Didžiosios Britanijos agentūra „Reuters“ praneša, jog tarpininkaujant JAV vyriausybei Afganistano karo lakūnai, apmokyti Jungtinėse Valstijose, pagaliau išvyksta iš Tadžikistano, kur jie buvo priversti glaustis nuo rugpjūčio mėnesio, po talibų grįžimo į valdžią Afganistane.
Daugiau nei 190 buvusių Afganistano karinių oro pajėgų lakūnų bei kitų kariškių lėktuvu iš Tadžikistano buvo nuskraidinti į Jungtinius Arabų Emyratus. Afganistano karo lakūnai ir kiti buvę Afganistano karinių oro pajėgų darbuotojai, apmokyti Jungtinėse Valstijose, antradienį, tarpininkaujant JAV vyriausybei išskrido iš Tadžikistano, taip baigdami beveik tris mėnesius trukusią „viešnagę“ šioje Vidurinės Azijos šalyje, besiribojančioje su Afganistanu. Lakūnai bėgdami nuo Talibano keršto, kariniu lėktuvu atskrido iš Afganistano į Tadžikistaną rugpjūtį.
Tadžikijoje įstrigusių afganų pilotų padėtis patraukė daugelio JAV kongresmenų dėmesį. Įstatymų leidėjams kėlė nerimą, jų nuomone, per lėtas Afganistano kariškių evakavimo į JAV procesas.
Vienas iš evakuotų pilotų socialiniuose tinkluose patalpino nuotraukas, kuriose matosi į lėktuvą įlipanti pilotų grupė. Komentare pažymima, kad jie išskrido iš Tadžikistano į Jungtinius Arabų Emyratus. Skrydžių sekimo sistemos duomenimis, šis lėktuvas tikrai paliko šalį. Davidas Hicksas, į pensiją išėjęs JAV kariuomenės brigados generolas, padedantis labdaros organizacijai „Operation Sacred Promise“, evakuojančiai buvusį karinių oro pajėgų personalą iš Afganistano, įvykį pavadino „palengvėjimu“.
Tadžikistane atsidūrusieji afganų pilotai yra paskutinė didelė Afganistano karinių oro pajėgų personalo grupė, apmokyta Jungtinėse Valstijose ir rugpjūtį pabėgusi iš Talibano kontroliuojamos šalies. Iki paskutinės akimirkos jie buvo nežinioje. Tarp tų, kurie išskrido iš Tadžikistano į JAE yra ir Afganistano karinėse oro pajėgose tarnavusi nėščia moteris, kuri anksčiau interviu „Reuters“ išsakė baimę dėl savo vaiko ateities.
Afganistano karinių oro pajėgų lakūnų bei aptarnaujančio personalo kariškių grupė rugpjūtį kariniu lėktuvu pabėgo į Tadžikistaną ir buvo sulaikyta Tadžikistano valdžios. Ji pastaruosius tris mėnesius laukė evakuacijos į saugią Artimųjų Rytų šalį, kad po to persikelti į JAV, kur jiems bus suteiktas prieglobstis. Pentagonas teigia, kad į JAE išskrido 191 žmogus. Anksčiau buvo pranešta, kad Tadžikistane yra daugiau nei 150 buvusių Afganistano karinių oro pajėgų darbuotojų. Dešimtys Afganistano karinių oro pajėgų lėktuvų rugpjūtį atskrido į Tadžikistaną ir Uzbekistaną, konservatyviajam Talibanui užgrobus valdžią Kabule.
Dar prieš talibams užgrobiant valdžią Afganistane, angliškai kalbantys pilotai, apmokyti Jungtinėse Valstijose, nuolat buvo Talibano kovotojų taikiniais. Talibanas juos medžiojo ir žudė prie karinių bazių už tai, kad jie dalyvaudavo operacijose prieš Talibaną.
Beje, naujieji Afganistano valdovai pareiškė pakviesiantys buvusius kariškius, taip pat ir karo lakūnus prisijungti prie naujų Afganistano karinių pajėgų bei pažadėjo jiems nekerštauti. Tačiau su „Reuters“ agentūra bendravę pilotai teigė netikintys tokiais pažadais ir neabejojo, kad bus nužudyti, jei grįš į tėvynę.
Tačiau Afganistano kariškių evakavimo iš Tadžikistano procesas pasirodė esąs sudėtingesnis nei panaši operacija įvykdyta Uzbekistane. Pentagono atstovas „Reuters“ sakė, kad Jungtinėms Valstijoms buvo sunku gauti Tadžikistano valdžios leidimą patekti pas afganų pilotus. Dauguma pabėgusių afganų lakūnų visą tą laiką buvo vienoje iš Tadžikistano teritorijoje esančių sanatorijų. Pilotų atstovai su „Reuters“ žurnalistais kalbėjo mobiliaisiais telefonais, kuriuos jiems kažkaip pavyko nuslėpti nuo tadžikų kariškių. Jie taip pat informavo, kad Tadžikistano valdžia paėmė iš jų asmens dokumentus.
Pagal užsienio žiniasklaidos agentūrų pranešimus parengė Vytautas Karsokas