Metų sandūroje natūraliai susimąstome apie tai, kokie buvo praėję metai – ar jie buvo sėkmingi, ką pakeitė ir ko išmokė. Savivaldybėje metų ciklas dažnai siejamas su biudžeto planavimu, todėl, rengiant naują finansinį planą, galime apžvelgti, ką pavyko nuveikti per praėjusius metus.
Pasak Marijampolės savivaldybės mero Povilo Isodos, 2024-ieji buvo pokyčių metai daugelyje sričių: „Dideli pokyčiai vyko švietimo įstaigose, kurioms dėl įsibėgėjusio „Tūkstantmečio mokyklų“ projekto bendrai skirta apie 5 mln. eurų. Siekdami ženkliai pagerinti savivaldybėje teikiamų sveikatos paslaugų kokybę, pradėjome Marijampolės ligoninės Skubiosios pagalbos skyriaus plėtrą. Sporto srityje taip pat stebėjome augimą ir plėtrą – baigtas rekonstruoti Marijampolės sporto centras, visiškai atnaujinta jau trečioji sporto salė.
Marijampolės savivaldybės sėkmę ir pokyčius socialinėje srityje puikiai įvertino praėjusiais metais pelnytas simbolinis Auksinės krivūlės apdovanojimas, skirtas už žmonių su negalia grąžinimą į gyvenimą. Toliau tęsėme darbus infrastruktūros srityje, vykdyta LEZ teritorijos plėtra, atidaryta „Via Baltica“ automagistralė.
2024-ieji – Marijampolės savivaldybės augimo metai. Per vienerius metus pavyko išspręsti arba pradėti spręsti daugybę ilgalaikių problemų. Tačiau dar laukia daug darbų – jie persikelia į šiuos metus. Tikime, kad 2025-ieji taip pat bus sėkmingi ir atneš dar daugiau teigiamų pokyčių“.
Išskirtiniai pasiekimai švietimo srityje
Švietimas Marijampolės savivaldybėje jau seniai laikomas prioritetu, ne išimtis ir 2024 m., per kuriuos šioje srityje nuveikti dideli darbai. Pavyko visiškai renovuoti net dvi ugdymo įstaigas, o bendras švietimo finansavimas siekė apie 5 mln. eurų.
Svarbius pokyčius atnešė „Tūkstantmečio mokyklų“ projektas, kuris pernai įsibėgėjo visu pajėgumu. Mokyklose įrengtos modernios laboratorijos, STEAM ir kalbų klasės, vyksta mokymai, stažuotės bei vaikų išvykos į universitetus. Projekte dalyvaujančios mokyklos aktyviai bendradarbiauja ir sparčiai tobulėja. Tikimasi, kad daugiau nei 100 suplanuotų veiklų padės žymiai pagerinti mokinių pasiekimus, ypač matematikos ir gamtos mokslų srityse.
2024 m. vasarą pradėjo veikti atnaujintas Marijampolės vaikų lopšelis-darželis – moderni įstaiga, sujungusi visus miesto darželius į vieną organizacinę struktūrą. Tai padėjo efektyviau valdyti išteklius, sumažinti administracines sąnaudas ir pagerinti ugdymo kokybę. Savivaldybės meras Povilas Isoda akcentuoja, kad šis sprendimas užtikrina vienodą darželių raidą, nes anksčiau, veikiant skirtingoms administracijoms, tarp ugdymo įstaigų buvo susiformavę akivaizdūs skirtumai.
Metai buvo išskirtiniai ir Marijampolės kolegijai, kuri tapo Mykolo Romerio universiteto dalimi. Tapusi universitetiniu miestu, Marijampolė suteikia daugiau galimybių jaunimui likti čia studijuoti ir kurti savo ateitį.
Praėjusią vasarą Marijampolės savivaldybėje veikė Jaunimo užimtumo vasarą programa, kurios dėka jauni žmonės turėjo galimybę dirbti vasaros atostogų metu, o darbdaviai, įdarbinę jaunimą, galėjo gauti finansinę paramą. Iš viso iniciatyvoje dalyvavo 17 juridinių asmenų – uždarųjų akcinių bendrovių, viešųjų bei biudžetinių įstaigų. Buvo sulaukta 50 darbo ieškančių jaunuolių paraiškų, vasaros metu buvo įdarbinti 29 jauni žmonės, kurių amžius svyravo nuo 14 iki 19 metų.
Marių parko sala – laukiamiausias metų projektas
Kiekvienais metais Marijampolės mieste ir kaimiškose teritorijose atnaujinama viešoji infrastruktūra, laisvalaikio erdvės, automobilių aikštelės, gatvės ir pėsčiųjų takai. Nors 2024 m. metais įgyvendinta daug pokyčių, tačiau vienas projektas sulaukė ypač didelio visuomenės susidomėjimo – bendradarbiaujant su UAB „Dovista“ ir VKR darbuotojų fondu, Marių parko saloje įkurta poilsio oazė.
Laiką leisti gamtoje mėgstantys marijampoliečiai nuo šiol turi dar vieną aktyviam laisvalaikiui ir poilsiui pritaikytą erdvę. Saloje vingiuojantys apšviesti takeliai, vaikų žaidimo erdvės, aktyvaus poilsio erdvės, dailūs suoleliai, grilio zonos, atnaujintas paplūdimys, plaukiojanti sala jau tapo ypač mėgstami marijampoliečių.
Svarbūs pokyčiai Marijampolės ligoninėje
Kokybiškos sveikatos paslaugos, kvalifikuoti gydytojai bei patogi ir šiuolaikiška medicinos infrastruktūra šiandien yra savaime suprantama. Praėjusiais metais Marijampolės ligoninėje įgyvendinti ypač svarbūs ir daug metų planuoti projektai, vienas tokių – naujasis maisto paruošimo poskyris.
Savivaldybės mero P. Isodos teigimu, didelių investicijų pareikalavusio remonto rezultatas – ypač džiuginantis: „Kai kalbama apie maisto ruošimą, reikalavimai šiam procesui yra labai dideli. Pasiektas rezultatas labai džiugina. Neabejoju, kad patalpos ir maisto ruošimui skirti įrenginiai tarnaus ilgai, o čia dirbantys specialistai galės lengviau kontroliuoti maisto ruošimo ir kokybės užtikrinimo procesus“.
Meras akcentavo, kad suremontuoti daugiau nei 500 kv. m ploto patalpas, į kurias perkeltas Maisto paruošimo poskyris, buvo būtina dėl suplanuotos Skubios pagalbos skyriaus plėtros darbų, kurie prasidėjo praėjusių metų pabaigoje.
2024-ieji sveikatos apsaugos sistemoje atnešė ir daugiau pokyčių – pradėjo veikti Sveikatos centras. Marijampolės sveikatos centre dalyvauja ir tarpusavyje bendradarbiauja 19 sveikatos priežiūros įstaigų, kurios siekia palengvinti paciento kelią sveikatos sistemoje, taip užtikrinant Marijampolės savivaldybės gyventojams bazinį sveikatos priežiūros paslaugų paketą, bus teikiamos prieinamos ir kokybiškos sveikatos priežiūros paslaugos bei užtikrintas jų tęstinumas.
Dėmesys sportui ir aktyviam laisvalaikiui
Aktyvus laisvalaikis ženkliai prisideda prie geresnės fizinės ir psichinės sveikatos. Siekiant paskatinti savivaldybės gyventojus užsiimti įvairia sportine veikla, 2024 m. buvo tęsiamas sporto infrastruktūros atnaujinimas, suremontuoti dar dviejų mokyklų stadionai tapo prieinami visuomenei, dar daugiau pokyčių įvyko Marijampolės sporto centre.
Anot P. Isodos, gerinant sporto bazių infrastruktūrą, sportininkams tikimasi sukurti palankesnes sąlygas siekti aukštų sportinių rezultatų. Marijampolės sporto centre vyksta daug varžybų, kuriose dalyvauja ne tik marijampoliečiai, bet ir svečiai iš kitų Lietuvos bei užsienio miestų, todėl svarbu, kad būtų užtikrinamos patogios ir saugios sąlygos sportininkams.
Per 2024 m. Marijampolės sporto centre atnaujintos persirengimo patalpos, bokso salė, žiūrovų tribūnos. Marijampolės sporto centrui perduotas iš pagrindų atnaujintas anksčiau Marijampolės kolegijai priklausęs sporto kompleksas P. Armino gatvėje. Krepšinio, tinklinio ir kitų sporto šakų atstovams pritaikytoje salėje pakeistos grindys, įrengtos aukščiausius reikalavimus atitinkančios varžybų švieslentės, patalpose įrengta nauja fizinio rengimo sporto salė, taip pat naujai įrengtos patalpos baidarių ir irklavimo sporto šakų atstovams bei kineziterapeuto kabinetas.
