• Artimiausi renginiai
  • Savaitgalis
  • Receptai
  • Sūduvos istorija
  • Pranešk
  • Įmonių katalogas
9 °c
Marijampolė
10 ° Št
12 ° Sk
10 ° Pr
Antradienis, 24 birželio
Sūduvos Gidas
Belodenta
  • Naujienos
    • Marijampolė
    • Šakiai
    • Vilkaviškis
    • Kazlų Rūda
    • Kalvarija
  • Renginiai Sūduvoje
    • Kas vyksta Marijampolėje?
    • Kas vyksta Kalvarijoje?
    • Kas vyksta Šakiuose?
    • Kas vyksta Kazlų Rūdoje?
    • Kas vyksta Vilkaviškyje?
    • Renginių archyvas
  • Mokslai
  • Sportas
  • Kriminalai
  • Kultūra
  • Politika
  • Sveikata
  • ŽŪM
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Naujienos
    • Marijampolė
    • Šakiai
    • Vilkaviškis
    • Kazlų Rūda
    • Kalvarija
  • Renginiai Sūduvoje
    • Kas vyksta Marijampolėje?
    • Kas vyksta Kalvarijoje?
    • Kas vyksta Šakiuose?
    • Kas vyksta Kazlų Rūdoje?
    • Kas vyksta Vilkaviškyje?
    • Renginių archyvas
  • Mokslai
  • Sportas
  • Kriminalai
  • Kultūra
  • Politika
  • Sveikata
  • ŽŪM
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus

Vaikų chirurgas Benediktas Jonuška: absoliuti dauguma galvos traumų, kurias matome skyriuje, įvyksta dėl šalmo nedėvėjimo

2024-08-16
Sveikata
Laikas: 4 min skaitymo
A A
Šalmas gali išgelbėti gyvybę

Šalmas gali išgelbėti gyvybę / asociatyvi Freepik nuotr.

Dviratininkų saugumas – svarbi tema, kuriai ypač daug dėmesio skiria vaikų chirurgas Benediktas Jonuška. Pasak gydytojo, šalmų dėvėjimas yra paprasčiausias ir efektyviausias būdas išvengti rimtų galvos traumų, kurios, deja, dažnai baigiasi tragiškai.

„Dviratininkai, dėvintys šalmus, tris kartus rečiau žūva nuo rimtų galvos traumų eismo įvykių metu“, – sako B. Jonuška.

Traumos vasaros metu – išaugęs rizikos faktorius

Šiltuoju metų laiku dviratis tampa viena iš populiariausių vaikų pramogų. Tačiau kartu su malonumais didėja ir traumų rizika. Vaikų chirurgas Benediktas Jonuška, socialiniuose tinkluose žinomas kaip @vaiku_chirurgas, pastebi, kad vasaros metu traumų padaugėja bent tris kartus. „Vaikai dažnai laisvalaikį praleidžia lauke, važinėja dviračiais, paspirtukais, šokinėja ant batutų, todėl ir traumų smarkiai padaugėja“, – pasakoja gydytojas.

Socialiniai tinklai – svarbi platforma švietimui

Benediktas Jonuška aktyviai dalijasi patarimais ir informacija socialiniuose tinkluose, skatindamas sąmoningumą ir ragindamas tėvus bei vaikus saugoti save. Gydytojo paskyrose „Facebook“, „Instagram“ ir „Threads“ galima rasti ne tik įspėjimus, bet ir sukrečiančias istorijas. Anot B. Jonuškos, šios istorijos padeda žmonėms suprasti traumų riziką ir svarbą laikytis saugumo taisyklių.

„Dalinuosi griežtesnio tono įrašais, nes manau, kad žmonės privalo žinoti apie rimtas traumas, kurias galima išvengti. Tik kalbėdami apie tai garsiai, galime užkirsti kelią nelaimėms“, – teigia gydytojas.

