Kasmet prieš naujų mokslo metų startą Marijampolės savivaldybės administracijos vadovai pakviečia susitikti savivaldybės švietimo įstaigų vadovus, kad apžvelgtų praėjusių mokslo metų rezultatus bei susipažintų su naujovėmis ateinančiais mokslo metais. Išskirtinėje aplinkoje – Marijampolės meno mokykloje vykusį susitikimą papuošė šios įstaigos auklėtinių muzikiniai pasirodymai.
Susitikime su įstaigų vadovais dalyvavo Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda, vicemerė Agne Pavelčikienė, Tarybos narys, Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komiteto pirmininkas Alvydas Zdanys, Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Nerijus Mašalaitis bei šio skyriaus specialistai.
Sveikindamas įstaigų vadovus P. Isoda džiaugėsi puikiais praėjusių metų akademiniais rezultatais: „Nors vasarą ugdymo įstaigose pats darbymetis, o apžiūrėję mūsų savivaldybės įstaigas matome, kad buvo nuveikta ypač daug darbų, reikėjo ir šiek tiek pailsėti. Tikiu, kad vėl galėsite visa jėga kibti į darbus, nes šiais metais iššūkių laukia ne ką mažiau. Daug naujų projektų, statybų, viešųjų pirkimų, tačiau esame pasirengę padėti, kad mūsų savivaldybės ugdymo įstaigos ir toliau tik gražėtų, o sąlygos mokytis čia būtų pačios geriausios. Ne ką mažiau svarbu ir kolektyvo darna, todėl linkiu susikalbėjimo, kantrybės ir drąsos bei kad šie mokslo metai būtų ne prastesni, o galbūt net ir geresni už praėjusius“.
Pasak A. Zdanio, vienas labiausiai džiuginančių dalykų Marijampolės savivaldybės švietimo įstaigose, jog, nepaisant pavienių atvejų, mūsų mokiniams pakanka mokytojų, tai neabejotinai gero vadovų darbo rezultatas. Jis taip pat teigiamai vertino įstaigose vykstančius pokyčius, susijusius su infrastruktūra, kurie akivaizdžiai matomi visiems.
Susitikime dalyvavusiems vadovams N. Mašalaitis pristatė ikimokyklinio ugdymo, pradinio ugdymo, švietimo pagalbos ir neformaliojo švietimo, pedagogų rengimo ir kvalifikacijos tobulinimo, valstybinių brandos egzaminų ir kitus klausimus.
Aptartos LR švietimo, mokslo ir sporto ministerijos ikimokykliniam ugdymui parengtos naujovės, kurių pagrindinė – atnaujintų ikimokyklinio ugdymo programų parengimas. Šias programas įstaigos turės pateikti iki kitų metų liepos 31 d.
Pasikeitimų sulauksime ir pradiniame ugdyme. Nuo 2024 m. rugsėjo 1 d. įgijusiu pradinį išslavinimą asmeniu bus laikomas asmuo, baigęs pradinio ugdymo programą bei privalomai dalyvavęs nacionaliniuose mokinių pasiekimų patikrinimuose. 11 Nacionalinės švietimo agentūros projekte dalyvaujančių Marijampolės savivaldybės mokyklų netrukus pasieks 300 kompiuterių.
Paprašyta su visuomene pasidalyti mintimis apie artėjančius mokslo metus, laukiančias naujoves ir apie tai, ar pasiteisino jau priimti sprendimai, vicemerė Agnė Pavelčikienė išsamiai atskleidė surinktus duomenis ir papasakojo savo įžvalgas, kurias pateikiame:
Rugsėjo 1-ąją į mokyklas įžengs beveik 5600 mokinių
Skaičiuojama, kad šiais, 2024–2025, mokslo metais Marijampolės savivaldybės ugdymo įstaigose mokysis beveik 5600 mokinių, ir tai yra šiek tiek mažiau nei praėjusiais mokslo metais. Pirmokėlių skaičius išlieka panašus, koks kad buvo pernai – su jauduliu pirmą kartą į mokyklą eis 550 pirmokų. Šiek tiek padidėjo abiturientų skaičius, šiais metais jų bus 430, o į darželius sugužės apie 2000 vaikučių. Pastebima, kad mokyklų klasės sukomplektuotos kiek įmanoma optimaliai, nes 1, 5 ir 9 klasėse yra likę vos po keletą laisvų vietų.
