• Artimiausi renginiai
  • Savaitgalis
  • Receptai
  • Sūduvos istorija
  • Pranešk
  • Įmonių katalogas
9 °c
Marijampolė
10 ° Št
12 ° Sk
10 ° Pr
Penktadienis, 9 gegužės
Sūduvos Gidas
Belodenta
  • Naujienos
    • Marijampolė
    • Šakiai
    • Vilkaviškis
    • Kazlų Rūda
    • Kalvarija
  • Renginiai Sūduvoje
    • Kas vyksta Marijampolėje?
    • Kas vyksta Kalvarijoje?
    • Kas vyksta Šakiuose?
    • Kas vyksta Kazlų Rūdoje?
    • Kas vyksta Vilkaviškyje?
    • Renginių archyvas
  • Mokslai
  • Sportas
  • Kriminalai
  • Kultūra
  • Politika
  • Sveikata
  • ŽŪM
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Naujienos
    • Marijampolė
    • Šakiai
    • Vilkaviškis
    • Kazlų Rūda
    • Kalvarija
  • Renginiai Sūduvoje
    • Kas vyksta Marijampolėje?
    • Kas vyksta Kalvarijoje?
    • Kas vyksta Šakiuose?
    • Kas vyksta Kazlų Rūdoje?
    • Kas vyksta Vilkaviškyje?
    • Renginių archyvas
  • Mokslai
  • Sportas
  • Kriminalai
  • Kultūra
  • Politika
  • Sveikata
  • ŽŪM
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus

Vairuojate alkanas? Gydytoja atskleidžia gresiančius pavojus

2025-03-28
Įdomu
Laikas: 3 min skaitymo
A A
Valgymas vairuojant

Valgymas vairuojant / asociatyvi Freepik nuotr.

Vairavimas reikalauja maksimalaus susikaupimo, greitos reakcijos ir aiškaus sprendimų priėmimo, tačiau specialistai pastebi, kad alkis gali smarkiai paveikti šias savybes. Sumažėjusi koncentracija, nuovargis, dirglumas ir lėtesnė reakcija – tai tik kelios iš rizikų, kurias patiria alkani vairuotojai. Gydytoja dietologė atskleidžia, į kokius pirminius kūno signalus reikėtų atkreipti dėmesį ir kokius užkandžius rinktis ilgesnei kelionei.

Alkio poveikis organizmui

Kraujyje sumažėjus maistinių medžiagų koncentracijai kūnas siunčia pirmą signalą – alkio jausmą. Tai yra ženklas, kad jau laikas pildyti organizmo atsargas. Gydytojos dietologės Vitalijos Polevodos teigimu, reakcija į šį signalą yra svarbi, nes, trūkstant energijos, smegenims nebeužtenka „kuro“, todėl sumažėja jų gebėjimas greitai apdoroti informaciją.

„Pirminiai alkio simptomai yra nemalonūs pojūčiai skrandžio srityje, pykinimas. Ilgiau nevalgius atsiranda papildomų simptomų, kurie priklauso nuo žmogaus individualių savybių, gretutinių susirgimų, ir, aišku, laiko be maisto. Išalkus gali atsirasti bendras silpnumas, mieguistumas, drebulys, gali jaustis galvos svaigimas ar net skausmas, smegenų „rūkas“.

Žmogus tampa irzlesnis, blogesnės nuotaikos. Visa tai sukelia papildomą stresą ir rizikas vairuojant“, – dalinasi gydytoja.

Prilygsta nuovargiui

Dietologė pastebi, kad alkio jausmas gali turėti panašų poveikį į nuovargį, nes sumažėja koncentracija, gali padidėti nelaimingų atsitikimų rizika.

„Kadangi pagrindinė smegenų maistinė medžiaga yra būtent gliukozė, sumažėjusi jos koncentracija kraujyje mažina ir smegenų galimybes palaikyti optimalią veiklą: žmogui tampa sunkiau susikoncentruoti į kelią, greitai ir tiksliai priimti sprendimus. Taip pat mažėja kantrybė ir tolerancija, gebėjimas ramiai reaguoti į aštresnes situacijas. Trūkstant energijos atsiranda nuovargis ir mieguistumas. Bet kuris iš išvardintų simptomų gali būti pavojingas vairuojant“, – atkleidžia V. Polevoda.

Sustojimų svarba

Ilgos kelionės reikalauja ne tik degalų automobiliui, bet ir energijos pačiam vairuotojui.