Pagrindinės klaidos, kurias daro tėvai

Gydytojas išskiria keletą dažniausių klaidų, kurias daro tėvai prieš leisdami savo vaikus ant dviračių ar paspirtukų:

Transporto priemonės dydis. Vaikai dažnai važinėja per dideliais dviračiais, kuriuos jiems valdyti sunku. Dviratis turi būti pritaikytas pagal vaiko amžių ir fizinį sudėjimą.

Šalmo nedėvėjimas. Nors KET reikalauja, kad vaikai iki 18 metų dėvėtų šalmus, vis dar yra tėvų, kurie mano, kad jų nereikia. Tyrimai rodo, kad šalmas gali apsaugoti nuo 66% iki 88% rimtų galvos traumų. Dviratininkai, dėvintys šalmus, tris kartus rečiau žūva nuo rimtų galvos traumų eismo įvykių metu, nei nedėvintys.

Apsaugos priemonių nuvertinimas. Dažnai manoma, kad paspirtukas ar triratukas yra saugus be apsaugų. Tai klaidingas požiūris, ypač kai kalbama apie mažus vaikus, kurių galva yra proporcingai didesnė ir labiau pažeidžiama.
Šalmo dėvėjimo svarba

„Šalmas nėra mados reikalas, jis gelbsti gyvybes“, – pabrėžia B. Jonuška. Netinkamai prisegtas arba ant dviračio rankenos pakabintas šalmas neapsaugo nuo traumų. Gydytojas prisimena atvejus, kai tėvai, atvežę vaikus su traumomis, sako: „Šį kartą šalmas liko namie…“. Tokių situacijų negali būti. Suaugusieji taip pat turi rodyti pavyzdį ir dėvėti šalmus.

Gydytojo praktikoje ne kartą pasitaikė atvejų, kai vaikas dėvėjo šalmą ir tai išgelbėjo jį nuo rimtų sužalojimų. „Neseniai į skyrių atvyko pacientė, kuri krisdama užsigavo nugarą ir kojas, tačiau dėvėjo šalmą. Galva liko nepažeista“, – dalijasi B. Jonuška.

Svarbu rodyti gerą pavyzdį

Neretai galime pastebėti važiuojančią šeimą: vaikai su šalmais, tačiau tėvai šalmų neturi. „Tokiais atvejais kyla klausimas, „kodėl?“. Taip tėvai siunčią žinutę vaikui, kad „dabar esi su šalmu, nes aš šalia ir liepiu, o paskui nusiimsi, nes nebereikės“. Ir suaugę turi rodyti pavyzdį – jeigu lipate ant dviračio, tai tik su šalmu! Turite save saugoti taip pat.“ , – pasakojo gydytojas.

Pirmoji pagalba susižeidus

Gydytojas rekomenduoja kelis pagrindinius veiksmus, kuriuos reikia atlikti susižeidus: „Svarbu naudoti šaltį, imobilizuoti sužeistą galūnę, stabdyti kraujavimą ir dezinfekuoti žaizdą. Taip pat būtina stebėti susižeidusiojo būklę ir, jei yra rimtesnių požymių, nedelsiant kreiptis į medikus.“

Rimtos traumos požymiai

Jei po galvos traumos jaučiate galvos svaigimą, pykinimą, vangumą ar sąmonės praradimą, būtina kreiptis į skubios pagalbos skyrių. B. Jonuška pabrėžia, kad galvos traumos yra pavojingiausios ir reikalauja neatidėliotinos medicininės pagalbos.

Šalmas – privalomas aksesuaras

Vaikams šalmą reikėtų pasirinkti ne tik tinkamą, bet ir patinkantį, kad jį norėtų dėvėti. „Aš sakau vaikams, kad šalmas yra kieta. Mano vaikai patys mielai dėvėjo šalmus su ausytėmis ir uodegytėmis“, – šypsosi gydytojas.

