Praėjusią savaitę Lietuvoje vyravę tropiniai karščiai, pastarosiomis dienomis buvo priversti pasitraukti Lietuvą šiurpinusių audrų metu, tačiau naujausios orų prognozės žada, kad bene 30 laipsnių temperatūra į Suvalkiją sugrįš netrukus.
Nors liaudyje yra sakoma, kad „šiluma kaulų nelaužo“, tačiau aukšta temperatūra gali sukelti rimtų sveikatų sutrikimų.
Didžiausią riziką tokiems sutrikimams turi širdies ir kraujagyslių ligomis sergantys asmenys, o neretas iš mūsų esame patyrę ir perkaitimą, kuris pavieniais atvejais gali pavirsti į šiluminį smūgį bei pasibaigti kelione į ligoninę.
Kaip „Sūduvos gidui“ teigė viešosios įstaigos „Marijampolė ligoninė“ atstovai, praėjusios karščio bangos metu į Marijampolės ligoninės Skubios medicinos pagalbos skyrių nebuvo atvežta ligonių, kurių indikacijos atitiktų karščio pasekmių padarius, o tai daro prielaidą, kad žmonės išmoko sąmoningai įvertinti galimą karščio žalą organizmui.
LSMU ligoninės Kauno klinikų Skubios medicinos klinika yra išleidusi vizualinę medžiagą, kuria remiantis rekomenduoja karštomis dienomis vengti saulėkaitos aktyviausiu jos metu (11-15 val.), būti pavėsyje, vartoti daug skysčių (geriausiai – geriamojo vandens, vengti alkoholio ir kofeino), vengti didelio fizinio krūvio, prisidengti galvą apdangalais bei nepamiršti naudoti apsauginio kremo, rengtis šviesiais, laisvais rūbais.
Visgi, pajutus perkaitimo ar šilumos smūgio požymius, būtina pasitraukti į vėsią patalpą, vėsintis šaltu vandeniu ar kompresais, atlaisvinti rūbus, o pastebėjus būklės pablogėjimą – būtinai kreiptis į GMP.
Perkaitimo ir šilumos smūgio požymiai bei pagalba: