Lietuvoje – dviem universitetais mažiau. Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) gretas papildė Vilnių paliekantis Lietuvos edukologijos universitetas (LEU) ir Aleksandro Stulginskio universitetas (ASU).
„Pagaliau turime pirmą realų rezultatą, kalbant apie aukštojo mokslo reformą. Turime didžiulio potencialio universitetą Kaune – VDU“, – Vyriausybėje sakė premjeras Saulius Skvernelis.
Premjero teigimu, mechaniškas universitetų sujungimas nebuvo šio projekto tikslas. Reorganizacijos esmė – suteikti naujų galimybių mokslininkams, studentams bei kitiems akademinės bendruomenės nariams.
„Džiaugiuosi, kad šiuo atveju nebuvo panaudotas pernai populiarus terminas „buldozeris“, nes iniciatyva jungtis kilo iš pačių organizacijų vidaus“, – sakė premjeras.
Pasak ministro pirmininko, institucijų pagrindas, kad ir kaip bebūtų, yra studentai. Tikimasi, kad aukštesnė studijų kokybė, kurios tikimasi sujungus institucijas, paskatins jaunus mūsų šalies gyventojus rinktis vietines institucijas, užuot palikus šalį.
Imsis mokytojų rengimo
Paaugusiu universitetu džiaugėsi ir VDU rektorius Juozas Augutis, kurio manymu, padidėjęs specialistų skaičius leis universitetui geriau atitikti darbo rinkos poreikius bei prisitaikyti prie šio amžiaus technologinių pokyčių.
„Žinoma, visų problemų jungimu neišspręsime, jei tai būtų taip lengva, visas pasaulis tai būtų padaręs ir dabar turėtume vieną arba du universitetus pasaulyje“, – sakė VDU rektorius.
Vadovo teigimu, Lietuva nėra pirmoji šalis Europoje, kurioje iškart jungiamos ne dvi, o trys ar daugiau mokslo institucijų. Tokių pavyzdžių būta Skandinavijos šalyse – tiesa, Šiaurės šalys universitetus jungė ne dėl mažėjančio studentų skaičiaus.
„Tie, kas žinojo stipriąsias VDU puses […], tai niekas tas nedingo. Mūsų galimybės tik prasiplėtė ir pabrėžti norėčiau mokytojų rengimą“, – aiškino J. Augutis.
Rektoriaus teigimu, mokytojų rengimas Lietuvoje buvo iš esmės sustojęs, todėl VDU imsis užduoties atgaivinti šios profesijos specialistų rengimo kokybę. Pirmiausia, bus atkurtas Edukologijos tyrimų institutas, be kurio, anot J. Augučio, neįmanoma kalbėti apie mokytojų rengimą.
„Tai yra aksioma. Negalima be mokslinių tyrimų turėti studijų. Siūlomi lygiagretieji modeliai […] reikalingi, tačiau tik dalis. Šiuolaikiško švietimo proceso ne profesionalai kurti negali“, – aiškino VDU rektorius.
Patrauklūs darbo rinkai
Pasak LEU keičiančios VDU Švietimo akademijos kanclerės Vilijos Salienės, VDU tampa pagrindine šalies mokytojų rengimo kalve.
„Visų sričių mokytojai rengiami VDU. Švietimo akademija stiprins ir kvalifikacijos kėlimo praktiką – padėti atnaujinti mokytojų ir dėstytojų potencialą“, – aiškino V. Salienė.
Pasak VDU Švietimo akademijos vadovės, sujungus universitetus sutelkiami švietimo profesionalai, o tai turėtų leisti rengti plataus išsilavinimo mokytojus, kurie nebūtų užsidarę vien savo srities studijose ir gebėtų išmanyti kelias disciplinas.
O naujosios VDU Žemės ūkio akademijos kancleris Antanas Maziliauskas kalbėjo apie poreikį ruoštis naujų technologijų, kurios tampa neatskiriama žemės ūkio dalimi, plėtrai.
„Mes norime ne tik dalyvauti pokyčiuose, bet ir juos valdyti. Todėl universitetas turi keistis. Klasikiniai universitetai, kurie nenori keistis, sunkiai išgyvena“, – sakė A. Maziliauskas. Jo teigimu, tai, kad žemės ūkio specialistus ruošęs universitetas tampa su tokiomis praktikomis nesusijusių institucijų dalimi, išeis tik į naudą.
„Reikalingas tarpdiscipliniškas požiūris, nes norime, kad mūsų studentai galėtų mokėti kelias užsienio kalbas, turėtų psichologijos pagrindus ir t. t. Manau, tokie studentai būtų kur kas patrauklesni darbdaviams ir galėtų daugiau uždirbti“, – sakė VDU Žemės ūkio akademijos kancleris.
VDU Studentų atstovybės prezidentė Greta Šmaižytė pastebėjo, kad universiteto dar laukia nemažai darbo, norint užtikrinti socialinę ir akademinę aplinką įsilieti į aukštąją mokyklą norintiems studentams.
„Visi trys universitetai turi savo nišą, kurioje yra stiprūs, ir sujungę tą bendrą variantą, galime užtikrinti, kad VDU būtų vienas stipriausių“, – sakė G. Šmaižytė.
Pirmoji sėkmė
Alfa.lt primena, kad prasidėjus 2019 m. baigėsi LEU ir ASU reorganizavimas prijungiant šiuos prie VDU. Po prisijungimo LEU tampa VDU Švietimo akademija, o ASU – VDU Žemės ūkio akademija.
Pagal Seimo patvirtintą universitetų tinklo pertvarką prie Vilniaus universiteto bus prijungtas Šiaulių universitetas, Mykolo Romerio universitetas glausis po Vilniaus Gedimino technikos universiteto sparnu, Klaipėdos universitetas išlaikys autonomiją, tačiau turės mažinti siūlomų programų skaičių.
Prie sprendimo dėl Lietuvos sporto universiteto prijungimo prie Lietuvos sveikatos mokslų universiteto sujungimo grįžta gruodį. Konstitucinis Teismas buvo nustatęs, kad jų sujungimo procedūros neatitiko mūsų šalies Konstitucijos.