Įsimintiniausios istorijos

B. Jonuška prisimena kelias įsimintinas istorijas iš savo praktikos. Viena jų – septyniolikmetis futbolininkas, kuris žuvo važiuodamas dviračiu be šalmo tamsiu paros metu. „Tai buvo skaudi nelaimė, kurioje susidėjo daugybė faktorių – tamsa, atšvaitų ir šalmo nebuvimas“, – prisimena gydytojas.

Kita istorija – mažametis vaikas, kuris po autoįvykio buvo atvežtas į skyrių su perskilusiu šalmu. „Šalmas skilo per pusę, bet vaiko galva liko nepažeista. Be šalmo ši nelaimė būtų pasibaigusi daug liūdniau“, – pasakoja B. Jonuška.

Sąmoningumo didėjimas ir visuomenės švietimo svarba

Gydytojas džiaugiasi, kad visuomenės sąmoningumas didėja, vis dažniau vaikai ir suaugusieji dėvi šalmus ir kitas apsaugos priemones. „Visuomenės švietimas mažina traumų ir nelaimingų atsitikimų skaičių. Labai svarbu mokytis ne tik iš savo, bet ir iš kitų klaidų“, – pabrėžia gydytojas.

Baigdamas gydytojas Benediktas Jonuška ragina visus dviratininkus ir jų tėvus būti atsakingais: „Šalmas turi ne tik tikti, bet ir patikti. Rinkitės saugias pramogas ir būkite atsakingi kelyje.“

Šį sekmadienį (rugpjūčio 18 d.) vyksiantis „IKI Velomaratonas“ kviečia išbandyti jėgas viename iš penkių važiavimų: CRAMO Sport bei Semi-Sport važiavime dalyviai galės rinktis 100 km arba 50 km distanciją. DECATHLON Dviračių mėgėjų važiavime bus galima pasirinkti tarp 10, 20 arba 30 km distancijų. EARLY RIDER Vaikų važiavime jaunieji dviratininkai bei TERRASPORT riedučių, paspirtukų ir riedlenčių važiavimo dalyviai įveiks 2,4 km atstumą. 15-tąjį kartą vykstantis renginys yra didžiausias dviračių renginys visose Baltijos šalyse. Dalyviai registruotis gali: www.ikivelomaratonas.lt.

Projektas bendrai finansuojamas Vilniaus miesto savivaldybės biudžeto lėšomis.

Šaltinis: Pranešimas spaudai
Žymos: „IKI Velomaratonas“Baltijos šalysBenediktas JonuškaFacebookInstagramThreadsVilniaus miesto savivaldybė
DalintisSiųsti

Naujienos iš interneto:

traffix.lt

Rekomenduojami Video:

TAIP PAT SKAITYKITE:

Žinios

Sasnava paminėjo įspūdingą 250 metų jubiliejų
Virbalyje susidūręs su automobiliu žuvo jaunas motociklininkas
Marijampolė tampa vis modernesnė – Vytauto Didžiojo parke įdiegta išmani želdinių laistymo sistema
Lukšiuose nuniokota kapavietė – žala siekia 30 tūkst. eurų

Kultūra

Sasnava paminėjo įspūdingą 250 metų jubiliejų
„Scanorama“ skelbia europietiško kino atostogas Marijampolėje
Liudvinave paminėta Kupolinių šventė
Sudarge įspūdingai paminėtos Rasos

Sportas

Rezultatyviose rungtynėse – lygiosios prieš Vilniaus „Žalgirį“
Lietuvos seniūnijų sporto žaidynėse vyko moterų tinklinio turnyras
„7bet-NKL“ vicečempionai pasipildė Europoje pirmąkart žaisiančiu gynėju
Vilkaviškyje šurmuliavo Lietuvos seniūnijų sporto žaidynės

