Naujame komiksų romane „Gertrūda: grafinis Y kartos dienoraštis“ Marijampolėje gimusi ir augusi komiksų autorė Gerda Jord (Venčkauskaitė) pavaizdavo vienos kartos istoriją Marijampolėje. Ar šis komiksas bus išleistas, priklausys tik nuo skaitytojų.
„Gertrūda“ – jau antrasis Gerdos Jord (Venčkauskaitės) komiksas suaugusiems ir jaunimui. 2014 m. autorė kartu su Migle Anušauskaite išleido komiksą apie Darių ir Girėną „10 litų“. Knyga vėliau išpopuliarėjo, buvo apdovanota „Patriotų premija“.
„Gertrūda: grafinis Y kartos dienoraštis“ yra komiksas apie Gertrūdą, gimusią 1985 m. Tarybų Lietuvoje, Marijampolės teritorijoje, ir mačiusią, kaip sovietinė šalis įsiveržia į Vakarų blizgesį. Kartu tai pasakojimas apie visą kartą, gimusią ant Nepriklausomybės slenksčio. Kartą, kuri dar žiūrėjo „Mauglį“ per „Šilelį“, bet po kelerių metų turėjo mokytis dirbti kompiuteriu. Kartą, kuri mokėsi n-tojoje vidurinėje mokykloje, iki nakties žaisdavo su draugais kieme, klausėsi „Foje“, turėjo mobilųjį telefoną „Nokia 3310“, rinkdavo „Turbo“ gumos paveikslėlius, patyliukais sliūkindavo į savo kambarį po mokyklos šokių, matė, kaip tėvai Kauno klinikose duoda kyšius seselėms, pirmą kartą į užsienį išvyko užsidirbti skinant braškes ir išgyveno daug kitų dalykų, kuriuos ši knyga pažadina iš atminties miegamojo. Kartu tai ir jautrus pasakojimas apie draugystę, šeimą, meilę, savęs paieškas.
„Kadangi mano knygos personažė gimsta Kapsukyje, auga Marijampolėje, teko piešti įvairius Marijampolės vaizdus: Ramybės parką, Šešupę, kvartalą netoli Cukraus fabriko, Sietyno gatvę, vidurinę mokyklą ir kitas vietas. Gertrūdos tapatybė marijampolietiška, ji net kalba suvalkietišku akcentu, bet tą suvokia tik patekusi į komišką situaciją tada, kai iš jos tarmės pasišaipo kitų regionų gyventojai. Tuomet ji ima svarstyti, kas suvalkiečių šnektą daro juokinga“, – apie Marijampolės pėdsakus komikse komentuoja autorė.
Gerda Jord gimė 1988 m. Marijampolėje, baigė Petro Armino vidurinę mokyklą, vėliau studijavo Vilniaus universitete lietuvių filologiją, šiuo metu ji yra Vilniaus Dailės Akademijos animacijos studentė. Ji jau ketverius metus kuria komiksus: pati rašo siužetus ir juos piešia.
„Su pirmaisiais komiksais susipažinau paauglystėje. Tai buvo ne tik Ančiuko Donaldo komiksai, bet ir iš Marijampolės P. Kriaučiūno bibliotekos parsineštos „Kraupiosios istorijos“ komiksų knygos, skirtos paaugliams. Tuo metu tiesiog „šluodavau“ Kriaučiūno bibliotekos lentynas ir skaitydavau viską iš eilės. Tada dar nežinojau, kad komiksai gali būti skirti ir suaugusiems. Tik prieš kelerius metus į rankas papuolė kelios į lietuvių kalbą išverstos suaugusiems skirtos komiksų knygos (Mažanos Satrapi knyga apie Iraną „Persepolis“ ir Arto Spiegelmano knyga apie holokaustą „Mausas“), tada ir pati ėmiausi šio žanro. Nors kai kuriose kitose šalyse kasmet išleidžiama tūkstančiai naujų komiksų knygų, skirtų suaugusiems ir jaunimui, Lietuvoje dar tik dabar populiarėja rimta komiksų leidyba“, – teigia autorė.
„Gertrūdą“ kūriau labai ilgai, į ją įdėjau ketverius metus darbo. Knygos skaitytoją įsivaizduoju kaip būtent tos kartos, gimusios ant Nepriklausomybės slenksčio, atstovą, taip pat mėgstantį humorą ir istoriją. Knyga skirta suaugusiems, bet tinka ir jaunimui. Lietuvoje leidyklos vis dar bijo investuoti į komiksų leidybą, todėl tai, ar „Gertrūda“ bus išleista, nulems skaitytojai“, – sako autorė.
Kartu su „Obuolio“ leidykla Gerda Jord rado leidybinę alternatyvą. Jeigu iki birželio 15 d. bus parduoti išankstiniai 500 komikso egzemplioriai, tokiu būdu leidykla užsitikrins finansavimą, o „Gertrūda“ bus atspausdinta.
Perskaityti komikso ištraukas, įsigyti knygą bei taip prisidėti prie jos išleidimo proceso galima elektroninėje parduotuvėje www.knygos.lt/lt/knygos/gertruda-2016 iki birželio 15 dienos.
„Labai tikiuosi, kad komiksui pavyks rasti savo skaitytoją ir man pagaliau pavyks jį išleisti. Per pirmas šio projekto savaites žmonės jau nupirko apie pusantro šimto knygų, tad tikiuosi, kad ir likusieji egzemplioriai atras savo savininkus“, – komentuoja autorė.