Vasaros dienomis daugelis ieškome atgaivos nuo karščių, o dažnu atveju sprendimas būna oro kondicionierius namuose, darbe ar automobilyje. Visgi jais naudojantis iki šiol daroma klaidų – nustatoma per žema temperatūra arba oro srovė nukreipiama tiesiai į save.
„Eurovaistinės“ vaistininkas Mindaugas Rutalė pastebi, kad vasarą vaistinėse apsilanko daugiau žmonių, besiskundžiančių peršalimo simptomais, o dažniausia susirgimo priežastis – netinkamas naudojimasis oro kondicionieriais.
Dažniausios klaidos
„Viena dažniausių klaidų – per stipriai atšaldytas kondicionieriaus oras. Nors grįžus iš lauko malonu įžengti į šaltą patalpą, staigus temperatūrų kontrastas sukelia organizmui stresą. Jis sunkiai prisitaiko prie greitų pokyčių, todėl susilpnėja gleivinės apsauginės funkcijos – ji tampa lengviau pažeidžiama virusų ar bakterijų. Optimalus temperatūrų skirtumas tarp lauko ir vidaus neturėtų viršyti 6–8 °C. Jei lauke +30 °C, viduje užtektų +22–24 °C“, – sako vaistininkas M. Rutalė.
Jis taip pat įspėja vengti oro srovės tiesioginio poveikio: „Kondicionieriaus srovė turėtų būti nukreipta aukštyn arba į šoną – niekada tiesiai į žmogų. Tai ypač svarbu automobilyje. Dažnai groteles nukreipiame tiesiai į veidą ar krūtinę, o tai gali baigtis peršalimu, ypač jei esame suprakaitavę.“
Kaip gydyti peršalimą vasarą?
Jei vis dėlto peršalote – pajutote gerklės skausmą, nosies užgulimą ar slogą – svarbu imtis priemonių iškart.
„Pirmiausia galima pradėti nuo natūralių priemonių. Druskos tirpalas nosiai padeda išvalyti gleives ir sudrėkinti gleivinę. Inhaliacijos su eteriniais ramunėlių ar medetkų aliejais skatina atsikosėjimą. Tuo tarpu arbata su medumi, citrina ir imbieru – puikus būdas sušvelninti gerklės perštėjimą“, – sako vaistininkas M. Rutalė.
Visgi jei simptomai stiprėja, galima vartoti vaistinius preparatus simptomams malšinti, tačiau dėl jų vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
„Svarbiausia – stebėkite savo savijautą ir leiskite organizmui pailsėti. Jei simptomai nepraeina per kelias dienas arba stiprėja, būtina kreiptis į gydytoją. Oro kondicionieriai vasarą gali būti tikras išsigelbėjimas, tačiau netinkamai naudojami jie gali sukelti daugiau bėdų nei naudos. Tad naudokite oro kondicionierius teisingai ir mėgaukitės vasara be peršalimo“, – pataria vaistininkas M. Rutalė.