„Alkis ir nuovargis mažina budrumą, todėl svarbu reguliariai daryti pertraukas, užkąsti ir pailsėti. Todėl vairuotojus visuomet kviečiame ne tik pasipildyti degalų baką, bet ir pasirūpinti savimi – atsigaivinti, pavalgyti ir trumpam pailsėti, kad kelionė būtų saugi ir komfortiška“, – dalinasi „Circle K“ mažmeninės prekybos ir veiklos procesų tobulinimo vadovas Paulius Toleikis.

Ruošiantis ilgesnei kelionei automobiliu P. Toleikis pataria pasistiprinti iš anksto.

„Taip pat verta su savimi turėti lengvų užkandžių, ypač jeigu nusimato ilgesnė kelionė. Nepamirškite ir apie vandenį, nes dehidratacija taip pat gali būti pavojinga. Jeigu vairuojant jaučiamas alkis – geriau sustoti pavalgyti arba bent jau užkasti ir atsigerti“, – teigia degalinių tinklo atstovas.

Užkandžių rekomendacijos

Dietologė V. Polevoda atskleidžia, kokius užkandžius būtų naudinga pasirinkti. Pirmiausia ji akcentuoja baltymų svarbą – jogurtus ar gėrimus su padidintu baltymų kiekiu, kurie suteiks sotumo. Taip pat rekomenduoja rinktis riešutus arba maistingus batonėlius.

„Jeigu reikėtų greičiau pakelti gliukozę kraujyje, galima rinktis vaisius, taip pat maistingesnes salotas. Beje, paprastas sumuštinis, paruoštas iš kokybiškų ir sveikatai palankių ingredientų, taip pat gali būti geras pasirinkimas užkandžiui. Bet kokiu atveju visada geriausia derinti makroelementus – angliavandenius valgyti kartu su baltymais ir riebalais, nes tokiu būdu ne tik gausime energijos, bet ir išlaikysime ją ilgesnį laiką“, – pataria dietologė.

Lengvas alkis ir ilgalaikis badavimas

Gydytoja taip pat atkreipia dėmesį, kad lengvo alkio ir ilgalaikio badavimo poveikis organizmui būna dvejopas.

„Lengvas alkis – tai pirmas signalas, kad organizmo resursai tuoj bus išnaudoti. Pats alkio jausmas yra sveikas ir natūralus, jį mes turime jausti. Tačiau kelyje tai gali blaškyti dėmesį ir mažinti koncentraciją, tad lengvą užkandį tokiai situacijai visada verta su savimi turėti. Ilgalaikis badavimas jau turės kur kas rimtesnį poveikį žmogaus organizmui, nes sukels stipresnius fizinius simptomus: nuovargį, galvos svaigimą, skausmą, drebulį, o tai bus itin pavojinga kelyje. Įdomu tai, kad badaujant ilgesnį laiką pats alkio jausmas silpnėja“, – teigia V. Polevoda.

Dietologė pabrėžia, kad ypatingą dėmesį savo mitybai keliaujant turėtų skirti žmonės, sergantys cukriniu diabetu, prediabetu, turintys hipoglikemijas arba net valgymo sutrikimus.

„Ši žmonių grupė – dar jautresnė alkio poveikiui. Tokių žmonių organizmas sunkiau prisitaiko ir reguliuoja gliukozės koncentraciją kraujyje, todėl net nedidelis badavimas gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų ir pavojingai paveikti vairavimo gebėjimus“, – sako V. Polevoda.

Siekiant išvengti staigių glikemijos šuolių ir visą dieną palaikyti tolygų energijos lygį, gydytoja dietologė rekomenduoja rinktis subalansuotą maistą, kuriame būtų visi esminiai makroelementai – baltymai, riebalai ir angliavandeniai. Valgyti rekomenduojama bent 3 kartus per dieną, maždaug kas 4 valandas.

