• Artimiausi renginiai
  • Savaitgalis
  • Receptai
  • Sūduvos istorija
  • Pranešk
  • Įmonių katalogas
9 °c
Marijampolė
10 ° Št
12 ° Sk
10 ° Pr
Antradienis, 12 rugpjūčio
Sūduvos Gidas
  • Naujienos
    • Marijampolė
    • Šakiai
    • Vilkaviškis
    • Kazlų Rūda
    • Kalvarija
  • Renginiai Sūduvoje
    • Kas vyksta Marijampolėje?
    • Kas vyksta Kalvarijoje?
    • Kas vyksta Šakiuose?
    • Kas vyksta Kazlų Rūdoje?
    • Kas vyksta Vilkaviškyje?
    • Renginių archyvas
  • Mokslai
  • Sportas
  • Kriminalai
  • Kultūra
  • Politika
  • Sveikata
  • ŽŪM
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Naujienos
    • Marijampolė
    • Šakiai
    • Vilkaviškis
    • Kazlų Rūda
    • Kalvarija
  • Renginiai Sūduvoje
    • Kas vyksta Marijampolėje?
    • Kas vyksta Kalvarijoje?
    • Kas vyksta Šakiuose?
    • Kas vyksta Kazlų Rūdoje?
    • Kas vyksta Vilkaviškyje?
    • Renginių archyvas
  • Mokslai
  • Sportas
  • Kriminalai
  • Kultūra
  • Politika
  • Sveikata
  • ŽŪM
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus

Kova su antsvoriu: kada pakanka sveikos gyvensenos, o kada reikia papildomų priemonių?

2025-05-14
Sveikata
Laikas: 3 min skaitymo
A A
Dieta

Dieta / asociatyvi Freepik nuotr.

Naujausia visuomenės nuomonės apklausa parodė, kad 6 iš 10 gyventojų (63 proc.), susiduriančių su antsvoriu ar nutukimu, pirmiausia imasi keisti savo mitybą, o daugiau nei pusė (52 proc.) siekia būti fiziškai aktyvesni. Vis dėlto specialistai pastebi, jog daugelis ieško ir greitesnių sprendimų – maisto papildų ar vaistų, tikėdamiesi greitesnio rezultato. Kada užtenka gyvensenos pokyčių, o kada būtina kompleksinė pagalba?

„Nutukimas yra liga, o ne valios trūkumo pasekmė. Tai sudėtinga, lėtinė, progresuojanti ir atsinaujinanti būklė, kurią lemia daugybė veiksnių – genetika, netinkama mityba, fizinis pasyvumas, stresas bei aplinkos įtaka. Ši liga didina riziką susirgti daugiau nei 200 kitų gretutinių ligų, tarp jų – širdies ir kraujagyslių ligomis, diabetu, onkologiniais susirgimais bei psichologiniais sutrikimais“, – tvirtina Lietuvos nutukimo asociacijos prezidentė doc. dr. Auksė Domeikienė.

Ji pabrėžia, kad nutukimo gydymas turi būti ilgalaikė strategija, apimanti gyvensenos keitimą, elgesio terapiją ir, jei reikia, medikamentinį gydymą. Pastarasis taikomas, kai kūno masės indeksas (KMI) yra didesnis nei 30 arba siekia 27, kai nustatomos gretutinės ligos: arterinė hipertenzija, dislipidemija, prediabetas, cukrinis diabetas, miego apnėja, širdies ir kraujagyslių ligos, nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga, lėtinė inkstų liga, depresija, gastroezofaginis refliuksas ar artrozė.

„Prieš skiriant medikamentinį gydymą, būtina aptarti su pacientu gydymo tikslus, vaistų vartojimo būdą, galimus nepageidaujamus reiškinius. Svarbu, kad gydymo tikslas būtų ne tik svorio mažinimas, bet ir sveikatos gerinimas bei gyvenimo kokybės atkūrimas. Deja, dažnas tikisi greitų rezultatų, tačiau nutukimo gydymas reikalauja kantrybės ir nuoseklaus darbo“, – sako doc. dr. A. Domeikienė.

Vaistinėje – greitų sprendimų paieškos

Kaip pastebi „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Sigita Korbutaitė, daug žmonių ieško „stebuklingos“ lieknėjimo priemonės.

„Klientai dažnai teiraujasi, kokį papildą ar vaistą pasirinkti, kad kilogramai greitai tirptų. Populiariausios priemonės – berberinas, obuolių sidro actas, garcinija, aviečių ketonai, karčiavaisiai citrinmedžiai. Šie maisto papildai tinka ne visiems žmonėms ir gali sukelti įvairių šalutinių poveikių. Taip pat domimasi vaistais – tiek nereceptiniais, tiek receptiniais“, – sako vaistininkė.

