Nors didžioji dalis būsimųjų studentų ruošiasi pirmosioms paskaitoms, ateinantis rugsėjis ne visiems abiturientams žymi naujo ir džiugaus etapo pradžią. Kaip ir kasmet, lietuvių kalbos ir matematikos brandos egzaminų neišlaikė apie dešimtadalis jį laikiusiųjų, kitų krypčių – IT, anglų ar, pavyzdžiui, biologijos – rezultatai geresni.
Specialistai pripažįsta, kad prastesni nei tikėtasi brandos egzaminų rezultatai ne vienam abiturientui sutrukdo pradėti trokštamas studijų programas. Kartais pritrūksta vos dešimtosios procentinės dalies arba vieno teisingo atsakymo į klausimą. Ne vienas edukologų tyrimas rodo, kad pasiekimai gali būti geresni vien tampant metais vyresniems, o papildoma kompetentingo mokytojo pagalba gali iš esmės pakeisti jaunuolių pažangos rodiklius. Todėl šiemet nenusiminti ir nenuleisti rankų kviečia nauja švietimo programa – „4mm. Pasistiebk“, padėsianti pasigerinti 2018-ųjų brandos egzaminų rezultatus ir kitais metais įstoti į trokštamą specialybę.
Pataria nebijoti klysti
Šiuolaikiniam jaunimui keliami itin aukšti reikalavimai, o brandos egzaminų ir tolesnių studijų rinkimosi laikotarpis kupinas įtampos. Kaip pastebi Mykolo Romerio universiteto studijų ir mokslo prorektorė prof. dr. Inga Žalėnienė, nepasisekus dažniausiai jaunuoliai renkasi panašią studijų programą, nusprendžia studijuoti kolegijose arba apsisprendžia išvykti iš Lietuvos.
„Viena vertus, XXI amžiuje jaunuoliai turi labai daug galimybių. Kita vertus, kai tų galimybių ir informacijos tiek daug, kartais būna sunku apsispręsti ir priimti teisingą sprendimą. Vis dėlto reikia nebijoti klysti, o nepasisekus neprarasti motyvacijos ir noro eiti pasirinktu keliu toliau. Pasirenkant profesinį kelią svarbiausia kuo anksčiau atrasti savo stiprybes, turėti svajonę, viziją, o tuomet išsikelti aiškius tikslus ir kryptingai, nuosekliai jų siekti. Tas kelias ne visuomet būna lengvas: ne kartą pasiklystama, suvilioja kitos galimybės, atsiranda reikšmingos objektyvios aplinkybės, kodėl nepasiseka per egzaminus“, – teigė prorektorė.
Leidyklos „Šviesa“ leidybos vadovė Daiva Bartninkienė pabrėžia, kad lūkesčių neatitinkantys brandos egzaminų rezultatai tą akimirką gali daugeliui atrodyti kaip pasaulio pabaiga, tačiau taip nėra, ir pataria tikslingai išnaudoti netikėtai gautą laiką.
„Šiuos metus verta paskirti ieškojimui to, kas abiturientui įdomu ir prasminga. Didelė tikimybė, kad ramiai įsigilinę į stipriąsias savo savybes, jaunuoliai nuspręs koreguoti tolesnių studijų pasirinkimą, o tai yra daug geriau nei „stojimas iš bėdos“, – tikino ji.
Beveik 100 abiturientų – naujos galimybės
Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (MOSTA) atliktas tyrimas rodo, kad vos 43 proc. moksleivių savo pasirengimą siekti aukštojo išsilavinimo vertina teigiamai, tačiau net 50 procentų apklaustų moksleivių kaip svarbiausią komponentą rengiantis aukštojo mokslo studijoms nurodė motyvaciją, o daugiau kaip trečdalis – akademinį pasirengimą.
Mykolo Romerio universiteto (MRU) ir leidyklos „Šviesa“ vykdomoje programoje dalyvaujantys abiturientai turės galimybę visus metus nemokamai gilinti lietuvių kalbos ir literatūros, istorijos, anglų kalbos ar matematikos dalykų žinias, ir po metų perlaikyti valstybinį egzaminą.
„Per priėmimą mes taip pat matome, kad kartais abiturientui pritrūksta dešimtosios ar net šimtosios balo dalies. Ši programa skirta motyvuotiems abiturientams, kurie norėtų pagerinti savo brandos egzaminų rezultatus, net ir nesėkmėje įžvelgtų naujas galimybes“, – sako prof. dr. I.Žalėnienė, pridurdama, kad kartu bus siekiama didinti aukštojo universitetinio išsilavinimo prieinamumą Lietuvoje.
Pilotinei programai planuojama atrinkti 80 moksleivių, kuriems kartą per savaitę užsiėmimus ves 4 patyrę mokytojai – ekspertai. Leidykla „Šviesa“ suteiks galimybę naudotis skaitmeninių vadovėlių ir užduočių platforma „Eduka klasė“ ir apmokys pedagogus, kad šie padėtų abiturientams pasiekti maksimalių rezultatų.
„Valstybiniai brandos egzaminai yra svarbūs, tačiau nenulemia jaunuolio gyvenimo. Visada yra antra proga, tačiau svarbu nenuleisti rankų, naudotis siūloma pagalba. Dalyvaujantieji šioje programoje užpildys žinių spragas ir jau žinos, ko tikėtis per egzaminus, bus labiau savimi pasitikintys ir motyvuoti išpildyti tikrąjį savo profesinį pašaukimą“, – įsitikinusi leidyklos leidybos vadovė D. Bartninkienė.
Pretendentai turės užpildyti programos dalyvio paraišką ir joje pateikti ne tik savo brandos egzaminų rezultatus, bet ir trumpą motyvacinį laišką. Kandidatus vertins nepriklausomi ekspertai, o pirmąjį atrankos turą praėję abiturientai bus pakviesti ir pokalbio. Planuojama, kad programa startuos spalio pradžioje, o užsiėmimai vyks kartą per savaitę Mykolo Romerio universitete. Daugiau informacijos apie iniciatyvą – .