Sausio 8 d. Marijampolėje, P. Armino ir Vytauto gatvių sankryžoje, prie buitinių atliekų konteinerio buvo rastas sudaužytas stiklainis su gyvsidabrio likučiais, o P. Armino g. šaligatvyje, 50 metrų ruože, buvo išpylęs gyvsidabris. Atvykę Marijampolės apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos I komandos ugniagesiai gelbėtojai surinko apie 2 kg gyvsidabrio ir perdavė jį UAB „Marijampolės Švara“ darbuotojams.
Kas yra gyvsidabris?
Tai vienas nuodingiausių sunkiųjų metalų, kuris gali smarkiai paveikti nervų sistemą ir sukelti smegenų sutrikimus. Iš esmės pats gyvsidabris kaip metalas nėra labai pavojingas. Kur kas pavojingesni jo garai. Patekęs į aplinką gyvsidabris pradeda garuoti aukštesnėje nei 38,8 laipsnių temperatūroje. Taigi namuose, sudužus termometrui, jis ima skleisti garus – nuodingąsias ir labai pavojingas medžiagas, kurios į žmogaus organizmą patenka pro kvėpavimo takus. Gyvsidabrio garai pavojingi tuo, kad yra tiesiog nejaučiami. Jie neturi nei spalvos, nei kvapo, todėl žmogus negali pajusti ir suprasti, kad jo organizmas yra nuodijamas. Apsinuodijęs žmogus jaučia pykinimą, seilėtekį, metalo skonį burnoje. Dažnai šiuos simptomus lydi galvos skausmai ir silpnumas.
Ką daryti radus gyvsidabrį?
Radus gyvsidabrio nedelsiant praneškite bendruoju pagalbos telefonu 112 ir kvieskite ugniagesius, kurie atliks mechaninę ir cheminę demerkurizaciją.
Jei pastebėjote buto ar kitų patalpų užterštumą gyvsidabriu (pvz., išpiltą indą su gyvsidabriu, sudužusį termometrui su gyvsidabriu), praneškite bendruoju pagalbos telefonu 112 ir išeikite iš užterštų patalpų. Pirmiausiai iš patalpos išveskite vaikus. Sudužus termometrui žmogus pats gali surinkti gyvsidabrį, didesnį kiekį surinka ugniagesiai gelbėtojai. Kaip tai padaryti ? Jeigu sudaužėte termometrą ir gyvsidabris pasklido ant stalo ar grindų, jokiu būdu nevalykite jo šluoste, nesiurbkite siurbliu, nes gyvsidabris pasklis dar plačiau, o jo garavimo paviršius padidės. Gyvsidabrį reikia rinkti nuo užteršto ploto pakraščių vidurio link, pasiruošti stiklinį indą su vandeniu ir sandariu kamščiu, turėti lazdelę (medinę arba stiklinę), guminę kriaušę, voką arba storesnio popieriaus lapą, lipnią juostą arba klijais pateptą popieriaus lapą. Pačius didžiausius rutuliukus lazdele reikia sustumti į voką arba ant storesnio popieriaus ir supilti į stiklinį indą. Paskui gumine kriauše susiurbti mažesnius rutuliukus, o pačius mažiausius lašelius surinkti su lipnia juosta ar klijais suteptu popieriumi. Visą surinktą gyvsidabrį supilkite į stiklinį indą su vandeniu, į jį sudėkite ir priemones su kuriomis rinkote, ir sandariai uždarykite. Jokiu būdu surinkto gyvsidabrio nedeginkite, nemeskite į buitinių atliekų konteinerį, nes taip galite užteršti visą patalpą. Indą su gyvsidabriu pristatykite į savivaldybės atliekų priėmimo aikštelę arba kitą pavojingų atliekų surinkimo vietą. Paviršių, ant kurio išsipylė gyvsidabris, nuvalykite 0,2 proc. vandeniniu kalio permanganato tirpalu (2 g kalio permanganato 1 l vandens) arba muilo ir sodos tirpalu (52 g sodos ir 45 g muilo 1 litrui vandens), po to patalpas dar kartą išplaukite ir gerai išvėdinkite. Jeigu patys surinkti gyvsidabrį neturite galimybių, palikite patalpas ir kreipkitės pagalbos telefonu 112. Svarbu užkirsti kelią užteršto oro patekimui į kitas (neužterštas) patalpas, nedelsiant vėdinti patalpas. Atsiminkite – į patalpas, kur buvo išsiliejęs gyvsidabris, jūs galite sugrįžti tik gavę Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Marijampolės departamento specialistų įvertinimą.
Kur kreiptis dėl gyvsidabrio surinkimo?
Gyvsidabris yra pavojinga atlieka, kurios tvarkymas kainuoja brangiai. Pagal teisės aktuose numatytą tvarką norėdami deramai atsikratyti gyvsidabrio asmenys jį turėtų perduoti tvarkyti tam reikiamas licencijas turintiems atliekų tvarkytojams. Gyvsidabris, priskiriamas kenksmingų ir pavojingų atliekų grupei, kaip ir kitos šios grupės atliekos, yra surenkamas tik didžiųjų ir pavojingų atliekų aikštelėse. Aikštelės yra visose Marijampolės apskrities savivaldybėse, jų adresai ir darbo laikas skelbiami www.maatc.lt. Pavojingų gyvsidabrio atliekų tvarkymas yra mokama paslauga.
Marijampolės apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Civilinės saugos skyrius