Įvertinimas už žmonių su negalia integraciją
2024 metų pabaigoje Marijampolės savivaldybė už žmonių su negalia integraciją pelnė prestižinį Auksinės krivūlės apdovanojimą. Dėmesys socialinėms problemoms Marijampolės savivaldybėje yra viena iš pagrindinių užduočių.
„Šis garbingas apdovanojimas – tai nuoseklaus darbo socialinės gerovės srityje, kur kiekvienas sprendimas kyla iš rūpesčio žmogumi, įvertinimas. Visi nusipelno oraus gyvenimo, todėl Marijampolėje tikime, kad žmonės su negalia neturėtų gyventi institucijose – jų namai turi būti šilti, primenantys tikrą šeimą. Kiekvienam iš jų siekiame sudaryti galimybes įsilieti į bendruomenę, turėti kokybišką užimtumą, bendrauti, kurti ir džiaugtis gyvenimu. Tiesa, šie sprendimai reikalauja drąsos ir ryžto – pradžioje grupinio gyvenimo namų idėja taip pat sulaukė prieštaringų nuomonių, tačiau šiais metais pradėsime statyti dar vienus naujus grupinio gyvenimo namus.“, – pasakojo P. Isoda.
2024 metų pradžioje pradėję veikti grupinio gyvenimo namai yra projekto „Socialinių paslaugų infrastruktūros tinklo sukūrimas ir plėtra asmenims, turintiems proto ir (arba) psichikos negalią Marijampolės savivaldybėje“ rezultatas. Pernai duris atvėrė trys grupinio gyvenimo namai Marijampolės Gedimino, Vasaros ir Uosių gatvėse. Naujuosiuose grupinio gyvenimo namuose bendrai gyvena 30 asmenų su negalia, kuriems visą parą yra užtikrinta specialistų komandos pagalba.
Pasak Socialinės apsaugos ir darbo viceministrės V. Augienės, Marijampolės savivaldybė yra pavyzdys visai Lietuvai, kaip reikia įgyvendinti institucinės globos pertvarkos projektus. Nors Lietuvoje 2024 m. buvo statomi ne vieni grupinio gyvenimo namai, tačiau Marijampolėje jie atidaryti bene pirmieji šalyje.
Infrastruktūros atnaujinimo darbų gausa
2024-aisiais pavyko įgyvendinti ypač daug infrastruktūros atnaujinimo darbų ir projektų. Darbai vyko tiek Marijampolės mieste, tiek kaimiškose vietovėse.
Per 2024 m. užbaigtas gatvių šviestuvų tinklo atnaujinimas, į LED tipo šviestuvus pakeistos visos gatvių apšvietimo lempos. Tęsėsi daugiabučių namų ir kitų viešųjų įstaigų automobilių stovėjimo aikštelių atnaujinimo darbai – išasfaltuota 13 aikštelių. Iš pagrindų atnaujintos dvi bendro naudojimo vaikų žaidimo aikštelės Vytauto ir Poezijos parkuose.
2024 m. modernizuota dar 11 daugiabučių namų, tai net 4 daugiau nei ankstesniais metais. Džiugu, kad vis daugiau marijampoliečių renkasi gyventi šiltesniuose ir energetiškai efektyvesniuose būstuose.
Marijampolės mieste įvairūs asfaltavimo darbai vykdyti 14-oje gatvių, iš kurių didesnės apimties darbai vyko Tarpučių, R. Juknevičiaus, Kauno gatvėse. Taip pat pradėtas kapitalinis Vasaros g. remontas, žiedinės sankryžos Vilkaviškio gatvėje įrengimas.
Kaimiškose vietovėse asfaltavimo ir kapitalinio remonto darbai vyko dar 11 gatvių. Igliaukos ir Mokolų seniūnijose vyko kelių žvyravimo darbai, kur atnaujintos 7 žvyrkelio atkarpos.
Dėmesio sulaukė ir centrinėje Marijampolės dalyje esantys suoliukai, kurių atnaujinta daugiau nei 100.
Didelės apimties remonto darbai vykdyti „Šaltinio“ progimnazijoje – apšiltintas ir įrengtas ventiliuojamas pastato fasadas, apšiltintas pastato pamatas ir cokolis, įrengtos nuogrindos, atnaujinti inžineriniai tinklai, lietaus nuvedimo sistema, pakeistos įėjimo durys, užbaigtas stogo šiltinimas.
Marijampolės vaikų lopšelio-darželio skyriuje „Ąžuoliukas“ taip pat atlikti fasado šiltinimo ir atnaujinimo darbai, pakeistos visos įėjimo durys, atnaujinta inžinerinių tinklų infrastruktūra, įrengta nauja nuogrinda ir atnaujinti pėsčiųjų takai.
2024-aisiais dėmesio sulaukė Marijampolės Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos kaimiškieji padaliniai. Remonto darbai vyko Daukšių, Netičkampio, Želsvos, Valavičių, Šunskų ir Sasnavos skyriuose. Bibliotekose atlikti įvairūs remonto darbai: atnaujintos grindys, sienos, lubos, pakeistas apšvietimas. Planuojama, kad šiais metais bus atnaujinamas paskutinysis remonto darbų laukiantis Puskelnių bibliotekos skyrius.
Vizualiai patrauklios ir tvarkingos kaimiškųjų bibliotekų patalpos ypač džiugina lankytojus, kurie čia atvyksta ne tik atsinaujinti skaitomos literatūros, bet ir dalyvauja įvairiuose renginiuose bei projektuose.
Teatras grįžo į savo namus
2024-ieji buvo įsimintini kultūrinių renginių lankytojams, o ypač teatro mylėtojams – duris po renovacijos atvėrė atsinaujinęs Marijampolės dramos teatras.
Remonto metu buvo pakeistos elektros instaliacijos, vandentiekio ir šildymo sistemos, įdiegti nauji, energetiškai efektyvūs ventiliacijos įrenginiai. Taip pat buvo sutvarkytas pastato stogas, apšiltinti pamatai, įrengtas keltuvas žmonėms su negalia bei atnaujintos visos vidaus erdvės. Savivaldybės meras P. Isoda įsitikinęs, kad visi šie pokyčiai ne tik pagerins teatro funkcionalumą, bet ir padarys jį patogesnį bei patrauklesnį tiek žiūrovams, tiek atlikėjams: „Šis teatras neabejotinai yra mūsų savivaldybės kultūros židinys. Čia gimsta menas, čia susitinkame su kūryba ir vertybėmis. Marijampoliečiai yra kūrybingi žmonės, todėl neabejoju, kad naujosios teatro erdvės visada bus pilnos žiūrovų džiaugsmo, o teatras taps vieta, kurioje kursime dar turtingesnį kultūrinį gyvenimą“.
Dideli infrastruktūros ir ekspozicijų atnaujinimo darbai nuveikti Marijampolės krašto ir prezidento Kazio Griniaus muziejuje, kuris 2024-uosius užbaigė su atgimusiu pastato fasadu Vytauto g. Renovacijos metu buvo atnaujinti visi muziejaus fasadai, pakeisti langai ir atlikti kiti darbai, skirti pastato estetikai gerinti.
Atnaujintos Tauro apygardos partizanų ir tremties ekspozicinės erdvės suskirstytos į dvi dalis: „Tauro apygardos partizanų ginkluotas pasipriešinimas sovietų okupacijai 1945–1952 m.“ ir „Tremtys, kalėjimai, lageriai“. Naujose ekspozicijose galima pamatyti, kaip atrodė NKVD tardytojo kabineto fragmentas, pasiklausyti tardymo scenos garso įrašo ar pažvelgti pro Marijampolės kalėjimo kameros duris.
Vienas įsimintiniausių praėjusiųjų metų vasaros renginių – Šimtmečio dainų šventė, kurioje dalyvavo daugiau nei 500 atlikėjų, atstovaujančių 29 Marijampolės savivaldybės kolektyvams.
Savivaldybės stiprybė – ją kuriantys žmonės
Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda džiaugiasi, kad Marijampolė įvairiuose susitikimuose pateikiama kaip pavyzdys, o įvairias naujoves pastebi ir įvertina miesto svečiai: „Per metus nuveikti išties rimti ir dideli darbai, tačiau nepamirškime, kad kiekvienas esame mūsų bendruomenės dalis ir kiekvieno iš mūsų veikla, iniciatyvos, parama bei pagalba prisideda kuriant geresnę savivaldybę. Didžiuojuosi, kad įvairių įsitikinimų ir interesų atstovai mūsų savivaldybėje sugeba susitarti, kai reikia įgyvendinti svarbius projektus, o jų, tikiu, bus ne mažiau ir šiais metais“.