Jungtinių Arabų Emyratų specialiųjų tarnybų vadovas, generolas Ahmed‘as Nasser‘as al-Raisi, šią savaitę Interpolo Generalinėje asamblėjoje Stambule išrinktas naujuoju Interpolo prezidentu.
Žmogaus teisių gynėjai ir europarlamentarai išreiškė susirūpinimą dėl šios kandidatūros, nes jis kaltinamas kankinimų ir smurto skatinimu JAE kalėjimuose. Skundus prieš jį yra pateikę Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir Turkijos piliečiai.
Du britai, mokslininkas Matthew Hedges‘as ir futbolo gerbėjas Ali Issa Ahmad‘as kaltina al – Raisi skatinus įkalintųjų kankinimą JAE kalėjimuose. M.Hedges‘as buvo suimtas įtarus jį šnipinėjimu ir septynis mėnesius praleido JAE kalėjime, po to buvo išsiųstas į tėvynę. Jo kaltė niekada nebuvo įrodyta. O Issa Ahmad‘as atvyko į JAE 2019 metų sausį stebėti AFC Azijos futbolo taurės varžybų ir buvo sulaikytas Dubajaus gatvėje todėl, kad vilkėjo marškinėlius su Kataro vėliava. Buvę kaliniai teigia, kad su jais netinkamai elgtasi kalėjime ir ant jų kūno visam gyvenimui liko randai. Pasak Issos Ahmad‘o, jis buvo kankinamas elektros šoku, sistemingai mušamas ir tardomas klausinėjant apie galimus ryšius su Kataru, patyrė kūno apdegimų ir įpjovimų.
Kai tik tapo žinoma, jog JAE kalėjimų darbą prižiūrėjęs generolas al – Raisi tapo Interpolo vadovu, nukentėjusieji britai pradėjo demaskavimo kampaniją. “Atsakomybė už kankinimą tenka jam. Jo paskyrimas į šį postą rodo, kad nusikaltėliai ne tik gali išsisukti, bet už nusikaltimus jiems dar ir atlyginama” – sako buvęs kalinys, Matthew Hedges‘as.
Beje, daugelis apžvalgininkų pastebi, kad generolas al-Raisi prezidentu paskirtas po labai dosnios finansinės injekcijos į Interpolo struktūrą iš Abu Dabio. Lapkričio 11 dieną Europos parlamento nariai išsiuntė laišką Europos Komisijos vadovei Ursulai von der Leyen, kuriame perspėjo, kad al – Raisi išrinkimas Interpolo prezidentu bus smūgis organizacijos reputacijai. „Generolo al – Raisi išrinkimas pakenks esminiams Interpolo principams ir reputacijai, rimtai paveiks organizacijos gebėjimą veiksmingai vykdyti savo misiją“ – sakoma laiške.
Tai ne pirmas kartas, kai Interpolo prezidentu paskiriamas žemą žmogaus teisių reitingą turinčios šalies atstovas. Nuo 2016 metų lapkričio organizacijai vadovavo pareigūnas iš Kinijos Meng Hongwei. Jo kadencija turėjo baigtis 2020 metais, tačiau 2018 metais jis staiga dingo. Netrukus paaiškėjo, kad jį sulaikė Kinijos kovos su korupcija departamento pareigūnai, o 2020 metais jis buvo nuteistas Kinijoje kalėti trylika su puse metų už įvykdytus ekonominius nusikaltimus. Netikėtai atsistatydinus Meng Hongwei, vienu iš galimų kandidatų į jo vietą buvo įvardijamas Rusijos vidaus reikalų ministerijos generolas Aleksandr‘as Prokopčiuk‘as.
Tada Interpolo narės Lietuva ir Ukraina, leido suprasti, kad gali palikti šią organizaciją, jei Rusijos generolo paskyrimas vis tik įvyks. Interpolo prezidentu tąkart tapo Pietų Korėjos atstovas Kim Jonyan‘as, kurį dabar ir pakeitė Ahmed‘as Nasser‘as al-Raisi.
Interpolo prezidento pareigos dažniausiai yra reprezentacinės, nes pagrindinis organizacijos veiklos koordinavimo darbas tenka Interpolo generaliniam sekretoriui, kuris renkamas kas penkeri metai. Šiuo metu šias pareigas eina buvęs Vokietijos policijos ir valstybės veikėjas Jurgen‘as Stock‘as. Jis įstojo į Interpolą 2005 metais, 2014 metais tapo jo generaliniu sekretoriumi, o 2019 metais buvo perrinktas. Interpolo būstinė yra Liono mieste, Prancūzijoje.
Pagal užsienio žiniasklaidos pranešimus parengė Vytautas Karsokas