Lietuvoje yra priskaičiuojama per 300 tūkst. žmonių su negalia, o įvairios negalios formos itin skaudžiai veikia vaikus, jaunuolius. Mūsų aplinkoje taip pat yra nemažai jaunų žmonių, turinčių mažiau galimybių. Nors statistinės tendencijos nėra blogėjančios, šių socialinių grupių integracijos problemos vis dar yra itin opios. Marijampolės kultūros centras, siekdamas prisidėti prie įtraukesnės kultūros ir bendruomenės formavimo, vykdė Europos solidarumo korpuso projektą „Kultūra visiems“.
„Įgyvendindami projektą kėlėme sau tikslą į kultūrines veiklas įtraukti vaikus ir jaunimą, turinčius negalių ar sunkumų bei pademonstruoti, jog etnokultūra, šokio menas gali būti patrauklūs visiems ir buriantys vietos bendruomenę“, – teigia iniciatyvinės grupės vadovė Martyna Levanė. Itin dažnai nesusimąstoma, jog būtent per integracines veiklas, per jaunosios kartos ugdymą galima sukurti didesnę pridėtinę vertę ir labiau išugdytą, žingeidesnį ir atviresnį kultūros vartotoją.
Remiantis 2014 metų duomenimis, 67 proc. žmonių jaučiasi nejaukiai kalbėdami su neįgaliaisiais. Dėl šios priežasties projekto metu įgyvendintos skirtingos veiklos, skatinančios išmokimą priimti kitokius žmones. „Projekto įgyvendintojams buvo svarbu sužinoti ir gilintis į problemas, egzistuojančias aplink mus“ – pasakoja iniciatyvinės grupės narė Rugilė Navickaitė. „Jų mes dažnai nepastebime arba neįsivaizduojame, kaip tam tikroje situacijoje elgtis su sunkumus patiriančiu asmeniu: kaip paklausti, kaip prieiti prie jo, kaip jį padrąsinti, įtraukti į įdomią, kūrybišką veiklą.“ Norint įgauti žinių bei profesionaliau įgyvendinti projekto veiklas, buvo vykdomi mokymai ir susitikimai, kurių metu sužinota apie sunkumų turintį jaunimą, susipažinta su negalios formomis, diskutuota apie kultūrinės aplinkos pritaikymą neįgaliesiems.
Pagrindinė tikslinė projekto auditorija buvo 14-20 metų jaunimas, kuriuos įtraukti į užsiėmimus padėjo ir aktyvios, įdomios veiklos, po kurių įvyko ir sėkminga kai kurių dalyvių integracija Marijampolės kultūros centro kolektyvų gretose. Projekto metu buvo vykdyta ,,Judesio laboratorija”: čia rengtos įvairios kūrybinės dirbtuvės, kurias vedė profesionalūs šokėjai. Jaunimas galėjo susipažinti su šokio menu, pažinti savo kūną, emocijas, bendrauti ir kurti drauge su kitais stovyklos dalyviais. Kūrybinių dirbtuvių metu buvo atskleista ir projekto idėja. Dar viena problematika, prie kurios prisidėjo projektas, tai etnokultūros puoselėjimas, skatinimas. Stovyklos „Aikim, vaikai, žolynaut“ metu vaikai ir jaunimas galėjo pažinti Lietuvos etnografinę kultūrą grodami instrumentais, dainuodami, šokdami, lipdydami virvelinę keramiką, pažindami vaistažoles. Šių stovyklų metu jaunimas aktyviai dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse: įsitraukę į įvairias veiklas ir kurdami kartu jie galėjo geriau pažinti vienas kitą, susipažinti bei praktiškai išbandyti įvairias veiklas, įgyti žinių bei atskleisti savo mintis.
Projekto metu taip pat vyko ir įprastos repeticijos, kurti bendri pasirodymai buvo demonstruojami viešuose renginiuose. Organizuota veikla, kurioje galėjo susitikti mišrios jaunų žmonių grupės. Projekto veiklos įtraukė ne tik Marijampolės miesto, bet ir kaimiškų vietovių dalyvius, tiek neturinčius sunkumų, tiek turinčius įvairiausių sunkumų ir negalių. „Svarbiausia yra nesusikurti neigiamo išankstinio nusistatymo ir dėl žmonių skirtumų neapriboti jų galimybių dalyvauti kultūriniame gyvenime“, – tvirtina M. Levanė.
Įgyvendinus projektą galima pasidžiaugti, jog Marijampolės kultūros centras galėjo prisidėti prie kultūrinio ir socialinio švietimo temų aktualizavimo Marijampolės regione. Projekto rezultatai buvo orientuoti į bendruomenės požiūrio pokytį. Veiklomis buvo skatinamas kultūrinis bendradarbiavimas ir dialogas su socialinę atskirtį patiriančiaisiais asmenimis. Iniciatyvinės grupės nariai džiaugiasi, jog per meninę kūrybą galėjo bendrauti, atskleisti problemas, mokytis, pažinti jaunų žmonių pasaulį, padrąsinti, įtraukti juos į veiklas. Draugystės, gimusios šio projekto metu, yra vertybė, todėl norima tęsti pradėtas veiklas: įtraukti dar daugiau jaunimo, kalbėtis apie problemas, šviesti visuomenę, mokytis, bendradarbiauti bei parodyti Marijampolės regioną kitokį – įdomų ir atvirą visiems.
Marijampolės kultūros centro informacija