Liepos 1–3 d. Marijampolėje vyko tarptautinis meno simpoziumas „Niujorkas, Londonas, Marijampolė (Malonny)“. Pasak idėjos autoriaus Ray Bartkaus, šis projektas sukurtas kontrasto principu: Londonas ir Niujorkas – didžiosios pasaulio sostinės, o Marijampolė – mažas Lietuvos miestelis. Keltas klausimas, kokią patirtį Londono ir Niujorko menininkai gali perduoti Marijampolei? Ar šiuo atveju įmanomas dialogas? Ray Bartkaus nuomone, toks dialogas įmanomas ir labai naudingas, nes kontrasto principu gimsta pačios įdomiausios idėjos.
Jau trečią kartą mūsų mieste vykusio meno simpoziumo, suvienijusio skirtingų meno sričių atstovus (dailininkus, muzikantus, dizainerius, architektus ir pan.), metu Marijampolę papuošė originalūs žinomų menininkų darbai.
Dailininkas Ray (Rimvydas) Bartkus su pagalbininkais vieną Vilkaviškio gatvės tilto atramą pavertė povandeniniu laivu.
Dailininkas ir dizaineris Eli Elysee sukūrė du originalius piešinius: ant pašto tvoros Kęstučio gatvėje ir ant Bažnyčios gatvėje esančių garažų masyvo sienos.
Pašto tvorą puošianti kompozicija dar nėra baigta, nes nutūpę metaliniai paukščiai laukia saulės šviesos, kurios apšviesti šalia augantys medžiai mes šešėlį ant tvoros ir sudarys įspūdį, jog paukščiai tupi ant šakų.
Ant garažų masyvo sienos E. Elysee pavaizdavo herbą su ant žirgo sėdinčiu Etiopijos karaliumi, primenančiu Marijampolės herbe pavaizduotą Šv. Jurgį. Herbą įrėmina Lietuvos ir Etiopijos vėliavos. Sukurti tokią kompoziciją dailininkas nusprendė išstudijavęs Lietuvos bei Etiopijos heraldiką ir radęs jose daug panašumų: panašios abiejų šalių vėliavos ir herbai.
Betono sieną šalia prekybos centro Maxima, dailininkė iš Niujorko Rachel Price Bacon išmargino geometrinėmis figūromis, sudarydama įspūdį, kad jos pieštos ant suglamžyto popieriaus lapo.
Marijampoliečiai ir miesto svečiai turėjo puikią galimybę ne tik grožėtis originaliais piešiniais pagyvintomis pastatų sienomis, bet ir sudalyvauti dviejuose meno forumuose.
Pirmąją simpoziumo „Malonny“ dieną Marijampolės sinagogoje vykusiame forume savo kūrybą pristatė dailininkai Rachel Price Bacon (Niujorkas) ir Eli Elysee (Londonas). Vėliau diskutuota filosofine tema – „Kūrėjas – amžinas pabėgėlis“.
Vienijanti šio forumo tema – vieta, jos įtaka žmogui. Kaip teigia filosofas Naglis Kardelis, viena, vertus, vieta gimdo mūsų patirtį, įtakoja mąstymą; kita vertus, atėję į tam tikrą vietą, mes ją pakeičiame savo kultūriniu veikimu. Taigi vieta sukuria kūrėją, o vėliau kūrėjas jau kuria vietą.
N. Kardelis forume dalinosi įspūdžiais iš Havajuose vykusios konferencijos, kurioje dalyvavo kartu su savo doktorantu Justu Kučinsku. Anot jo, išvykimas iš gimtosios šalies padeda į ją pažvelgti tarsi kito akimis, šviežesniu žvilgsniu.
Filosofijos doktoranto Justo Kučinsko teigimu, kiekvienas žmogus, kad ir koks bastūnas jis būtų, visuomet ieško vietos, su kuria galėtų save tapatinti.
Dzenbudizmo vienuolis, aktorius Kęstutis Marčiulynas menininkus įvardijo kaip žmones, savo kūriniais atiduodančius duoklę visuomenei, ją praturtinančius.
Antrajame forume, vykusiame viešbutyje „Mercure Marijampolė“, diskutuota apie meno kūrinių vertę, jų kainos nustatymo kriterijus. Šia tema daugiausiai kalbėjo dailės ekspertas, rašytojas Ernestas Parulskis.
Renginio metu savo kūrinius pristatė šviesos dizaineris Kacper Dolatowski, režisierė, tarptautinių kino festivalių laureatė Giedrė Žickytė.
Mados verslo ekspertė Ina Bartkus pateikė įdomių įžvalgų apie liniją madoje bei architektūroje.
Tarptautinį meno simpoziumą „Malonny“ vainikavo dailinininko Ray Bartkaus kartu su Niujorko šviesos dizaineriu Kacperu Dolatowskiu sukurtas unikalus J.Basanavičiaus aikštės apšvietimo projektas. Prieš vidurnaktį įvairiomis spalvomis sužibo Marijampolės savivaldybės pastatas ir viešbutis „Mercure Marijampolė“.
Marijampoliečiai ir miesto svečiai gėrėjosi šviesos fejerija, kurią papildė nuo viešbučio „Mercure Marijampolė“ sklindanti saksofono virtuozo Petro Vyšniausko ir jo sūnaus atliekama specialiai šiam įvykiui sukurta muzikinė improvizacija „Šviesos greitis: Niujorkas – Marijampolė“.
Erika Simniškytė
Nuotraukų autorės – Kristina Šerkšnienė, Vaida Kelerytė-Burokienė ir Erika Simniškytė