• Artimiausi renginiai
  • Savaitgalis
  • Receptai
  • Sūduvos istorija
  • Pranešk
  • Įmonių katalogas
9 °c
Marijampolė
10 ° Št
12 ° Sk
10 ° Pr
Šeštadienis, 26 liepos
Sūduvos Gidas
  • Naujienos
    • Marijampolė
    • Šakiai
    • Vilkaviškis
    • Kazlų Rūda
    • Kalvarija
  • Renginiai Sūduvoje
    • Kas vyksta Marijampolėje?
    • Kas vyksta Kalvarijoje?
    • Kas vyksta Šakiuose?
    • Kas vyksta Kazlų Rūdoje?
    • Kas vyksta Vilkaviškyje?
    • Renginių archyvas
  • Mokslai
  • Sportas
  • Kriminalai
  • Kultūra
  • Politika
  • Sveikata
  • ŽŪM
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Naujienos
    • Marijampolė
    • Šakiai
    • Vilkaviškis
    • Kazlų Rūda
    • Kalvarija
  • Renginiai Sūduvoje
    • Kas vyksta Marijampolėje?
    • Kas vyksta Kalvarijoje?
    • Kas vyksta Šakiuose?
    • Kas vyksta Kazlų Rūdoje?
    • Kas vyksta Vilkaviškyje?
    • Renginių archyvas
  • Mokslai
  • Sportas
  • Kriminalai
  • Kultūra
  • Politika
  • Sveikata
  • ŽŪM
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus

Pritrynė kojas: pirmoji pagalba ir randų puoselėjimas

2024-04-06
Grožis, Įdomu, Sveikata
Laikas: 3 min skaitymo
A A
Pėdų priežiūra

Pėdų priežiūra / asociatyvi „Freepik“ nuotr.

Šylant orams ir bundant gamtai, natūraliai daugiau laiko praleidžiame gryname ore: treniruotes iš sporto salės perkeliame į lauką, vaikštinėjame pažintiniais takais, judriomis miestų gatvėmis. Šalia to, sunkią avalynę iškeisdami į lengvesnę, ne visada padarome sau paslaugą – dėl pasikeitusios avalynės ir daugybės nueitų kilometrų, dažnam tenka susidurti su skausmingomis pūslėmis ant kulnų, pėdų ar pirštų.

Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Reda Pilkytė-Klimienė dalijasi patarimais, kaip greičiau užgydyti pažeistas vietas ir sumažinti randų susidarymo tikimybę.

Pirmoji pagalba

Sunkesnę avalynę pakeitus į įsispiriamus batelius, aulinukus, sportbačius ar kitą šiltesnio sezono apavą, po ilgesnių pasivaikščiojimų pėdas neretai papuošia skausmingos pūslės. Vaistininkė R. Pilkytė-Klimienė paaiškina, jog ši bėda ištinka, kada viršutinis odos sluoksnis būna ilgą laiką spaudžiamas ar trinamas. Dėl nuolatinės trinties, jis išsitempia ir atsilupa nuo gilesnio odos sluoksnio, o tarp jų susiformuoja limfos skysčio burbulas. Vaistininkė sako, kad pūslių atsiradimą gali lemti daugybė skirtingų priežasčių: plokščiapėdystė, įvairios pėdų deformacijos, nepatogi avalynė, per didelis fizinis krūvis, gausus kojų prakaitavimas ir pan.

„Vos pajutus trynimo ar dilgčiojimo jausmą, reikėtų nedelsti ir ant pažeistos vietos užsiklijuoti pleistrą. Taip galima užkirsti kelią pūslės susidarymui. Jei pūslės dar nėra, pacientai dažniausiai renkasi įprastą pleistrą, tačiau šiek tiek didesnį, kad pajautrėjęs odos plotas būtų visiškai uždengtas ir būtų išvengta galimų infekcijų.

Tačiau jei atsitiko taip, kad pūslė visgi susiformavo, ją ir odą aplink visų pirma patariama dezinfekuoti ir tik tada apsaugoti nuo tolimesnės pažaidos. Įprastai pritrintos vietos išgyja per savaitę, tačiau mes galime pagreitinti gijimo procesą naudojant silikoninį pleistrą, kurį ant žaizdos laikyti galima net keletą dienų. Jis skatina spartesnį naujų odos ląstelių pasiskirstymą pažeistoje vietoje, palengvina perštėjimą, drėkina ir apsaugo nuo infekcijų bei dirgiklių“, – sako R. Pilkytė-Klimienė.

