Kai artimojo sveikatai ir, netgi, gyvybei gresia pavojus, kiekvieną iš mūsų apima panika, norisi padėti kuo tik galime. Stipriai sunegalavus šeimos nariui mes kreipiamės pagalbos į medikus ir skaičiuojame kiekvieną akimirką, nes net minutė gali nulemti likusį gyvenimą. Dar visai neseniai tai išgyveno ir viena kazlųrūdiečių šeima. Seneliui pajutus stiprų krūtinės skausmą nieko nelaukę artimieji kreipėsi skubios pagalbos numeriu 112 ir laukė iš Marijampolės atskubančių medikų automobilio. Tiesa, tai kas nutiko jiems atvykus, šeimos narius ne juokais supykdė. „Medikų abejingumas vos nekainavo mūsų senelio gyvybės“, – pasakoja į „Sūduvos gido“ redakciją kreipusis vyriškio anūkė (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) ir pabrėžė, kad tik viešumas gali atverti akis greitosios pagalbos darbuotojams ir vadovybei, kad ateityje tokių atvejų, galinčių pasibaigti ir labai liūdnai, būtų išvengta.
Jauna moteris pasakojo, kad vasario mėnesio pabaigoje jai paskambino persigandusi močiutė, sakydama, kad seneliui labai blogai, ji nieko nelaukusi išskubėjo į senelių namus. Jai atvažiavus, senelis atrodė ir jautėsi tikrai prastai – jam skaudėjo krūtinę, tirpo rankos ir kojos, sunkiai gaudė kvapą, buvo išpiltas šalto prakaito. „Net man, ne medikei, senelio nupasakoti simptomai sufleravo apie širdies problemą, galbūt, infarktą“ – prisiminimais dalinasi anūkė. Moters mama, vyriškio duktė, paskambino greitosios pagalbos numeriu, o maždaug po pusės valandos atvyko medikų brigada iš Marijampolės greitosios pagalbos stoties.
„Atvykus pagalbai senelis jau visai nejautė galūnių, atrodė labai prastai“, – pasakoja anūkė. Paramedikai vos atvykę pamatavo vyriškio kraujospūdį, padarė kardiogramą, bet visi tyrimų parametrai buvo normos ribose, apie didesnius negalavimus nesufleravo. Tuo tarpu, anūkė prisimena, kad kiekvieną akimirką senelis atrodė vis silpnesnis, o namiškius ėmė neviltis. „Aš paklausiau atvykusių medikų, kur senelis bus vežamas – į Kauną ar į Marijampolę, man pasirodė logiška, kad su tokiais simptomais žmogų kuo skubiau reikia pristatyti į gydymo įstaigą, kur yra ir pasiruošę medikai, ir speciali įranga, tačiau viena iš atvažiavusių paramedikų labai atžagariai man atšovė, kad pirminei apžiūrai veš senelį į Kazlų Rūdą, o man paklausus kodėl, atkirto, kad čia jie (paramedikai – aut. pastaba) nieko nesprendžia“, – pasakoja moteris. Ji prisimena, kad tuo metu ją šokiravo paramedikės atžagarus tonas ir nemandagus bendravimas. „ Visa šeima buvome labai išsigandę, bijojome dėl senelio gyvybes, todėl, manau, toks bendravimas, o ypač iš medicinos darbuotojų, yra nepriimtinas“, – sakė anūkė.
Greitosios pagalbos darbuotojai pristatę vyriškį į Kazlų Rūdos ligoninės priimamąjį ir pasakę, kad jam, greičiausiai, nervinis šokas, išvažiavo.
Kazlų Rūdos ligoninėje, po pusės valandos, kai išvyko Marijampolės greitosios pagalbos automobilis, vyriškį ištiko klinikinė mirtis. Sunkiai tramdydama emocijas anūkė pasakoja, kad Kazlų Rūdoje dirbę medikai skubiai ėmėsi gaivinimo veiksmų. „Aš, močiutė, mama ir kiti šeimos nariai esame labai dėkingi Kazlų Rūdos ligoninės gydytojams už išgelbėtą senelio gyvybę. Jeigu ne jie – nežinia ar jis vis dar būtų su mumis“, – sako vyriškio anūkė.
Atvykusi kita medikų brigada iš Kazlų Rūdos greitosios pagalbos stoties vyrą dar padėjo gaivinti ir skubiai nugabeno į Marijampolės ligoninę. „Ligoninėje, kai senelį nuvežė į priimamąjį, greitosios pagalvos medikė priėjo prie mano mamos laukiamajame ir pasakė, kad senelį ištiko infarktas“, – prisimena vyro anūkė.
Galų gale, po sugaišto daigybės laiko, vyriškis atsidūrė kardiologijos skyriuje Kauno klinikose, kur jis buvo skubiai operuotas. Anūkė pasakoja, kad senelį prižiūrintis gydytojas vėliau sakė, kad pirminė pagalba buvo suteikta per vėlai, sugaišta daugybė laiko, kuris tokiais atvejais yra itin brangus, dėl ko buvo stipriai pažeistas vyro širdies raumuo. „Gydytojas mums su mama sakė, kad pagal senelio simptomus greitosios pagalbos darbuotojai turėjo numatyti gręsiantį infarktą“, – pasakoja moteris.
Susisiekus su Marijampolės greitosios pagalbos stoties direktoriumi Alvydu Dirse jis pripažino, kad šio vyriškio situacija jam yra žinoma. Jis teigia, kad tyrimų, kuriuos atliko greitosios pagalbos darbuotojai, rezultatai nerodė infarkto grėsmės, o pagrindinis nurodytas simptomas – krūtinės skausmas – gali pranašauti ir kitus sveikatos sutrikimus. Tuo tarpu, nors vyriškio anūkę atvykę medikai tikino, kad ne jie sprendžia, į kokią gydymo įstaigą reikėtų vežti ligonį, direktorius patvirtino, kad šį sprendimą, atsižvelgdami į ligonio būklę, prima vietoje dirbantys paramedikai.
Šiuo metu, po atliktų operacijų vyriškis jaučiasi geriau ir po truputį sveiksta reabilitacijos ligoninėje. „Visa laimė, kad mūsų senelis stiprus, atlaikė jam likimo mestą iššūkį ir dabar jaučiasi lyg antrą kartą gimęs“, – gerėjančia senelio sveikata džiaugiasi anūkė.