Psichologinę ir socialinę reabilitaciją žmonėms, priklausomiems nuo psichoaktyvių medžiagų, teikia įstaigos (bendruomenės), turinčios šiai pagalbai teikti išduotą licenciją. Deja, pasitaiko, kad psichosocialinės reabilitacijos paslaugas šiems asmenims teikia bendruomenės, neturinčios tokių paslaugų teikimui būtinos socialinės globos licencijos. Šiuo metu yra 14 licencijuotų psichologinės bei socialinės reabilitacijos centrų visoje Lietuvoje.
Nuo 2023 m. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) Europos socialinio fondo lėšomis finansuoja projektą „Būk laisvas – nebūk priklausomas“, kurio tikslas – padėti žmonėms, priklausomiems nuo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo, integruotis į darbo rinką, siekiant išvengti jų socialinės atskirties. Pagalba teikiama nuo psichoaktyviųjų medžiagų priklausomiems asmenims ir jų šeimos nariams.
Vykdomos veiklos:
- Nuo psichoaktyviųjų medžiagų priklausomų asmenų psichologinė ir socialinė reabilitacija, teikiant trumpalaikės socialinės globos paslaugas (Reabilitacijos paslauga);
- Reintegracijos veiklų organizavimas, siekiant skatinti asmens socialinio savarankiškumo ir darbingumo, profesinės kompetencijos ir pajėgumo dalyvauti darbo rinkoje atkūrimą ir didinimą;
- Pagalbos teikimo nuo psichoaktyviųjų medžiagų priklausomų asmenų šeimos nariams (tėvams (įtėviams), vaikams (įvaikiams), seneliams, broliams, seserims ir jų sutuoktiniams, nuo psichoaktyviųjų medžiagų priklausomo asmens sutuoktiniui arba asmeniui, su kuriuo nuo psichoaktyviųjų medžiagų priklausomas asmuo bendrai gyvena neįregistravęs santuokos, taip pat jo globėjams, rūpintojams ar kitiems nuo psichoaktyviųjų medžiagų priklausomam asmeniui artimiems asmenims, kuriuos jis pats nurodo), organizavimas ir kt.
Projektą įgyvendina Europos socialinio fondo agentūra (ESFA) kartu su partneriais – psichologinės ir socialinės reabilitacijos paslaugas teikiančiomis įstaigomis: Psichosocialinė reabilitacija ir reintegracija
Juridinis asmuo ar kita organizacija, pageidaujanti žmonėms, priklausomiems nuo psichoaktyviųjų medžiagų, teikti psichologinę ir socialinę reabilitaciją, t. y. trumpalaikės socialinės globos paslaugas, turi turėti galiojančią institucinės socialinės globos (trumpalaikės) socialinę riziką patiriantiems suaugusiems asmenims licenciją „Institucinė socialinė globa (trumpalaikė) socialinę riziką patiriantiems suaugusiems asmenims“.
Licencijas išduoda, jų galiojimą sustabdo, galiojimo sustabdymą panaikina ir galiojimą panaikina, prižiūri ir kontroliuoja, kaip laikomasi licencijuojamos veiklos sąlygų, Socialinių paslaugų priežiūros departamentas prie SADM.
Įstaiga, teikdama trumpalaikės socialinės globos paslaugas, turi vadovautis Socialinės globos normų apraše nustatytais šiai pagalbai teikti kokybės reikalavimais.
Gavus informacijos ar kilus įtarimams, kad psichologinės ir socialinės reabilitacijos paslaugas teikianti įstaiga veiklą vykdo nelegaliai, t. y. neturi šiai veiklai vykdyti reikalingos licencijos, ar joje nustatomas nelegalus darbas, būtina pranešti Socialinių paslaugų priežiūros departamentui ir Valstybinei darbo inspekcijai.
Įstaigų, turinčių licenciją teikti trumpalaikę socialinę globą socialinę riziką patiriantiems suaugusiems asmenims, sąrašas skelbiamas Licencijavimo informacinėje sistemoje: https://www.licencijavimas.lt/