Visi nutrynimai – skirtingi

Anot vaistininkės, pacientai gana dažnai teiraujasi, ar atsiradusią pūslę galima pradurti ar išspausti. Deja, toks savigydos būdas gali tik pabloginti situaciją – gresia ne tik sukelti infekciją, bet ir pažeisti gilesnius audinius, kurie taip pat lems didesnę rando susidarymo riziką. R. Pilkytė-Klimienė priduria, dalis žmonių vis dar naudojasi liaudies medicinos išmintimi ir ant pažeistos vietos deda gysločio augalą ar bulvių tarkių košelę. Nors, anot vaistininkės, minėti būdai sveikatai didelės žalos greičiausiai nepadarytų, pastebimos naudos – taip pat.

„Šiandien galima rasti daugybę veiksmingų tepalų bei pleistrų su skirtingomis veikliosiomis medžiagomis, kurios padės greitai ir efektyviai gydyti skausmingas žaizdeles, nutrynimus, apsaugoti jas nuo bakterijų ir tolimesnių pažaidų. Tiek gydytojai, tiek vaistininkai suteiks visą reikiamą informaciją bei patars, kaip gydyti pažeistas vietas, kokias priemones rinktis. Svarbu atsiminti, kad nutrynimai nėra vienodi, todėl ir gydymui naudojamos priemonės būna parenkamos individualiai, atsižvelgiant į pažeistos vietos plotą, atviras žaizdos vietas, infekcijų riziką“, – sako R. Pilkytė-Klimienė.

Svarbiausia pažeistą vietą laikyti sausai ir švariai, kuo mažiau ją liesti, krapštyti ar bandyti nuplėšti odeles. Kurį laiką taip pat rekomenduojama vengti siauros avalynės, o avimus batus – dezinfekuoti, sumažinti fizinę apkrovą kojoms, neiti ilgų atstumų pėstute, stengtis neprispausti pažeistos vietos.

Dezinfekcijai galima naudoti specialius antiseptinius purškalus, plaunamuosius tirpalus, vandenilio peroksidą. Tačiau vaistininkė pabrėžia, kad skirtingas dezinfekcines priemones neretai reikia ir naudoti skirtingai: vienomis patariama pripildyti vonelę ir pamirkyti nutrintą kojos pėdą, kitas – paprasčiausiai užpurkšti ant odos, dar kitas – naudoti kas keletą valandų. Todėl būtina perskaityti kiekvieno produkto aprašymą ir naudojimosi instrukcijas. Pastebėjus, kad žaizda negyja, tapo pūlinga, itin jautri ar pakeitė spalvą – rekomenduojama pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Kaip išvengti randų?

Jei pažeistas plotas yra didelis, o žaizda – gana gili, sunkiai gyjanti, iškyla rando susidarymo grėsmė. „Camelia“ vaistininkė R. Pilkytė-Klimienė paaiškina, kad pamažu atsirandantys randai dažniausiai nebūna elastingi ir minkšti, todėl žmogus jaučia nemalonų tempimą. Rausva šviežio rando spalva yra smulkių kraujagyslių susidarymo rezultatas, kuris bėgant laikui pradeda šviesėti.

„Tam, kad randas būtų kuo mažiau pastebimas, labai svarbu nepamiršti jo kasdien patepti drėkinamuoju ir minkštinamuoju kremu, kuris pamaitintų randinį audinį. Kremo sudėtyje reikėtų ieškoti šlapalo, vitaminų A, E, hialurono rūgšties, natūralių aliejų. Šios veikliosios medžiagos padės efektyviai drėkinti odą, paspartins ląstelių regeneraciją, suminkštins suragėjusias vietas“, – patarimais dalijasi vaistininkė.

Šaltinis: Pranešimas spaudai
Žymos: Reda Pilkytė-Klimienė
DalintisSiųsti

Naujienos iš interneto:

traffix.lt

Rekomenduojami Video:

TAIP PAT SKAITYKITE:

Žinios

Marijampolė pagerbė gabiausius abiturientus ir jų mokytojus
Indijos ambasadoriaus vizitas Marijampolėje: naujos tarptautinės draugystės pradžia
Mokolų g. 47 aikštelė bus atnaujinta
Paežerių dvaro apylinkėse kvies Lietuvos bitininkų šventė

Kultūra

Vasaros šventė Gudeliuose nuskambėjo su pramogomis ir šypsenomis
Kazlų Rūdoje – paroda, skirta neseniai anapilin iškeliavusios dr. Aldonos Vasiliauskienės jubiliejui paminėti
Ypatingas savaitgalis Želsvoje – skambėjo „VasarOK“ šventė
Vasaros šventės Pajevonyje ir Gražiškiuose subūrė bendruomenes

Sportas

Vilkaviškyje įvyko tradicinis šachmatų turnyras
Vilkaviškio atletų pasiekimai Alytaus lengvosios atletikos čempionate
Rungtynės su „Riteriais“ baigėsi lygiosiomis
„Perlą Go“ papildė „Omegos-Tauro-LSU“ marškinėlius vilkėjęs jaunuolis

Politika

Indijos ambasadoriaus vizitas Marijampolėje: naujos tarptautinės draugystės pradžia
Skandaluose įbridusių politikų atostogos anksčiau vertintos kitaip: griežtai kalbėjo ir prezidentas, ir socdemai
EK siūlo mažinti bendrųjų žemės ūkio ir žuvininkystės politikų finansavimą
Marijampolės regionas imasi aktyvių veiksmų investicijoms pritraukti: kuriamos naujos galimybės verslui

Įdomu

Vaisingumo lenktynėse laimi jaunystė
Kaip draskyklė prisideda prie katės laimės ir geros savijautos?
Standartiniai butai, nestandartiniai lūkesčiai: ar tikrai lietuviai bijo gyventi „kaip visi“?
Dažniausiai užduodami klausimai apie gyvūnų globą

Verslas

Naujos prekės neatsiperka? Galite tai sustabdyti su Terra Stock prognozėmis
Siūloma svarstyti įvesti sankcijas prekybos tinklo „Mere“ savininkams
Lietuva – tarp greičiausiai inovacijose augančių ES šalių
Komandos formavimo renginiai: efektyvių komandų kūrimo strategijos

Mokslas ir studijos

Marijampolė pagerbė gabiausius abiturientus ir jų mokytojus
Rygiškių Jono gimnazijos abiturientams įteikti brandos atestatai
ŠMSM siūlo koreguoti į aukštąsias mokyklas stojančių šimtukininkų konkursinius balus: pridės papildomų taškų
Liudvinavo Kazio Borutos gimnazijos abiturientams įteikti brandos atestatai

Turizmas

Prie Ivoniškio ežero Gudeliuose bus įkurta poilsio zona
Kviečiame atrasti – nauji maršrutai po Lietuvos regionus
Stovyklautojams laikas ugdyti naujus įpročius – vieno dalyko stovyklavietėse gali nelikti
Miškininkai kviečia pažinti miškų paslaptis: daugiau nei 1000 rekreacinių objektų visoje Lietuvoje
Reklama
Marimedis Marimedis Marimedis
Pamatyti.lt Pamatyti.lt Pamatyti.lt
Sūduvos Gidas

Teisės saugomos © 2024

Naršyti

  • Pranešk naujieną
  • Naudojimosi taisyklės
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Naujienlaiškis
  • Privatumo politika
  • Kalvarija
  • Kazlų Rūda
  • Marijampolė
  • Šakiai
  • Vilkaviškis

Sekite mus

  • Sūduvos gidas
  • Žinios
    • Kalvarija
    • Kazlų Rūda
    • Marijampolė
    • Vilkaviškis
    • Šakiai
  • Kas vyksta Sūduvoje?
    • Kas vyksta Marijampolėje?
    • Kas vyksta Kalvarijoje?
    • Kas vyksta Šakiuose?
    • Kas vyksta Kazlų Rūdoje?
    • Kas vyksta Vilkaviškyje?
  • Savaitgalis
  • Kriminalai
  • Karas Ukrainoje
  • Receptai
  • Istorijos verpetai
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Kultūra
  • Įdomu
  • Grožis
  • Mokslas ir studijos
  • Video
  • Reklama
  • Kontaktai
  • ŽŪM naujienos
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Sūduvos gidas
  • Žinios
    • Kalvarija
    • Kazlų Rūda
    • Marijampolė
    • Vilkaviškis
    • Šakiai
  • Kas vyksta Sūduvoje?
    • Kas vyksta Marijampolėje?
    • Kas vyksta Kalvarijoje?
    • Kas vyksta Šakiuose?
    • Kas vyksta Kazlų Rūdoje?
    • Kas vyksta Vilkaviškyje?
  • Savaitgalis
  • Kriminalai
  • Karas Ukrainoje
  • Receptai
  • Istorijos verpetai
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Kultūra
  • Įdomu
  • Grožis
  • Mokslas ir studijos
  • Video
  • Reklama
  • Kontaktai
  • ŽŪM naujienos
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus