2014 m. Lietuvos muziejuose startavo renginių ciklas, kryptingai apžvelgiantis temas, vedusias Lietuvos valstybingumo link. Šiais metais, kultūros ir meno sklaidos bei modernių muziejinių iniciatyvų edukacinis projektas „Lietuvos muziejų kelias“ kviečia apmąstyti ir šiuolaikiškai parodyti svarbiausius Lietuvos Respublikos (1918 – 1940 m.) laimėjimus. Muziejų renginių tikslas parodyti, kaip augo ir tvirtėjo Lietuvos Respublika, ką ji sukūrė, kas išliko dabarčiai ir ateičiai, priminti nacionalinės svarbos objektus, parodyti muziejų saugomas vertybes, švietimo, meno ir valstybės įstaigų pastatus.
Rugpjūčio 10 dieną Zanavykų muziejus, jungdamasis į Muziejų kelio renginių ciklą, organizavo teatralizuotą ekskursiją„Nepriklausomybės metų ženklai senuosiuose Šakiuose“. Buvo aplankyti Šakių mieste išlikę architektūriniai tarpukario laikotarpio objektai, o kartu ir kultūrinis Pirmosios Respublikos palikimas, kuris dabar miesto erdvėse įsitvirtinęs kitomis formomis.
Ekskursijos dalyviai rinkosi prie Šakių savivaldybės administracijos pastato, prie šimtmečiui skirto paminklinio akmens, ant kurio įamžintos trijų iš Šakių krašto kilusių signatarų – vyskupo Justino Staugaičio, Saliamono Banaičio ir Jono Vailokaičio parašų faksimilės. Renginio dalyvius pasitiko mero pavaduotojas Bernardas Vainius ir mero patarėja Violeta Simonavičienė.
Sekantis objektas buvo Šakių ligoninė. Senasis ligoninės pastatas užbaigtas 1938 m.
Šakių apskrities ligoninės pastato projektas (su pataisymais) patvirtintas 1933 m. Projekto autorius inžinierius A. Aleksandravičius. Ligoninės komplekso statybai sklypas išskirtas už išplėstos miesto ribos, netoli buvusio dvaro parko. Be pagrindinio pastato (gydymo korpuso) suprojektuoti dar 4 statiniai, ligoninės reikmėms tenkinti. Šiandien išlikę du: buvusios ligoninės ir skalbyklos pastatai. Šakių rajono ligoninės vyr. gydytojo pavaduotoja Daina Bagdonienė pristatė ligoninės istoriją, aprodė ligoninės pastatą iš vidaus. Greta stovinčiame ligoninės skalbyklos pastate įsikūręs Šakių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, kur dalyvius pasitiko visuomenės sveikatos biuro direktorius Viktoras Lebežinskas. Jis pristatė ne tik pastato istoriją, bet ir visuomenės sveikatos biuro funkcijas.
Kitas aplankytas objektas – Nepriklausomybės alėjoje esanti Kęstučio Dovydaičio bronzinės skulptūrinės kompozicija „Simboliai laike“. Šakių „Žiburio“ gimnazijos mokytojos Birutė Bendoraitienė ir Danutė Aniulienė su mokiniais atliko žaismingą gimtosios šnektos pristatymą.
Tarpukariu prie Striūpų tilto veikusios Šakių bibliotekos pastatas neišlikęs.Ekskursijos dalyviams artinantis prie dabartinės Šakių rajono viešios bibliotekos, juos pasitiko ne tik direktorė Kristina Lebežinskienė, bet ir istorinei mizanscenai pasirengęs tarpukario Šakių burmistru Juozas Piečiukaitis ir bibliotekininkė panelė Zofija.
Šakių šv. Jono Kriktytojo bažnyčia vienas iš nedaugelio pastatų išlikusių po karo. Pagal architekto Gabrieliaus Landzbergio – Žemkalnio projektą, to meto Šakių parapijos klebono Broniaus Vaišnoros pastangomis 1934 – 1940 m.Šakiuose pastatyta mūrinė bažnyčia. Per karą degusi, vėliau atstatyta. Parapijos referentė Jolita Prasauskaitė pristatė ne tik bažnyčios ir parapijos istoriją, bet ir aprodė greta įkurtą religinį muziejų.
Ekskursijos pabaigos taškas – Šakių miesto skveras. XX a. pradžioje šioje vietoje buvo centrinė miesto aikštė,kurioje vyko turgūs. Aplink rinką veikė įvairios krautuvėlės, vaistinė, arbatinės. Skvere ekskursijos dalyvius pasitiko gidė Rasa Dumskienė. Ji išsamiai pristatė miesto istoriją. Vėliau sekė Gelgaudiškio dvaro artistų, muzikantų ir meistriški Šakių cirko artistės Erikos Januševičiūtės su šuniukais pasirodymai.
Renginio metu muziejaus darbuotojai vykdė projekto „Eismo saugumas bendruomenėse“ akciją, buvo dalijami atšvaitai ir informacinė medžiaga.
Po renginio kavinėje „Kiba“ vyko reginio aptarimas ir diskusijos su zanvykiškomis vaišėmis, už kurias ekskursijos organizatoriai dėkingi UAB „Gulbelė“ direktoriui Arūnui Tarnauskui. Už pagalbą ir paramą organizuojant ekskursiją Zanavykų muziejus dėkoja visiems organizavusiems ir dalyvavusiems ir drauge keliavusiems po istorinius Šakius. Džiugu, kad renginys sulaukė didelio miestiečių susidomėjimo ir gražių atsiliepimų. Tai leidžia tikėtis, kad toks miesto pažinimo būdas gali tapti tradicija.
Zanavykų muziejus inf.