2017 m. lapkričio 1 d. duomenimis šildymo kaina Marijampolėje patenka į aukščiausių šilumos kainų Lietuvoje dešimtuką. Ji yra lygi 72,2 Eur už megavatvalandę (MWh) ir 32,7% viršija vidutinę 54,4 Eur/MWh šildymo kainą respublikoje.
Kodėl marijampoliečiai už šildymą negali mokėti tiek, kiek mokama Radviliškyje, Tauragėje, Utenoje ir daugelyje kitų savivaldybių, kur šildymo kainos žemesnės už vidutines? Dažnu atveju tose savivaldybėse, kur šildymo kainos yra kur kas mažesnės, šilumos gamyba ir tiekimu užsiima tų savivaldybių įmonės, o šilumos ūkis nėra išnuomotas privačiam šilumos tiekėjui.
Marijampolėje gi pagal šilumos ūkio nuomos sutartį šilumą mums nuo 2000 metų tiekia privati UAB „Litesko“, lupanti iš marijampoliečių už šildymą devynis kailius. Sutartis baigiasi 2025 metais. Jai pasibaigus savivaldybė galės susigrąžinti šilumos ūkį į savo rankas ir imtis aprūpinti gyventojus kur kas pigesniu šildymu.
Tačiau panašu į tai, kad artėjant 2025 metams šilumos ūkio nuomos sutartis su UAB „Litesko“ bus pratęsta ir marijampoliečiai už centralizuotą šildymą toliau mokės vieną didžiausių kainų. Tai išryškėjo po to, kai 2017-11-27 vykusiame savivaldybės tarybos posėdyje valdančiųjų socialdemokratų balsais buvo nutarta pritarti susitarimo su „Litesko“ pakeitimui, pagal kurį bus statomi du nauji 15 MW dujiniai katilai. Dėl šio sprendimo didės šildymo kaina vartotojams ir 2025 metais likutinė sukurto turto vertė išaugs beveik milijonu iki 1,15 mln. eurų. Šią sumą savivaldybė, susigrąžinusi šilumos ūkį,2025 metais turėtų sumokėti „Litesko“.
Marijampolės savivaldybės skoliniai įsipareigojimai bankams kasmet siekia daugiau kaip 1 mln. eurų. Jei dar įvertinsime valdančiųjų užmojus neturint alternatyvių finansavimo šaltinių tik savivaldybės biudžeto lėšomis už 10 mln. eurų statyti krepšinio areną, už kurią maždaug po 1 mln. eurų reikės mokėti 10 metų nuo arenos statybų pabaigos, ir lėšų poreikį investicijų į šilumos ūkį likučiui išpirkti, tai tampa aišku, kad 2025 metais savivaldybei visoms šioms išlaidoms reikės sukaupti apie 3,5 mln. eurų. O tai viršija savivaldybės finansines galimybes.
Neabejoju, kad dėl šios priežasties šilumos ūkio nuomos sutartis 2025 metais bus pratęsta ne mažiau kaip dešimtmečiui, nes vietos valdžios juk ne kartą buvo pareikšta, kad „krepšinio arena bus“, ruošiamasi naujam jos statybos konkursui, o šildymo kainų mažinimo linkme jokie realūs veiksmai nevykdomi.
Ir taip elgiamasi, kai yra akivaizdu, jog mokėdami 30-40% didesnes šildymo kainas negu vidutiniškai Lietuvoje nemaža dalis marijampoliečių per ateinančius dešimt metų gali likti be cento kišenėje. Norėtųsi, kad per šias ar kitas Šv. Kalėdas įvyktų stebuklas ir apvaizda kolegoms valdantiesiems padėtų teisingai suvokti prioritetus, o jų pažadai ir norai sutaptų su savivaldybės finansinėmis galimybėmis.
Kęstutis Traškevičius
Marijampolės savivaldybės tarybos narys, TS – LKD Marijampolės skyriaus pirmininkas