Sūnų trūkusiu apendicitu į ligoninę lydėjusiai moteriai teko karčiai suabejoti, ar Hipokrato priesaikos be išlygų laikosi visi medikai – marijampolietė papasakojo, kad jos sūnų greitąja vežant į ligoninę, kartu keliavusios slaugytojos prašymu automobilis stojo tris kartus: kartą prie jos namų, dusyk – nusipirkti braškių.
Tačiau papeikimą slaugytojai skyręs Greitosios medicinos pagalbos stoties vadovas savo darbuotojos nesmerkia – jo aiškinimu, suveikė žmogiškasis faktorius dėl sunkiai sergančio slaugytojos vyro.
Vietoje vieno paciento – du
Birželio 18 d. įvykį ponia Jolita laiške Alfa.lt nupasakojo antradienį. Ji kreipėsi į Marijampolės ligoninę įtarusi, kad pilvo skausmus kenčiančiam nepilnamečiui sūnui reikalinga apendicito operacija. Ligoninėje įtarimams pasitvirtinus, gautas siuntimas į Kauno klinikas. Dėl to, kad buvo jau vėlu ir mieste ėmė kauptis eismo spūstys, moteris paprašė vykti greitosios pagalbos automobiliu.
„Pajudėjus iš Marijampolės ligoninės važiavom pro Mokolų kaimą – dar mintyse pagalvojau, koks protingas vairuotojas – nori išvengti kamščių, važiuoja, kur jų nebus, bet deja“, – kelionės pradžią prisiminė ji. Greitoji tuomet pasuko link daugiabučių, kur gyvena slaugytoja.
„Aš vėl pradėjau save raminti, kad gal pamiršo kokius dokumemtus, vykstam į Kauną, gal kažko jai reikės. Namuose gal užtruko kokias 5 minutes, vėl mes pajudam link Kauno“, – nupasakojo Jolita.
Tai, kas vyko toliau, kartu su skausmus kenčiančiu sūnumi važiavusią moterį išvedė iš kantrybės.
„Jie važiuoja pasiplepėdami, niekur neskubėdami, be garsinio signalo ir švyturėlių, nors veža vaiką operacijai su jau išvešėjusiu apendicitu. Aš buvau šoke, kažkaip nesusitvarkiau savo mintyse, mano mintys visos buvo į vaiką, nes jis jau kentė baisius skausmus. Pravažiavus Ąžuolų Būdą greitoji sustojo aikštelėje, dešinėje pusėje, kur stovi žmonės su miško gėrybėmis, taip pat stovėjo žmogus su braškėmis. Tai slaugyta išlipo nusipirkti braškių, bet jai jos netiko, nes buvo per brangios. Aš vėl save puoliau raminti ir teisinti – tvarkoj, gal žmogui labai reikėjo braškių. Pajudėjom toliau, be švyturėlių ir neskubėdami. Bet kai ponia (…) su vairuotoju sustojo dar Veiveriuose pirkti braškių, jau mane išmušė iš pusiausvyros ir aš pradėjau reikšti nepasitenkinimą“, – aiškino moteris.
Į mėginimus priminti, jog vežamas skausmus kenčiantis vaikas, iš vairuotojo reakcijos ji sako nesulaukusi, o slaugytoja esą nieko blogo keliuose sustojimuoseneįžvelgė.
„Tada jau aš pakėliau balsą – jūs gal juokaujat, vaikas raitosi skausmuose, o mes išvažiavom pasivažinėt į Kauną, kad jūs nusipirktumėt braškių, tai grįždami iš Kauno to padaryt negalėjot?“ – savo žodžius prisiminė Jolanta. Tuomet slaugytoja papasakojo, kad Kauno klinikose gydomas jos vyras, kuris sunkiai serga, – jam ir buvo skirtos braškės. Slaugytoja, kaip sako istoriją papaskojusi moteris, nenoriai, tačiau atsiprašė.
„Mūsų šita kelionė užtruko apie valandą, o, kaip išsiaiškinau su greitąja, mes turėjom pasiekti klinikas per 45 minutes. Visa tai reziumavus, vaikui plyšo apendicitas, pūliai išsiliejo žarnyne, teko gydytojams pavargt“, – sakė Jolanta. Jos įsitikinimu, komplikacijų galima buvo ir išvengti, jeigu minėtų sustojimų nebūtų buvę. Todėl moteris kreipėsi į Marijampolės greitosios medicinos pagalbos stoties direktorių Alvydą Dirsę.
Slaugytojos viršininkas: gyvenimas yra gyvenimas
Į vadovą, norėdami išgirsti kitą istorijos pusę, kreipėsi ir Alfa.lt. A. Dirsė pripažįsta, kad taisyklėms nusižengta buvo, tiesa, papeikimas skirtas tik slaugytojai, ne vairuotojui.
A. Dirsė aiškina, kad nieko dramatiško neįvyko, nors paaugliui ir trūko apendicitas.
„Atvirai pasakysiu – suveikė žmogiškasis faktorius. Jos vyras guli Kauno klinikose, sunkiai jis ten, nevaikščiojantis. (…) Nepagalvojusi užvažiavo pasiimt higieninių reikmių nuvežti į Kauną. Ir pakeliui, važiuodama senu keliu, sustojo vyrui nupirkti braškių ir ten kitoj vietoj seselėms. Ir visa istorija. Buvo ta moters atėjusi ir pas mane, sakau, žinote, tai yra žmogiškas dalykas, o ji tiesiai šviesiai pasakė – man nusispjaut į visus jos reikalus, mano reikalas, kad turėjo jį (pacientą – aut. past.) greičiau nuvežt“, – kalbėjo stoties direktorius.
Kodėl to paties padaryti nebuvo galima pristačius skausmus kentusį paauglį į klinikas, lieka ne itin aišku, tačiau pašnekovas pažymėjo, kad dešimtmečius dirbančios slaugytojos reputacija nepriekaištinga – ji niekada anksčiau nei bausta, nei įspėta nebuvo.
„Gyvenimas yra gyvenimas, nieko nepadarysi. Taip, negalima pagal galiojančią tvarką taip daryti, už tai ji nubausta buvo. Anksčiau niekad nebuvo bausta, kiek aš žinau, o dirba nuo jaunų dienų, daugiau nei 30 metų. (…) Nuvežtas jis laiku, ten niekas daug neužtruko, mes žiūrėjom tuos laikus, viskas fiksuojama. Sustojimas minutę laiko gaunasi“, – aiškino A. Dirsė.
Sureagavo socialdemokratų lyderis, ministras prašys pasiaiškinti
Į istoriją Marijampolėje sureagavo ir aukščiausio rango politikai, o ligoninės vadovui teks aiškintis ne tik savivaldybei, bet ir sveikatos apsaugos ministrui.
„Yra iškviestas Marijampolės GMP stoties direktorius pas merę ir šiuo metu kaip tik vyksta pokalbis. Merės Irenos Lunskienės poziciija yra visiškai aiški – tai yra absoliučiai netoleruotinas elgesys, šitas poelgis nepateisinamas“, – naujienų agentūrai BNS sakė savivaldybės atstovė spaudai Aurelija Baniulaitienė.
Anot jos, trečiadienio popietę turėtų būti konkretesnių žinių, kas nuspręsta.
Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas, Vilniaus vicemeras Gintautas Paluckas taip pat turėjo ką pasakyti apie šį įvykį. Politikui nepriimtinas pasirodė tiek pats faktas, tiek ligoninės vadovo reakcija, savo pastebėjimais jis pasidalijo „Facebook“ paskyroje.
„Jei galėčiau sau leist, parašyčiau necenzūriškai. Vadovų paaiškinimas – „Pagal tvarkas taip negalima, bet..“ – užmuša.
O „pagal sveiką nuovoką“ nebandėt gyvent? O tas moralinis tarnystės momentas, kuris PRIVALOMAS visam viešajam / biudžetiniam sektoriui, irgi kažkur tarp biurokratinių „tvarkų“ pasimetė?
Žiauriai nuviliantis epizodas, rodantis, kad ne tik algose ar darbo sąlygoseproblemos. Tikro rūpesčio už pinigus nenupirksi, jis arba yra, arba ne“, – rašė G. Paluckas.
Savo nuomonę trečiadienį pareiškė ir pats sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, atvejį pavadinęs darančiu gėda visai sistemai.
„Žiniasklaidoje aprašomas atvejis, kai GMP automobilis, vežęs sergantį vaiką, sustojo nusipirkti braškių (du kartus!), yra netoleruotinas ir daro gėdą visai sistemai. Jeigu įvykiai iš tiesų klostėsi taip, kaip aprašoma, tokie medikai apskritai negali dirbti sveikatos apsaugos sistemoje.
Visais atvejais, kai medikai GMP automobiliu gabena pacientą į gydymo įstaigą, turi būti užtikrinta, kad pagalba būtų suteikta kaip įmanoma greičiau ir geriausios kokybės.
Šiuo atveju, panašu, kad ne tik nebuvo užtikrinta operatyvi pagalba, bet netgi priešingai – pakenkta paciento sveikatai. O juk kalba eina apie mažiausius visuomenės narius – vaikus. Kai visai neseniai buvo patvirtintas naujas skubios pagalbos teikimo aprašas vaikams, siekiant sudaryti jiems kuo palankesnes sąlygas gauti gydymo paslaugas, slaugytojos poelgis šioje situacijoje yra protu nesuvokiamas.
Ministerija jau kreipėsi į savivaldybę ir gydymo įstaigą dėl šios situacijos prašydama pateikti paaiškinimus. Tokie atvejai Lietuvoje negali būti toleruojami!“ – savo „Facebook“ paskyroje rašė ministras.
Informacija paviešinta alfa.lt