Naujovės klasių komplektavime ir mokyklų tinklo pertvarkoje
Šių mokslo metų pradžia atneša gerą žinią mokytojams – sumažintas maksimalus mokinių skaičius klasėje, t.y. pradinėse klasėse bus po 22, o vyresnėse po 28 mokinius. Mokytojai išties turėdavo dirbti perpildytose klasėse, o turint omenyje, kad kasmet į mokyklas ateina vis daugiau specialiųjų poreikių turinčių mokinių, buvo būtina sumažinti mokinių skaičių, kad mokytojai galėtų dėmesio skirti visiems. „Žiburėlio“ mokykloje-daugiafunkciame centre „nuauginamos“ bendrojo lavinimo klasės ir šiemet neformuojama 1 ir 2 klasė. Kita naujiena – „Ryto“ pagrindinė mokykla tapo progimnazija.
Ukrainiečiai pritapo mokyklose
Sulaukiame kur kas mažiau atvykusių iš Ukrainos, taip pat stebima tendencija, kad ukrainiečių skaičius, lyginant su pernai metais, sumažėjo trečdaliu. Skaičiuojame, kad mokyklas lankys apie 60 mokinių iš Ukrainos. Galima pasidžiaugti, kad nebeliko išlyginamųjų klasių, o tai reiškia, kad ukrainiečiai puikiai pritapo, įsisavino lietuvių kalbą ir dabar mokosi su visais mokiniais bendrai.
Švietimo pagalba tampa labiau prieinama
Nuosekliai auga švietimo pagalbos specialistų ir mokinio padėjėjų skaičius. Kartu auga ir švietimo pagalbai skiriamos lėšos, o Marijampolės savivaldybė – viena iš tų, kuri prie valstybės lėšų skiria papildomas savivaldybės biudžeto lėšas. Planuojama, kad pasibaigus konkursams į laisvas pareigybes, Marijampolės savivaldybėje dirbs ir pagalbą teiks daugiau 120 mokinio padėjėjų.
Didesnės galimybės kiekvienam
Šiais mokslo metais visos klasės mokysis pagal atnaujintą ugdymo turinį. Tam jau išleisti arba greitu metu bus išleisti nauji vadovėliai. Mokytojams pasiekiamos įvairios skaitmeninės mokymo priemonės bei su valstybiniais brandos egzaminais susijusi informacija.
Dar daugiau vietų darželių skyriuose
Pernai buvo matyti, kad darželiuose trūko vietų patiems mažiausiems. Šiemet buvo įkurtos dar 2 darželio grupės patiems mažiausiems vaikams, gimusiems 2023 metais. Jei anksčiau buvo 100 vietų, tai šiais metais jų yra 120. Apskritai, skaičiuojama, kad Marijampolės švietimo įstaigas lanko apie 2500 ikimokyklinukų ir priešmokyklinukų, ir galima teigti, kad vietų skaičius yra visiškai tenkintinas. Darželiuose taip buvo sumažintas vaikučių grupėse skaičius ir dabar nuo 3 metų amžiaus grupėje yra nebe 20, o 18 vaikučių. Tai irgi yra susiję su tendencija, kad į darželius ateina vis daugiau vaikučių, turinčių specialiųjų poreikių.
Jeigu skaičiuotume visų amžiaus grupių visas laisvas vietas darželiuose, pamatytume, kad vis dar yra apie 100 laisvų vietų, tad nebėra problemos, kai vaikučiai nepatenka į darželius. Be abejo, jei tėveliai nori, kad jų mažasis lankytų tik jų pasirinktą darželį ir nenori rinktis kito, jiems tenka palaukti, kol atsilaisvins norima vieta.
Marijampolės vaikų lopšelio-darželio startas
Visų darželių sujungimas į vieną buvo įgyvendinamas vasarą, nes buvo tikimasi, kad vasaros laikotarpis bus patogesnis. Tačiau šią vasarą darželius lankė pakankamai daug vaikų, kiek daugiau nei įprastai būna vasarą, ir nemažai darbuotojų atostogavo, kas kėlė tam tikrų iššūkių. Šiuo metu situacija tikrai yra stabili, įstaigų aplinką prižiūri mobili priežiūros komanda, maistas gaminamas vietoje. Be abejo, pasigirsta kalbų, kad galbūt maistas yra vaikučiams ne itin skanus, tačiau reikia turėti omenyje, kad maistas yra gaminamas sveikas ir subalansuotas, prie kurio kai kuriems vaikučiams reikės priprasti, tačiau tai daroma dėl mažųjų sveikatos. Netrukus pradės dirbti dietologas, kuris taip pat peržiūrės maitinimo pasiūlą, tad meniu dar gali ir keistis. Taip pat ieškoma sprendimų, kokį maistą ir kaip patiekti vaikams, turintiems alergijų.
Atsiradus vieningam administravimui ir atsiradus laisvoms patalpoms gerinama ugdymo aplinka ir kokybė: geresnės sąlygos bus ir švietimo pagalbos specialistams, o ir mažiesiems bus įkurtos naujos erdvės.
Atsinaujinusios įstaigos
Ko gera didžiausius pokyčius šiais mokslo metais pajaus „Šaltinio“ progimnazijos ir lopšelio-darželio skyriaus „Ąžuoliukas“ bendruomenės, nes čia vykdomi pastatų renovacijos darbai. Būtina paminėti ir kitus didesnius darbus, tokius kaip takų ir aikštelės atnaujinimas Igliaukos A. Matučio gimnazijoje, valgyklos remontas Liudvinavo K. Borutos gimnazijoje, sanitarinių mazgų atnaujinimas P. Armino ir „Ryto“ progimnazijose, automobilių stovėjimo aikštelės rekonstrukcija prie R. Stankevičiaus progimnazijos, naujų lavinamųjų klasių įrengimas „Žiburėlio“ mokykloje-daugiafunkciame centre, Mokolų progimnazijos stadiono atnaujinimas. Atskiro paminėjimo nusipelno naujasis fortepijonas Meno mokykloje, kuris yra vienintelis toks regione.
Tūkstantmečio mokyklų programa
Esminis šios programos tikslas – kiekvienam besimokančiajam sukurti lygiavertes ir šiuolaikiškas kokybiško ugdymo(si) sąlygas, lemiančias geresnius mokinių pasiekimus matematikos ir gamtos mokslų srityse.
Programoje dalyvauja šešios savivaldybės mokyklos, tačiau veiklos planuojamos taip, kad jų rezultatais galėtų pasinaudoti visos savivaldybės ugdymo įstaigos. Suplanuota, kad programoje dalyvaujančios mokyklos veiklą tobulins keturiose srityse: lyderystė veikiant, įtraukusis ugdymas, kultūrinis ugdymas ir STEAM ugdymas.
Pagal programą atnaujinama įstaigų infrastruktūra, vykdomas matematikos žinių testavimas, personalizuoti matematikos mokymai, planuojamas bendradarbiavimas su profesionaliais kino kūrėjais bei kitos įdomios veiklos.
Sprendžiamas pedagogų trūkumo klausimas
Ko gera, visoje Lietuva itin jaučiamas švietimo pagalbos specialistų trūkumas, tad savivaldybė ieškojo būdų, kaip paskatinti ar pritraukti trūkstamų specialybių pedagogus. Buvo patvirtinta Studijų rėmimo programa ir pernai ja pasinaudojo nemažai asmenų, tad programa tęsiama ir šiais metais.
Pastebima, kad populiariausios studijos apima tik pradinį ir ikimokyklinį ugdymą, tačiau yra ir tokių, kurie renkasi tapti spec. pedagogais ar logopedais. Studijų rėmimo programa veikia taip, kad pasirinkusieji studijuoti trūkstamą specialybę gali tikėtis, kad jų studijos bus apmokamos, kad jie gaus stipendiją arba vienkartinę išmoką įsidarbinus. Šiemet finansavimas skirtas 8 besimokantiems asmenims, kurie baigę studijas dirbs savivaldybės švietimo įstaigose. Finansavimas skiriamas į prioritetinį sąrašą įtrauktų specialybių studentams, šiuo metu Marijampolės savivaldybės švietimo pagalbos specialistų ir pedagoginių darbuotojų poreikio prioritetiniame sąraše įtraukta 18 švietimo specialistų ir mokytojų pareigybių.
Pedagogai kviečiami kelti kvalifikaciją
Marijampolės savivaldybės švietimo įstaigų specialistai kviečiami pasinaudoti sukurtomis galimybėmis kvalifikacijos tobulinimui.
Pedagogams siūloma įgyti papildomas dalykines kompetencijas: ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo, pradinio ugdymo, specialiosios pedagogikos, lietuvių kalbos ir literatūros, užsienio kalbų, logopedijos.
Taip pat tęsiamos ir nacionalinės kvalifikacijos programos. Mokytojai gali rinktis akredituotas programas, skirtas įtraukiajam ugdymui, gyvenimo įgūdžiams ugdyti, lietuvių kalbai ir literatūrai, matematikai mokyti, gamtamoksliniam raštingumui didinti ir kt.
Švietimo įstaigų vadovams siūloma įgyti edukologijos arba verslo vadybos ir viešosios vadybos magistro laipsnį šešiose aukštosiose mokyklose.
Auga dėmesys specialiuosius ugdymo poreikius turintiems mokiniams
Pastaruosius keletą metų Marijampolės savivaldybės ugdymo įstaigose ypač daug dėmesio skirta mokinių su specialiaisiais ugdymo poreikiais gerovei. Įrengtos nusiraminimo erdvės bei kitaip pritaikyta ugdymosi aplinka.
Žvelgiant Lietuvos mastu, Marijampolės savivaldybėje yra kiek mažiau specialiuosius ugdymo poreikius turinčių mokinių. Šių metų duomenimis tokių yra apie 11,5 proc. nuo visų savivaldybės mokinių. Susidūrusios su sunkumais ugdymo įstaigos pagalbos gali kreiptis į 4 nacionalinius centrus. Mokyklas konsultuoja Lietuvos įtraukties švietime centras, Lietuvos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centras, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių ugdymo centras bei „Diemedžio“ ugdymo centras. Šie centrai padeda spręsti mokymosi ir raidos, elgesio bei emocijų sutrikimus.
Nuotaikinga mokslo metų pradžia
Šiemet rugsėjo 1-oji – sekmadienį, tad beveik visos įstaigos mokslo metų pradžios šventes organizuoja pirmadienį, rugsėjo 2-ąją dieną. Išimtis R. Stankevičiaus progimnazija, kuri rugsėjo 1-ąją švenčia savo jubiliejų ir mokslo metų pradžią. Jau tradiciškai, po susitikimų mokyklose ir darželių skyriuose, visi kviečiami į Poezijos parką, kur nuo 15 valandos vyks būrelių ir užimtumo mugė, džiugins nemokami batutai, o nuo 17 valandos laukia puikūs koncertai.