Marijampolės pirminės sveikatos priežiūros centre, spalio 18 dieną įvyko NDNT Marijampolės bei Alytaus regiono skyrių surengtas pokalbis, kuriame dalyvavo neįgaliųjų organizacijų atstovai, taip pat NDNT Marijampolės teritorinio skyriaus vedėja Viktorija Žvirblytė, Alytaus teritorinio skyriaus patarėja Renata Bazevičienė bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos (NDNT) asmenų aptarnavimo ir dokumentų valdymo skyriaus patarėja Nomeda Pikelytė.
Viešnia iš sostinės kalbėdama susirinkusiems salėje akcentavo, jog jos atstovaujama tarnyba jau kelinti metai siekdama kuo platesnės informacijos sklaidos apie vykdomus pokyčius tarnybos darbe, taip pat naujoves liečiančias neįgaliuosius, jų artimiesiems, giminaičiams ir globėjams rengia susitikimus – diskusijas bei atvirų durų dienas. Besidomintys tuo kas aptariama tokių renginių metu, visą juos dominančią informaciją gali rasti Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos „facebook“ paskyroje, taip pat NDNT internetinėje svetainėje adresais www.ndnt.lt ir [email protected].
Pasak Nomedos Pikelytės, interneto pagalba Lietuvos gyventojai gali sėkmingai prisijungti ir aktyviai dalyvauti specialistų vedamose konsultacijose. Praktika įrodo, kad tokie renginiai pasiteisina, mat gyventojai užduoda daug klausimų į kuriuos gauna išsamius bei teisingus atsakymus. O siekiant dar didesnio informacijos sklaidos efektyvumo, taip pat noro būti kuo arčiau žmogaus, šiais metais tarnybos vadovams kilo mintis surengti analogišką „akciją“ tarnybos teritoriniuose skyriuose įsikūrusiuose visuose didžiuosiuose šalies miestuose. Į šiuos švietėjiškus renginius kviečiami visi besidomintys ne tik iš nevyriausybinių organizacijų, bet ir gyventojai taip pat.
„Svarbiausia tokios iniciatyvos siekiamybė – kvalifikuotai atsakyti į žmones jaudinančius klausimus, kad nebeliktų mitų ir netinkamų interpretacijų dėl negalios nustatymo proceso eigos. Mes norime būti dar atviresni visuomenei, geriau pažinti vieni kitus, siekti dar sklandesnio, efektyvesnio darbo ir išvengti galimų nesusipratimų.
Jau praktikuojame susitikimus bendrojo lavinimo mokymo įstaigose, daugiausia su gimnazistais. Jų metu jaunuomenė supažindinama su pokyčiais vykstančiais šioje visuomenės socialinio gyvenimo srityje. Mūsų tikslas ugdyti jauną žmogų suvokiantį, kad negalia nėra kliūtis ir su ja galima gyventi nepatiriant atskirties“- teigia patarėja Nomeda Pikelytė.
Pašnekovė taip pat prasitarė, jog centre vis dar gaunama nemažai nusiskundimų iš piliečių, kuriuose matyti, kad NDNT darbuotojai dirbantys vietose nepateisino į juos besikreipiančių lūkesčių. Žmonės skundžiasi, kad jiems negalia nustatyta neteisingai, ar ji per maža ir pan.
Visi norėtų gauti kuo didesnes pinigines išmokas. Tačiau kruopščiai išnagrinėjus iš medicinos įstaigų gautą medžiagą dažnu atveju, deja, paaiškėja, jog ne visuomet besikreipiančių lūkesčiai yra pagrįsti ar objektyvūs, atitinkantys negalios vertinimo kriterijus, taip pat teisėti ir sąžiningi. Tad siekiant išvengti nesusikalbėjimo gyventojai raginami dažniau apsilankyti Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos svetainėje bei paskyroje socialiniame „facebook“ tinkle, prenumeruoti naujienas ir tuo būdu žinoti visą jiems reikalingą teisiškai teisingą informaciją iš pirmų lūpų, bet ne iš kažkieno pasakojimo. Tik taip bendradarbiaujant galima pasiekti abi puses tenkinančio rezultato.