Erika SIMNIŠKYTĖ
Turbūt kiekvienas esame atsidūrę tokioje situacijoje, kai draugas, pažįstamas ar bendradarbis prašo paslaugos? Jūs esate užsiėmęs ar nenorite jam padėti, tačiau atsisakyti neišdrįstate. Taip elgdamasis jaučiatės esantis geru, paslaugiu žmogumi, tačiau nepagalvojate, kad, neišdrįsdamas pasakyti „ne“, vagiate laiką iš savęs.
Pasak amerikiečių psichologės J. Sills, žodis „ne“ „padeda nubrėžti ribas asmeninėje vertybių skalėje“. Taigi pasakydami „taip“ arba „ne“ mes prašančiajam tarsi parodome savo požiūrį į jį ir jo vertybes. Mes lyginame savo įsitikimus su tuo, ko esame prašomi ir sakome „taip“ tik tokiu atveju, jei siūlomi veiksmai neprieštarauja mūsų įsitikinimams.
Žodis „ne“ gali būti ypač nemalonus tiems, kurie Jūsų pagalbą vertina kaip savaime suprantamą dalyką. Tačiau mes nesame atsakingi už kitų reakcijas į mus. Kaip teigia psichologė I. S. Levine, „žmogus negali jaustis atsakingas už kitų reakciją į jo ištartą žodį „ne“. Kiekvienas žmogus yra laisvas prašyti paslaugos, taip pat ir atsisakyti padėti. Žodis „ne“ nėra egoizmo išraiška. Tai Jūsų savigarbos ženklas, parodantis aplinkiniams, kad nevalia Jumis naudotis.
Nuolatinis kitų žmonių norų tenkinimas ne tik mažina savigarbą, bet gali pakenkti net psichikos sveikatai. Kaip teigiama straipsnyje „Skambus Taip žodžiui Ne“, „besąlygiškas kitų poreikių tenkinimas padaro mus panašius į chameleonus“. Anot psichologės S. Biali, prisiderindami prie kitų poreikių, gyvendami jų problemomis, mes po truputį pamirštame save bei savo norus.
Jeigu pasakyti „ne“ Jums yra labai sunki užduotis, bet jaučiate, kad dažnai reikėtų tai padaryti, vertėtų pasinaudoti keliais paprastais, bet veiksmingais patarimais:
- Pasakykite „ne“ kuo ankščiau, neleiskite kitam žmogui tikėtis to, ko negalėsite įvykdyti;
- Atsisakykite aiškiai ir trumpai, nekurkite istorijų apie tariamus planus ir pan.;
- Jeigu sunku pasakyti „ne“ žvelgiant tiesiai žmogui į akis, tuomet paprašykite jo laiko pagalvoti, o vėliau neigiamą atsakymą praneškite telefonu.
Taigi svarbu prisiminti, jog nesame kitų nuosavybė ir neprivalome daryti to, ko patys nenorime. Juk „visiems geras nebūsi“. Todėl ir stengtis neverta.
Parengta pagal žurnalą „Aš ir Psichologija“