Vasarą įsivyravus karštiems orams vis dažniau atsivėsiname kondicionierių pagalba. Visgi, kartais jie gali mus ne tik atvėsinti, bet ir iššaukti tokias sveikatos rizikas kaip lūpų pūslelinė, perpūtimai, gerklės ir galvos skausmai.
„Eurovaistinės“ vaistininkas Mindaugas Rutalė įvardija, ką daryti, jeigu pasireiškė vienas iš šių simptomų.
Lūpų pūslelinė
„Lūpų pūslelinė daugumai gali būti atpažįstama kaip virusinė liga, perduodama artimo kontakto su sergančiuoju metu, tačiau iš tiesų jos išprovokavimui įtakos irgi gali turėti nusilpęs imunitetas. Sausas ir šaltas kondicionieriaus oras gali pažeisti mūsų lūpų nervų galūnėles, o jeigu jūsų imunitetas nusilpęs, joms sunkiau atsistatyti. Norint išvengti šios ligos, vertėtų netgi ir vasarą stiprinti savo imunitetą bei naudoti maitinančius lūpų balzamus“, – pataria vaistininkas M. Rutalė.
Gerklės skausmas
„Vaistinėse tenka sulaukti pacientų, kurie skundžiasi gerklės skausmu po ilgesnės kelionės automobiliais ar lėktuvais, kadangi tada padidėja skirtumas tarp temperatūros patalpoje ir lauke. Tokiais atvejais patariama gerklės skausmą malšinti čiulpiamomis pastilėmis, skalavimo skysčiais, druskos tirpalu. Visas šias priemones naudokite kas 3-6 valandas“, – pataria vaistininkas M. Rutalė.
Vaistininkas priduria, kad jeigu vargina stiprus gerklės skausmas, vietinio poveikio vaistų nepakaks. Anot jo, tokiais atvejais gelbsti geriami priešuždegiminiai vaistai nuo peršalimo arba skausmo: paracetamolis, ibuprofenas ir kiti nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo.
Galvos skausmai
„Dideli temperatūrų šuoliai kai kuriems žmonėms sukelia galvos skausmus. Pirmiausia suskaudus galvai pabandykite išgerti stiklinę vandens ir bent trumpam atsigulti. Kartais vien to gali pakakti, jog numalšintumėte skaudančią galvą. Taip pat galite pabandyti smilkinius pamasažuoti pipirmėtės arba citrusinių vaisių eteriniais aliejais. Jeigu skausmas vis tiek nepraeina, išgerkite priešuždegiminių vaistų nuo skausmo ir bent 4 valandas nevartokite pakartotinės dozės“, – pataria vaistininkas M. Rutalė.
Peršalti galime ir vasarą
Dėl temperatūros pokyčių kiekvienas galime peršalti ir vasarą, teigia vaistininkas. Visgi, anot jo, didžiausia peršalimo ligų rizika kyla tiems, kurių imunitetas yra stipriai nusilpęs.
„Kartais peršalus ne visada mums pakanka vaistų, skirtų simptomams malšinti. Pirmiausia rekomenduojama vartoti vitaminą C, kuris ne tik gelbsti stiprinant imunitetą, bet ir vartojant jį ligos metu, šis gali sutrumpinti jos trukmę. Panašų poveikį turi ir vitaminas D, kuris gali padėti palengvinti ligos simptomus bei tuo pat metu stiprinti imuninę sistemą. O jeigu karščiuojate, papildomai vartokite elektrolitų ir gliukozės tirpalus, kurie atstatys prarastus mineralus ir elektrolitus, padės palaikyti optimalų skysčių kiekį bei suteiks organizmui energijos“, – pataria vaistininkas M. Rutalė.