Birželio 19 d. Marijampolės cukraus fabrike buvo kuriama pasaka iš cukraus. Edukacinio užsiėmimo metu menininkė iš Prienų Rūta Milusauskaitė – Rūtė drauge su vaikais, jų tėveliais ir seneliais iš cukraus kristalų masės lipdėnamelius, užsiėmimo dalyviams buvo papasakota seniausio Lietuvos cukraus fabriko istorija, surengta autentiškų cukraus fabriko pastatų cukrinių kopijų maketų paroda.
Pasak vieno iš šio projekto iniciatoriaus, Marijampolės cukraus fabriko ekskursijų vadovo Giedriaus Šlekio, ši idėja gimė drauge su Marijampolės turizmo informaciniu centru, organizuojant pažintinius kultūrinius renginius Marijampolės mieste. Marijampolės cukraus fabrikas yra vienas iš istorinių – kultūrinių objektų, kur lankytojai supažindinami su jo veikla ir istorija ne tik ekskursijų, bet ir edukacinių užsiėmimųmetu.
Cukrinių namelių lipdymas Marijampolės cukraus fabriko muziejuje vyko pirmą kartą. Jis buvo surengtas tarptautinio Europos regioninės plėtros fondo Interreg Lietuvos – Lenkijos projekto dėka, kurio tikslas – skatinti turizmą šių dviejų šalių pasienio miestuose per meną ir kultūrą.
Edukacinio užsiėmimo metu, vykusio cukraus fabriko muziejaus patalpose, nameliai buvo lipdomi iš cukraus kristalų masės, naudojant vandenį ir maistinius dažus. Buvo verdamas vandens ir cukraus sirupas, atspalviai išgaunami mažiau ar daugiau pakaitinus cukrų, o prireikus šiek tiek įmaišant ir melasos. Nors nameliai saldūs ir dailūs, jų valgyti nevalia, nes cukrinukų statybai naudojamas nekondicinis cukrus, netinkamas maistui. Pasak G. Šlekio, per didelė prabanga būtų tokiam darbui naudoti gerą cukrų, o kūrybiniams užsiėmimams puikiai tinka įvairūs cukraus gamybos likučiai. Edukacinio užsiėmimo dalyviai lipdė atskiras pastatų detales, iš kurių menininkė Rūta Milusauskaitė – Rūtė stato namelius. Cukrinio namelio statyba, pasak menininkės – ilgas ir kruopštus procesas, kartais jis trunka daug dienų. Tačiau per valandą bendrų pastangų dėka taip patpavyko nemažai nuveikti.
Rūta pastatus iš cukraus kuria stengdamasi atkartoti autentišką jų išvaizdą. Jos unikalios kūrybos dėka atsirado ir Marijampolės cukraus fabriko pastatų cukrinių kopijų maketai, kurie šiuo metu eksponuojami cukraus fabriko muziejuje. Vienas Rūtos sukurtas namas sveria apie 10 kg, o jam sunaudojama beveik dvigubai daugiau cukraus. Kūrybinėse dirbtuvėse edukacinio užsiėmimo metu cukriniams nameliams buvo panaudota apie pusšimtis kilogramų cukraus.
Šį kūrybinį procesą iš cukraus ketinama pakartoti su menininkais iš užsienio – pasaulio menininkų projekto „MALONY“ (Marijampolė, Londonas, Niujorkas) dalyviais, kurie birželio pabaigoje atvyks į Marijampolę.
Informaciją parengė Milda Kudirkaitė
Giedriaus Šlekio nuotraukos