Vaistininkė pabrėžia, kad didžiausias pavojus – organizmo alinimas ir badavimas, siekiant kuo greitesnio efekto. Tai gali sukelti ilgalaikių sveikatos problemų, o prarasti kilogramai greitai grįžta. Todėl esant nutukimui vertėtų kreiptis į gydytoją dietologą, kuris padėtų lieknėti saugiai, atsižvelgiant ir į kitus organizmo rodiklius.

„Svarbiausia yra nuoseklūs pokyčiai. Net ir naudojant papildus ar vaistus, nereikėtų tikėtis greitų rezultatų. Saugus lieknėjimo tempas – 2–3 kg per mėnesį. Taip pat labai svarbu vartoti pakankamai vandens – apie 30 ml kilogramui kūno svorio per dieną. Tai ne tik padeda užpildyti skrandį, bet ir yra svarbu beveik visoms organizmo funkcijoms“, – pataria ji.

Anot S. Korbutaitės, šalies vaistinėse galima įsigyti nereceptinį vaistą, skirtą svoriui mažinti, taip pat yra registruoti ir keli receptiniai vaistai.

Mitybos ir fizinio aktyvumo svarba

Doc. dr. Auksė Domeikienė pabrėžia, kad sudarant nutukimo gydymo strategiją, svarbu žmogui pateikti aiškias sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo rekomendacijas, pritaikytas jo poreikiams ir pomėgiams.

„Kasdien reikėtų suvalgyti 400–500 g daržovių, ankštinių, vaisių ir uogų, iš jų apie 300 g turėtų sudaryti daržovės, išskyrus bulves. Rekomenduojama rinktis viso grūdo produktus – grikius, avižas, miežius, perlines kruopas, taip pat ruduosius, raudonuosius, juoduosius ryžius bei bolivinę balandą. Būtina kontroliuoti riebalų suvartojimą – jie turėtų sudaryti ne daugiau kaip 30 proc. paros raciono. Sočiuosius riebalus svarbu keisti nesočiaisiais – vartoti alyvuogių, linų sėmenų, rapsų aliejų, riešutus, avokadus. Pieną ir jo produktus reikėtų rinktis su mažesniu riebalų ir druskos kiekiu, be pridėtinio cukraus“, – vardija rekomendacijas ji.

Taip pat patariama sumažinti druskos vartojimą iki 5 g per dieną, įskaitant ir esančią maisto produktuose. Pridėtinio cukraus taip pat reikėtų vengti – idealu, jei jis sudaro mažiau nei 5 proc. visos paros energijos. Per parą būtina išgerti 1,5–2 l vandens ar nesaldintos arbatos.

Fizinis aktyvumas – neatsiejama sveikos gyvensenos dalis. Gydytoja rekomenduoja bent 150 minučių per savaitę skirti vidutinio intensyvumo veiklai, tokiai kaip greitas ėjimas, plaukimas, važiavimas dviračiu, lengvas bėgimas, sportiniai žaidimai ar aktyvus darbas namuose bei sode.

„Jei pasirenkamas didelio intensyvumo krūvis, pakanka 75 minučių per savaitę. Tai gali būti greitas bėgimas, intensyvus važiavimas dviračiu ar sportiniai žaidimai. Svarbiausia – judėti kasdien ir laikytis principo „nei dienos be aktyvumo“, – akcentuoja doc. dr. A. Domeikienė.

„Gintarinės vaistinės“ užsakymu „Spinter tyrimai“ vasario 17–27 dienomis apklausė 1015 Lietuvos gyventojų nuo 18 iki 75 metų.

Šaltinis: Pranešimas spaudai
Žymos: Auksė DomeikienėBendrovė „Spinter tyrimai“KMIKūno masės indeksasLietuvaLietuvos nutukimo asociacijaSigita Korbutaitė
DalintisSiųsti

Naujienos iš interneto:

traffix.lt

Rekomenduojami Video:

TAIP PAT SKAITYKITE:

Žinios

Kalvarija taps humanitarinės pagalbos centru: „Maisto bankas“ surengs didžiausias ekstremalių situacijų pratybas savo istorijoje
Kazlų Rūdos miesto šventės metu – specialūs traukinių reisai
Marijampolė sekmadienį virto tikru jaunimo magnetu
Moldovos pilietis pasieniečiams įkliuvo su vairuotojo pažymėjimo klastote

