Koronaviruso grėsmė koreguos ir mūsų šalies gyvenimą. Specialiame Vyriausybės posėdyje ketvirtadienį ministrų kabinetas apsisprendė iki kovo 27 dienos uždrausti visus renginius. Bus taikomos tik nedidelės išimtys. Stabdomas ir mokymo procesas, rekomenduojama iš viso nevykti į keliones.
Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga vardijo, kas bus draudžiama. „Siūlau nuo kovo 13 dienos 7 dienos, nuo rytojaus ryto, visoje Lietuvoje būtų draudžiami visi tiek atviruose tiek uždaruose erdvėse rengiami renginiai. Atvirose erdvėse būtų leidžiama tik tokius renginius, kurių dalyvių skaičius neviršytų 100 asmenų. (…) Sporto renginiai tik be žiūrovų. Siūloma nuo kovo 13 iki 27 dienos drausti kultūros, laisvalaikio, pramogų renginius, įstaigų lankymą ir jų veiklą“, – Vyriausybės pasitarime sakė ministras A. Veryga.
Delfi primena, kad ketvirtadienio vidudienį Vilniaus miesto savivaldybė pranešė, kad visame Vilniaus mieste bus 5 savaitėms nuo penktadienio stabdomas ugdymo procesas. „Noriu priminti savivaldybėms, kad šalyje paskelbta ekstremali situacija, rizikos valdymas perduotas Ekstremalių situacijų situacijų valdymo komisijai. Savivalė sukels teisines pasekmes tam tikras“, – Vilniaus miesto savivaldybės sprendimą nutraukti mokymosi procesą komentavo premjeras S. Skvernelis.

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius siūlė visose švietimo įstaigose nutraukti ugdymo ir priežiūros procesą 2 savaitėms – nuo kovo 16 iki kovo 27 dienos, tai, kaip pabrėžė premjeras, bus atostogos, šis laikas bus skirtas pasiruošti mokymo įstaigoms dirbti nuotoliniu būdu.
„Nenutraukiame apskritai, bet įstaigose“, – konkretizavo Algirdas Monkevičius. „Rekomenduoti užtikrinti tėvams galimybę dirbti nuotoliniu būdu, o nesant galimybei, išduoti nedarbo pažymėjimą tokia pat tvarka, sudaryti galimybe gauti atgaline data“, – apie tėvelių situaciją kalbėjo ministras.
Jeigu šeima neturi galimybių neiti į darbą ir likti namuose su vaikais, vienas iš tėvų gaus arba ligos arba laikino nedarbo išmokas. „Gali tėvai kreiptis dėl ligos išmokos, nereikia to daryti iš karto. Bus galimybė ir atgaline data suforminti tokį prašymą“, – sakė premjeras.
Kalbėta ir apie keliones į kitas šalis
„Situacija nuolat kinta. Nerekomenduojama vykti į keliones. Įvertinus pandemiją, padidinti rizika praktiškai visur, formuluotę siūlyčiau tokią – rekomenduojama atidėti visas keliones ir mėnesį nevykti į jokias keliones“, – sprendimą apie keliones komentavo Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. „Bet kokios kelionės į ypatingos rizikos šalis šiuo metu, kelia grėsmę sveikatai ir turi būti nutrauktos“, – Vyriausybėje sakė Linkas Linkevičius.
„Numatomas skrydžių ribojamas, siūloma, kad netrukus tai būdų padaryta. Kalba čia eina apie Kiniją, Japoniją, Korėją ir Singapūrą. Iš Italijos šią savaitę nedrauskime dar skrydžius, tai paskutiniai reisai, kuriais lietuviai gali grįžti į savo šalį. O kitą savaitę jau tai galima padaryti“, – sprendimą komentavo L. Linkevičius.
Į Italiją – kovo 13 dieną, iš Italijos – kovo 16 dieną, – tokį pasiūlymą apie skrydžius pateikė susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius. Vyriausybė pritarė, kad bus registruojami visi iš užsienio grįžtantys asmenys. „Yra siūloma sustiprinti kontrolę atvykstančių iš bet kokios šalies. Visi atvykstantys į oro uostą turi būti visi registruojami ir tikrinami. Jiems būtų privaloma 14 dienos saviizoliacija“, – siūlė A. Veryga. Ekstremalių situacijų komisija taip pat ragina išplėsti rekomendacijų sąrašą gyventojams. Siūloma nevykti į užsienio šalis ir uždrausti vykti į ypatingos rizikos valstybes, apriboti skrydžius iš ir į koronaviruso paveiktas šalis, atvykstantiems asmenims nurodyti privalomai saviizoliuotis keturiolikai dienų, papildomai riboti ir kontroliuoti oro, sausumos, geležinkelio, jūrų kelius, sustiprinti sanitarinę kontrolę prie ES vidaus sienų pasitelkiant karines pajėgas.
Prakalbo apie atsakomybę
Apsvarsčius visas priemones, Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis priminė ir apie atsakomybę, kurį pradės veikti, jei nebus reaguojama į nustatytas priemones. „Yra numatyta atsakomybę, tą turime priminti. Nuo rytojaus įsigalioja sąrašas šalių, kur žmonės negali vykti, ir jei bus piktybiškas veikimas, reikia svarstyti, ką daryti. Į ateitį“, – sakė Vyriausybės kancleris. Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė įvardijo, kokia atsakomybė tai gali būti. „Yra taikoma atsakomybė – ir administracinė, o jei nesilaikoma pareigūnų reikalavimo – yra ikiteisminė atsakomybė net iki 3 metų. Visiems reikia žinoti. Rekomendacijos ne šiaip sugalvotos“, – kalbėjo ministrė. Antradienio vakarą buvo paskelbta, kad Lietuvoje buvo užfiksuoti dar du koronaviruso atvejai Lietuvoje – virusu užsikrėtė pora iš Kauno, į Italiją keliavusi automobiliu. Iš viso mūsų šalyje užfiksuoti trys koronaviruso atvejai.
Simona Voveriūnaitė