Šaltinis: Pranešimas spaudai
Žymos: Paulius ToleikisVitalija Polevoda
DalintisSiųsti

Naujienos iš interneto:

traffix.lt

Rekomenduojami Video:

TAIP PAT SKAITYKITE:

Žinios

Posėdžiavo Marijampolės verslo taryba
Marijampolės savivaldybėje svarstoma steigti melioracijos fondą
Vilkaviškio autobusų stoties projektas pristatomas Venecijos bienalėje
Fotografijų paroda „Bundantis gamtos grožis mūsų akimis“ – jautrus žvilgsnis į pavasarį ir pasaulį

Kultūra

Fotografijų paroda „Bundantis gamtos grožis mūsų akimis“ – jautrus žvilgsnis į pavasarį ir pasaulį
Savaitgalio renginiai Sūduvoje
Pagerbtos dvi Sūduvos etninės kultūros puoselėtojos iš Kalvarijos savivaldybės
Marijampolėje paminėta Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena

Sportas

„Sūduva“ žengė į kitą FPRO LFF taurės turnyro etapą
Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena – kviečiame dalyvauti sportinėse varžybose
Pasveikinti Kazlų Rūdą garsinantys sportininkai
Kazlų Rūdos atvirose 4×4 tinklinio pirmenybėse paaiškėjo trys iš keturių finalininkų

Politika

Marijampolės savivaldybėje svarstoma steigti melioracijos fondą
Iš arčiau: ką iš tikrųjų veikia ta savivaldybė – Žemės ūkio skyrius
Plokščiuose vyko seniūnų susirinkimas
R. Juknevičienė: „Antrojo pasaulinio karo pabaiga nereiškė laisvės visiems europiečiams“

Įdomu

Kodėl lietuviai nusivilia darbo paieška? Atsakymų nesulaukia daugiau nei pusė ieškančiųjų, atskleidžia apklausa
Prostatos sveikata po 40-ies
Investicija, kuri atsiperka: kokybiškos odos priežiūros nauda po metų
Trapecinė skarda ne tik ūkininkams: miestietiškas stogas, kuris nustebins kaimynus

Verslas

Posėdžiavo Marijampolės verslo taryba
UAB „Justicija“ ieško vyr. buhalterio (-ės) Marijampolėje
Pilviškiuose planuojama atidaryti vieną moderniausių didmaišių gamybos linijų Europoje
V. Janulevičius. Solidarumas pagal adresą: kaip mokesčių reformos skaldo Lietuvą

Mokslas ir studijos

Posėdžiavo Marijampolės verslo taryba
Marijampolės savivaldybėje lankėsi Marijampolės „Šaltinio“ progimnazijos šeštokai
Spaudos atgavimo diena paminėta kūrybiškai ir prasmingai
Marijampolė – tarp švietimo lyderių Lietuvoje

Turizmas

Pradėtas įgyvendinti projektas „Kačergų kalno pritaikymas lankymui“
Marijampolė – tarp geriausiai turistų vertinamų regioninių savivaldybių
Marijampolė tapo kaimo turizmo sezono atidarymo centru
Top 5 slidinėjimo kurortai
Reklama
Marimedis Marimedis Marimedis
Pamatyti.lt Pamatyti.lt Pamatyti.lt
Sūduvos Gidas

Teisės saugomos © 2024

Naršyti

  • Pranešk naujieną
  • Naudojimosi taisyklės
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Naujienlaiškis
  • Privatumo politika
  • Kalvarija
  • Kazlų Rūda
  • Marijampolė
  • Šakiai
  • Vilkaviškis

Sekite mus

  • Sūduvos gidas
  • Žinios
    • Kalvarija
    • Kazlų Rūda
    • Marijampolė
    • Vilkaviškis
    • Šakiai
  • Kas vyksta Sūduvoje?
    • Kas vyksta Marijampolėje?
    • Kas vyksta Kalvarijoje?
    • Kas vyksta Šakiuose?
    • Kas vyksta Kazlų Rūdoje?
    • Kas vyksta Vilkaviškyje?
  • Savaitgalis
  • Kriminalai
  • Karas Ukrainoje
  • Receptai
  • Istorijos verpetai
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Kultūra
  • Įdomu
  • Grožis
  • Mokslas ir studijos
  • Video
  • Reklama
  • Kontaktai
  • ŽŪM naujienos
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Sūduvos gidas
  • Žinios
    • Kalvarija
    • Kazlų Rūda
    • Marijampolė
    • Vilkaviškis
    • Šakiai
  • Kas vyksta Sūduvoje?
    • Kas vyksta Marijampolėje?
    • Kas vyksta Kalvarijoje?
    • Kas vyksta Šakiuose?
    • Kas vyksta Kazlų Rūdoje?
    • Kas vyksta Vilkaviškyje?
  • Savaitgalis
  • Kriminalai
  • Karas Ukrainoje
  • Receptai
  • Istorijos verpetai
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Kultūra
  • Įdomu
  • Grožis
  • Mokslas ir studijos
  • Video
  • Reklama
  • Kontaktai
  • ŽŪM naujienos
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus