Visame pasaulyje kiekvienais metais vis garsiau kalbama apie tvarumą, žaliuosius miestus, gyventojų sąmoningumą saugant aplinką, vietos valdžios institucijų požiūrį į aplinkosaugą ir apie tai, ką kiekvienas iš mūsų gali padaryti, kad aplinka, kurioje gyvename, išliktų jauki ir sveika ateities kartoms.
Dažnai galvojame, kad žalieji miestai ir jų aplinkai draugiški sprendimai yra tik užsienyje, tačiau ne vienas nustebtų sužinojęs, kad į Marijampolę atvykusiems užsieniečiams mūsų miestas neretai tampa tvaraus miesto pavyzdžiu. Svečiai nuolat sako, kad Marijampolė – tai miestas, alsuojantis žaluma.
Žaliosios erdvės įsilieja į urbanistinį peizažą ir traukia gyventojus leisti laiką gryname ore. Dar juos maloniai stebina, kiek dėmesio skiriama pėstiesiems ir dviratininkams: beveik visą miestą galima išvaikščioti pakankamai geros būklės šaligatviais ir didelėje miesto dalyje jau yra nutiesti dviračių takai. Gatvėse kursuoja nauji ir netaršūs autobusai, vienas po kito atnaujinami daugiabučiai gyvenamieji namai, vis dažniau ant pastatų stogų matome saulės energijos baterijas, vis rečiau pastatus šildome iškastiniu kuru, vis daugiau daugiabučių namų gyventojų įsirengia žaliąsias erdves, apželdina jas ir prižiūri.
„Dažnai žmonės klausia, o kas yra tos žalios savivaldybės? Galima ilgai kalbėti apie įvairius apibūdinimus, tačiau geriausiai suprantamas yra šis: žaliasis arba tvarus miestas yra miestas, kuriame gyventojams teikiamos paslaugos, infrastruktūra ir plėtra yra vykdoma aplinkai draugiškais būdais, tačiau užtikrinant patogumą gyventojams. Po šiuo apibūdinimu slypi sprendimai, daromi transporto, šildymo, energetikos, vandentvarkos, atliekų surinkimo ir teritorijų planavimo srityse“, – pasakoja Marijampolės savivaldybės mero padėjėjas Karolis Dvylys.
Pasak K. Dvylio, gerai pagalvojus, Marijampolė jau yra įdėjusi daug pastangų ir investicijų eidama žaliosios krypties link, tačiau dar daug reikia nuveikti, todėl jam gimė mintis žengti reikalingus žingsnius, kad Marijampolė galėtų prisijungti prie Lietuvos žaliųjų savivaldybių nacionalinio tinklo: „Galimybė būti šiame tinkle teikia labai daug naudos, nes čia vyksta reguliarūs susitikimai bei konferencijos, kurių metu prie šio tinklo prisijungusios savivaldybės dalijasi savo patirtimi ir įgyvendintais projektais, kalbasi apie investicijas, finansavimo šaltinius, diskutuoja apie užsienio šalių praktiką“.
Marijampolei tapus šio nacionalinio tinklo nare, šiandien buvo dalyvauta žaliųjų savivaldybių nuotoliniame susitikime, kur savo patirtis ir nuveiktus darbus pristatė Anykščių, Plungės ir Ukmergės rajonų savivaldybės. Organizatoriai papasakojo apie naujienas, parsivežtas iš Barselonoje vykusios konferencijos.
Marijampolė, būdama Lietuvos žaliųjų savivaldybių nacionalinio tinklo nare, taip pat galės pasidalinti savo patirtimi apie jau įgyvendintus žaliosios krypties projektus: atnaujintą viešąjį transportą, elektromobilių įkrovos stoteles, daugiabučių renovaciją, biokurą, saulės baterijas, LED gatvių apšvietimą, nuotekų tvarkymą, žaliųjų erdvių kūrimą ir atnaujinimą bei pėsčiųjų ir dviračių takų plėtrą.