Kultūra

Marijampolė sekmadienį virto tikru jaunimo magnetu
Užgiriuose – šypsenos, dainos ir sugrįžimo džiaugsmas
Vilkaviškyje paminėta prancūzų kultūros diena
Savaitgalio renginiai Sūduvoje

Sportas

„Sūduva“ žengė į FPRO LFF taurės turnyro pusfinalį
Atvirų durų diena ir Rugsėjo 1-osios šventė
„Sūduva“ patyrė pralaimėjimą Vilniuje
Mažumoje jau antrą minutę likęs „Kauno Žalgiris“ nusileido Bulgarijos ekipai

Politika

Kviečiama dalyvauti apklausoje dėl Vilkaviškio miesto mokyklų tinklo pertvarkos
Klaipėdos uosto direkcijos vizitas Šakių rajone – pristatyta Gelgaudiškio uosto vizija
Pasirašytas Marijampolės savivaldybės ir Karo komendantūros sąveikos planas – aiškus veiksmų susiderinimas ypatingoms situacijoms
„Čekiukų“ bylose įtarimai pareikšti Marijampolės ir Jonavos savivaldybių tarybų nariams

Įdomu

Kraują stingdantis mūšis kelyje Liudvinavas-Krosna
Skaitmeninių mokėjimų era: kaip keičiasi vartotojų atsiskaitymo įpročiai?
Kokio būsto ieškote? 5 klausimai, padėsiantys nuspręsti
Neįžengiamos balos Zanavykijoje ir Vincas Kudirka, raitas jodavęs pas ligonius

Verslas

Keramikos verslas: nuo produkto sukūrimo iki pristatymo klientui
Nuo Marijampolės iki Amsterdamo: „Mantinga“ plečiasi į Vakarų Europą
Ką svarbu žinoti prieš pradedant verslą?
Kokias naudas verslui suteikia veiklos nuoma?

Mokslas ir studijos

Mykolo Romerio universitetas kuria ateitį: akademinių erdvių metamorfozė
Pasveikinti sėkmingiausi mokiniai ir jų mokytojai
Vilkaviškio „Aušros“ gimnazija išleido 16-ąją abiturientų laidą
Kalvarijoje surengtas geriausių abiturientų ir jų mokytojų pagerbimas

Turizmas

Įrengta laisvalaikio zona prie Naujaprūdžio (Zyliškės) tvenkinio
Z karta keliauja kitaip: kaip ji keičia turizmo pasaulį?
Oro uostai dalijasi esminiais patarimais: padės pasiruošti kelionei ir išvengti streso
Prie Ivoniškio ežero Gudeliuose bus įkurta poilsio zona
Reklama
Marimedis Marimedis Marimedis
Pamatyti.lt Pamatyti.lt Pamatyti.lt
Sūduvos Gidas

Teisės saugomos © 2024

Naršyti

  • Pranešk naujieną
  • Naudojimosi taisyklės
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Naujienlaiškis
  • Privatumo politika
  • Kalvarija
  • Kazlų Rūda
  • Marijampolė
  • Šakiai
  • Vilkaviškis

Sekite mus

  • Sūduvos gidas
  • Žinios
    • Kalvarija
    • Kazlų Rūda
    • Marijampolė
    • Vilkaviškis
    • Šakiai
  • Kas vyksta Sūduvoje?
    • Kas vyksta Marijampolėje?
    • Kas vyksta Kalvarijoje?
    • Kas vyksta Šakiuose?
    • Kas vyksta Kazlų Rūdoje?
    • Kas vyksta Vilkaviškyje?
  • Savaitgalis
  • Kriminalai
  • Karas Ukrainoje
  • Receptai
  • Istorijos verpetai
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Kultūra
  • Įdomu
  • Grožis
  • Mokslas ir studijos
  • Video
  • Reklama
  • Kontaktai
  • ŽŪM naujienos
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Sūduvos gidas
  • Žinios
    • Kalvarija
    • Kazlų Rūda
    • Marijampolė
    • Vilkaviškis
    • Šakiai
  • Kas vyksta Sūduvoje?
    • Kas vyksta Marijampolėje?
    • Kas vyksta Kalvarijoje?
    • Kas vyksta Šakiuose?
    • Kas vyksta Kazlų Rūdoje?
    • Kas vyksta Vilkaviškyje?
  • Savaitgalis
  • Kriminalai
  • Karas Ukrainoje
  • Receptai
  • Istorijos verpetai
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Kultūra
  • Įdomu
  • Grožis
  • Mokslas ir studijos
  • Video
  • Reklama
  • Kontaktai
  • ŽŪM naujienos
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus