Aš atėjau pašokti džiaugsmo šokio
Ir padainuoti vasaros dainos,
Sukurt ugnelę, saulei nusijuokti-
Tegul ilgai ilgai ji mums liepsnos!
Ar žinome, kokių poetų eilėraščiai bei poemos yra patys gražiausi mūsų seneliams, mūsų tėvams? Nėra abejonių, kad tarp įvairių poetų jie paminės ir Salomėją Nėrį.
Kiekvienų metų lapkritį Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos bendruomenė mini Salomėjos Nėries gimtadienį. Skaičiai 111 šiandien sako, kad prieš 111 metų gimė viena talentingiausių XX amžiaus Lietuvos poečių – Salomėja Nėris. Viešai žinomos medžiagos apie poetę, jos gyvenimo bei kūrybos kelią, asmenybės bruožus ir daugybę kitų dalykų yra prirašyta tiek, kad nebeįmanoma ką nors nauja pasakyti ir pridurti.
Taigi lapkričio 27 d. per ketvirtą pamoką į Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos skaityklą sugužėjo šios gimnazijos 5 a klasės mokiniai su istorijos mokytoja Audrone Pileckiene. Džiugu, kad netradicinėje literatūrinėje pamokoje dalyvavo ir šios gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Edita Pavasarienė. Pamoka prasidėjo pasakojimu apie poetės Salomėjos Nėries šeimą, mokslus, kūrybos pradžią, studijas Kauno Vytauto Didžiojo universitete, nelaimingą meilę germanistikos profesoriui Juozui Eretui, su kuriuo susipažino „Šatrijos“ draugijos susirinkimuose. Šių eilučių autorė nuoširdžiai pasakojo ir apie darbus po universiteto baigimo, ypatingai apie trapų, nepastebimą gyvenimą Lazdijuose, poetės veidą, jos rūpestį, užgožtą kasdieninėmis mokytojos pareigomis Seinų „Žiburio“ gimnazijoje. Penktokams įdomu pasirodė tai, kad Salomėja Nėris turėjo ne vieną talentą. Ji ne tik gražiai rašė, bet ir piešė, skambino rojaliu ir mandolina, o taip pat mokėjo net kelias užsienio kalbas. Pati poetė vaikystėje labai mėgo pasakas, daug jų girdėjo iš savo senelio. Vaikystės įspūdžiai vėliau atsispindėjo poetės kūryboje. Jos ir poezija buvo kupina vilties, polėkio, Tėvynės meilės, vėliau – liūdesio bei nusivylimo.
Tarp pasakojimų apie svarbius gyvenimo įvykius įsiterpė jausmingi Salomėjos Nėries posmai iš pasakų, kuriuos deklamavo 5 a klasės mokiniai. Pažinti poetės jausmus, mintis ir neribotas fantazijos ribas padėjo mums įstabiausia jos poezija, parašyta vaikams, kurią išsamiai pristatė šių eilučių autorė. Svarbu pastebėti, kad Salomėja Nėris lietuvių liaudies pasakas, jų siužetus iškėlė į meno aukštumas, jas priartindama prie vaikų gyvenimo.
Salomėja Nėris praturtino vidinį pasakų herojų pasaulį, kuris atsispindėjo visomis savo pusėmis – ir gerosiomis, ir – blogosiomis. Poetė nekeitė pasakų siužetų, paliko nemažai fantastinių vaizdų ir paveikslų, kurie tautosakinėse pasakose sudaro temos branduolį. Ji tas pasakas įvilko į poetinį rūbą. Tokios Salomėjos Nėries pasakos „Eglė žalčių karalienė“, „Našlaitė“, „Laumės dovanos“ ir kt. O Salomėjos Nėries pasakoje „Našlaitė“ Sigutė parodoma plačiau ir realistiškiau negu liaudies pasakoje. Geriau atspindi mažojo herojaus psichologiją, labiau susieja su vaiko pasauliu, gėrio ir blogio supratimu. Salomėjos Nėries našlaitė, netekusi paskutinio ramsčio – brolelio, nepraranda geriausių savo dvasios vertybių – darbštumo, kilnumo, gerumo, jautrumo gamtai, gyvūnams. O ar tikrai 5 a klasės mokiniai gerai prisimena dar vaikystėje girdėtą Salomėjos Nėries parašytą poemą „Našlaitė“? Šios netradicinės – literatūrinės pamokos metu ir buvo pats laikas ją prisiminti ir drauge suvaidinti. Lėja Kašelionytė labai nuoširdžiai vaidino gerą ir gražią mergaitę Sigutę, Gabija Vilkevičiūtė – pamotę – raganą, kuri labai nekentė Sigutės, Guoda Radžiūnaitė – pamotės dukrą, snaudalę, Titas Malaškevičius – gerąjį Sigutės brolelį. Labai visus maloniai nuteikė skaitovai Dija Urbanskaitė ir Jokūbas Vaišnys.
Gimnazijos skaitykloje buvo galima pasigrožėti piešinių parodėle – vaikai iliustravo pasirinktą Salomėjos Nėries pasaką ar poemą. Iš viso pristatyta 17 piešinių. Pamokai einant į pabaigą, kiekvienas penktokas savo piešinuką pristatė ir pakomentavo savo klasės draugams.
Netradicinės literatūrinės pamokos pabaigoje klasės auklėtoja Audronė Pileckienė bei šių eilučių autorė pasidžiaugė mokinių iniciatyva ir gražiu vaidinimu, piešinių mozaika. Jaunieji artistai buvo įvertinti ir apdovanoti suvenyrais.
Šioje pamokoje dalyvavusi direktoriaus pavaduotoja ugdymui Edita Pavasarienė priminė, kad kiekvienais metais Salomėjos Nėries gimtadienį salomėjiškos mokyklos švenčia kartu. Šiemet gruodžio 4 d. šis gražus tradicinis susitikimas vyks Lazdijuose. Pavaduotoja pakvietė visus maloniai dalyvauti renginyje.
Pamoką užbaigėme Justino Marcinkevičiaus žodžiais: „Salomėja Nėris – mūsų skausmo ir džiaugsmo sesuo! Šiandien mes jau neįsivaizduojame savo pasaulio be jos. Jau nemokėtume ir negalėtume gyventi be Salomėjos, nes kas gi būtų tas vaivorykštės tiltas iš vienos širdies į kitą, ką mes mylėtum taip amžinai…“
Daiva Mikalauskienė, Lazdijų Motiejaus Gustaičio gimnazijos bibliotekininkė