Politika

R. Juknevičienė: „Ukraina jau dabar kariauja kaip de facto NATO narė“
Marijampolės savivaldybės delegacija lankėsi Norvegijos mieste Kvame
Vyko Vilkaviškio rajono asmenų su negalia draugijos ataskaitinis-rinkiminis susirinkimas
Šakių savivaldybės vadovai tęsia susitikimus su gyventojais

Įdomu

Šunys pagalbininkai teiks pagalbą žmonėms su negalia
Laukiniai gyvūnai jūsų kieme: draudimo bendrovės atstovas atsakė ar būtų atlyginta už padarytą žalą
Darbo rinka: motyvacinį laišką darbdaviams siunčia vos 17 proc. kandidatų
Automobilį su suklastota rida Lietuvoje įsigiję vairuotojai vidutiniškai permoka už jį penktadaliu

Verslas

Z kartos darbuotojai keičia žaidimo taisykles – ką turėtų žinoti Sūduvos regiono darbdaviai?
Kaip kalbų mokėjimas stiprina įmonės įvaizdį tarptautinėje rinkoje?
Kada rankinis darbas tampa nebeefektyvus? Laikas pagalvoti apie elektrinius sprendimus
Tekstas, kuris parduoda: kuo skiriasi paprasta kalba nuo rinkodaros šūkių

Mokslas ir studijos

Gabiems mokiniams ir meno kūrėjams įteiktos premijos
Sveikatos apsaugos ministerija kviečia būsimus studentus rinktis slaugos studijas ir studijuoti nemokamai bei gauti stipendiją
Marijampolės profesinio rengimo centre – jau prasidėjęs priėmimas
Kaip kalbų mokėjimas stiprina įmonės įvaizdį tarptautinėje rinkoje?

Turizmas

Baltų keliais: vyko dviejų dienų pažintis su paveldu
Aristokratas, per naktį pralošęs devynis dvarus
Pradėtas įgyvendinti projektas: Orijos ežero pakrančių pritaikymas lankymui
Ekskursijos dalyvius žavėjo Marijampolės miesto grožis ir negirdėtos istorijos
Reklama
Marimedis Marimedis Marimedis
Pamatyti.lt Pamatyti.lt Pamatyti.lt
Sūduvos Gidas

Teisės saugomos © 2024

Naršyti

  • Pranešk naujieną
  • Naudojimosi taisyklės
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Naujienlaiškis
  • Privatumo politika
  • Kalvarija
  • Kazlų Rūda
  • Marijampolė
  • Šakiai
  • Vilkaviškis

Sekite mus

  • Sūduvos gidas
  • Žinios
    • Kalvarija
    • Kazlų Rūda
    • Marijampolė
    • Vilkaviškis
    • Šakiai
  • Kas vyksta Sūduvoje?
    • Kas vyksta Marijampolėje?
    • Kas vyksta Kalvarijoje?
    • Kas vyksta Šakiuose?
    • Kas vyksta Kazlų Rūdoje?
    • Kas vyksta Vilkaviškyje?
  • Savaitgalis
  • Kriminalai
  • Karas Ukrainoje
  • Receptai
  • Istorijos verpetai
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Kultūra
  • Įdomu
  • Grožis
  • Mokslas ir studijos
  • Video
  • Reklama
  • Kontaktai
  • ŽŪM naujienos
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Sūduvos gidas
  • Žinios
    • Kalvarija
    • Kazlų Rūda
    • Marijampolė
    • Vilkaviškis
    • Šakiai
  • Kas vyksta Sūduvoje?
    • Kas vyksta Marijampolėje?
    • Kas vyksta Kalvarijoje?
    • Kas vyksta Šakiuose?
    • Kas vyksta Kazlų Rūdoje?
    • Kas vyksta Vilkaviškyje?
  • Savaitgalis
  • Kriminalai
  • Karas Ukrainoje
  • Receptai
  • Istorijos verpetai
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Kultūra
  • Įdomu
  • Grožis
  • Mokslas ir studijos
  • Video
  • Reklama
  • Kontaktai
  • ŽŪM naujienos
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus