Jei nemažai laiko ir pastangų plušėdami virtuvėje skyrėte Kalėdų stalui, pasitinkant Naujuosius metus, norisi greitai ir lengvai pagaminamų, bet efektingų patiekalų. Vienas tokių galėtų būti vaivorykštinio upėtakio kepsneliai, kurie lengvai pavyks ir virtuvės naujokams.
„Rimi Lietuva“ ryšių su visuomene ir korporatyvinės atsakomybės vadovė Eglė Krasauskienė teigia, kad tikrai spėsite pigiau jų pasiruošti šventei.
Žuvies riebalai – itin naudingi
Jei šiltuoju metų laiku ne tik mėsą, bet ir žuvį paprasta išsikepti ant grotelių, tai žiemą lygiai taip pat greitai upėtakio filė galime tiesiog išsikepti keptuvėje, pasirinkti įdomesnį padažą ir patiekti su ryžiais, salotomis ar keptomis daržovėmis. Verta įsiklausyti į gydytojų dietologų patarimus žuvį valgyti kelis kartus per savaitę, taip pat per šventes vertėtų nepamiršti ne tik silkės, bet ir kitokios riebios žuvies.
Upėtakiuose gausu aukštos kokybės baltymų, kurie būtini organizmo veiklai: standartinė šios žuvies porcija paprastai būna nuo 100 iki 150 g, kuri suteikia 18–22 g baltymų, o tai patenkina apie ketvirtadalį paros baltymų poreikio. Be to, upėtakiai dar ir Omega-3 rūgščių, įvairių vitaminų ir mineralų šaltinis.
Nereikėtų upėtakio ar lašišos vengti ir reguliuojantiems kūno svorį: jose vyrauja sveikatai palankūs riebalai, žuvų maistingumas gali padėti reguliuoti svorį ir skatinti sotumo jausmą, tik, žinoma, vertėtų paisyti saiko.
Ir kasdienai, ir šventėms
Prekybos tinklo „Rimi“ ryšių su visuomene ir korporatyvinės atsakomybės vadovė Eglė Krasauskienė sako, kad išsikepti upėtakį tikrai nesudėtinga, nes druska, pipirais ir žolelėmis pagardinta upėtakio filė dažniausiai dedama tiesiai ant įkaitinto keptuvės ar grilio ant vidutinio stiprumo ugnies ir kepama maždaug 4–6 min. iš kiekvienos pusės.
„Pirmiausia įsitikinkite, kad upėtakis tinkamai išvalytas ir išdarinėtas, tad jį iš pradžių reikėtų nuplauti po šaltu vandeniu ir nusausinti popieriniu rankšluosčiu. Jei kepate visą žuvį ar didesnį jos gabalą, aštriu peiliu iš abiejų jos pusių įpjaukite odą, kad karštis tolygiai skverbtųsi ir žuvis kepdama nesusisuktų. Upėtakius galite pagardinti druska, pipirais ar pasirinktomis žolelėmis. Dažniausiai pasirenkami krapai, čiobreliai, rozmarinai arba citrina su česnako prieskoniais“, – pasakoja E. Krasauskienė.
Ji priduria, kad tam, jog upėtakis būtų puikiai iškeptas, labai svarbu tinkamai įkaitinti kepsninę ar keptuvę: reikalingas vidutinis karštis bei visuomet verta įsitikinti, kad kepsninės grotelės švarios ir lengvai pateptos aliejumi, tuomet kepama žuvis neprilips.
„Žuvies per dažnai nevartykite, kad ji nesuplyštų. Įpusėjus kepimo laikui atsargiai apverskite upėtakį mentele ar žnyplėmis. Ar upėtakis tinkamai iškepęs, nustatyti padės jo mėsos išvaizda: jei ši nepermatoma, o užkabinus šakute, lengvai plėšiasi, reiškia, kad jau metas gardžią žuvį patiekti ant stalo“, – pataria E. Krasauskienė.
„Rimi“ siūlo išsikepti upėtakių kepsnelių su vaisių padažu – jie tikrai papuoš jūsų Naujųjų metų stalą.
Upėtakių kepsneliai su vaisių padažu
RECEPTAS (4 porcijoms)
Patiekalui reikės:
4 gabalėlių upėtakių filė;
2 vnt. bananų;
1 stiklinės apelsinų sulčių;
1 vnt. citrinos;
3 šaukštų smulkintų pistacijų arba lazdynų riešutų;
3 šaukštų alyvuogių aliejaus;
Prieskonių (gvazdikėlių, kvapiųjų pipirų, druskos,maltų juodųjų pipirų).
Kaip gaminti:
Nuplaukite citriną ir nutarkavę žievelę išspauskite sultis. Nulupkite bananus ir supjaustykite griežinėliais, apšlakstę citrinų sultimis.
Žuvies kepsnelius apkepinkite aliejuje, pabarstykite druska, pipirais. Sumažinę ugnį įpilkite pusę stiklinės apelsinų sulčių, įdėkite kelis gvazdikėlius, kvapiųjų pipirų ir apie 10 min. troškinkite.
Žuvį išimkite, o padažą perkoškite. Supilkite likusias apelsinų ir citrinų sultis, įdėkite tarkuotą citrinos žievelę, bananų griežinėlius. Atsargiai pamaišydami pakaitinkite kelias minutes.
Keptą žuvį apliekite padažu ir pabarstykite smulkintais riešutais. Patiekite su virtais ryžiais.
Skanaus!