
- Taip pat yra fiksuojami ŽPV užsikrėtimo atvejai, kai virusas „pasigaunamas“ paprasčiausiu būdu: per odą ir gleivines, kai yra dalijmasi asmeninės higienos priemonėmis. Šie atvejai yra retesni, nes daugelis jau išmoko, kad kiekvienas asmuo turi naudoti savo asmeniniais higienos įrankiais bei priemonėmis.
- Visada yra tikimybė gimti jau užsikrėtusiam naujagimiui, jeigu nėščioji buvo ŽPV nešiotoja.
Be trumpai paminėtų apsisaugojimo nuo ŽPV būdų (prezervatyvo naudojimas bei saugesnis lytinis elgesys susilaikant nuo ankstyvų lytinių santykių bei atsitiktinių lytinių partnerių mažinimas) dar galimi šie:
- Vakcinos.
- Vėžio profilaktinė patikra.
Žinodami, kas yra žmogaus papilomos virusas, kokie yra jo požymiai bei kaip galite ŽPV išvengti ir nuo jo apsisaugoti, galėsite iš anksto būti pasiruošę ir užkirsti tam kelią. Taip pat žiniomis dalinkitės su tais, kuriems ši informacija gali būti aktuali bei naudinga. Galbūt net išgelbėsite žmogui gyvybę.