Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – NVSC) Vilniaus departamento specialistai dažnai sulaukia gyventojų prašymų pateikti informaciją apie mobilaus radijo ryšio bazinių stočių ar kitų radiotechninių objektų antenų spinduliuojamo elektromagnetinio lauko poveikį sveikatai ir būdus jam sumažinti bei NVSC atliekamas funkcijas.
Ką svarbu žinoti radiotechninio objekto operatoriui?
Informuojame, kad pirmiausia kiekvienas radiotechninio objekto operatorius, planuodamas įrengti didesnės nei 25 W efektyviosios galios spinduliuotės radiotechninį objektą, turi suderinti radiotechninio objekto radiotechninės dalies projektą bei elektromagnetinės spinduliuotės stebėsenos planą su NVSC, kurio specialistai, pagal pateiktus skaičiavimus, įvertina, ar gyvenamojoje aplinkoje nebus viršijamos projektuojamo radiotechninio objekto ir gretimybėse esančių kitų objektų sukuriamos elektromagnetinio lauko intensyvumo parametrų vertės (elektromagnetinio lauko energijos srauto tankio leidžiama ribinė vertė yra 1 W/m2).
Įrengęs ir pradėjęs naudoti radiotechninį objektą, operatorius elektromagnetinės spinduliuotės stebėsenos plane numatytuose taškuose ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo radiotechninio objekto eksploatacijos pradžios turi atlikti privalomus matavimus, kiti matavimai periodiškai atliekami kas 2 metai nuo paskutinių matavimų atlikimo.
Informacija skelbiama
Radiotechninio objekto operatorių atliktų radiotechninių objektų elektromagnetinės spinduliuotės matavimų rezultatai yra viešai skelbiami NVSC interneto svetainėje adresu http://nvsc.lrv.lt/lt/paslaugos/informacijos-rinkmenos/radiotechniniu-objektu-elektromagnetines-spinduliuotes-matavimu-rezultatai.
Ar elektromagnetinė spinduliuotė pavojinga sveikatai?
Pasaulio sveikatos organizacijos ekspertai tebetęsia mokslinius tyrimus, kad galėtų atsakyti į klausimus, ar maža elektromagnetinė spinduliuotė, veikdama ilgą laiką, gali sukelti žmonių sveikatos sutrikimus, tačiau pagal iki šiol atliktų mokslinių tyrimų rezultatus nėra nustatyta nepageidaujamų sveikatos sutrikimų, jei elektromagnetinio spinduliavimo lygis aplinkoje neviršija Europos sąjungos teisės aktais nustatytų rekomenduojamų dydžių.
Tuo tarpu kai kurie moksliniai tyrimai pripažino, kad mobiliojo telefono naudojimas gali padidinti riziką susirgti smegenų vėžiu, kadangi telefonas įprastai laikomas prie ausies. Tai ypač aktualu jaunimui, kadangi vaikų ir paauglių kaulai yra plonesni, todėl mobiliųjų telefonų ir kitos įrangos skleidžiamos elektromagnetinės bangos lengviau ir giliau įsiskverbia į jų smegenis. Visa bevielio ryšio technologija vystoma naudojant aukšto dažnio elektromagnetines bangas, kurias spinduliuoja ne tik mobilaus radijo ryšio bazinių stočių antenos, bet ir mobiliųjų telefonų, planšetinių kompiuterių, modemų ar kitos analogiškos įrangos antenos, kurių vizualiai nesimato, kadangi jos yra paslėptos įrangos korpusuose. Kuo toliau nuo bazinių stočių antenų yra vartotojo bevielio ryšio įranga, tuo silpnesnį signalą dėl sugėrimo ir atspindėjimo ji gauna, todėl, kad palaikytų stabilų abipusį ryšį, vartotojo įranga išspinduliuoja atitinkamai didesnį energijos srautą į aplinką. Šiuolaikiniai išmanūs telefonai turi žymiai galingesnę signalo stiprinimo įrangą, sumontuotą jų viduje, todėl jų funkcionavimui (kaip telefoninio ryšio priemonei) nereikia stipraus srauto iš bazinės stoties, lyginant su senais modeliais. Taigi, kuo mobiliojo ryšio bazinių stočių tinklas vietovėje tankesnis, tuo ryšiui palaikyti reikalingas silpnesnis elektromagnetinis srautas, spinduliuojamas bazinių stočių antenų ir mobilių telefonų antenų. Taip pat reikia atkreipti dėmesį į tai, kad bevielio ryšio įranga nuolatos palaiko ryšį su bazine stotimi, net ir tuo metu, kai įranga nesinaudojama, t. y. nevyksta pokalbiai telefonu, nesinaudojama internetu ir kt.
Elektromagnetinio lauko energijos srautas yra ypač intensyvus ryšio sujungimo metu, kai vyksta aktyvi reikalingo abonento paieška, todėl patariama neskubėti dėti telefoną prie ausies, palaikyti toliau nuo galvos, kol sujungs su norimu abonementu arba naudoti „laisvų rankų“ įrangą. Žmonėms, kurie nerimauja dėl elektromagnetinės spinduliuotės poveikio sveikatai, specialistai siūlo mažiau laiko naudotis mobiliaisiais telefonais, skambučio metu naudotis ausinėmis ar garsiakalbio režimu, kad aparatas nebūtų prispaustas prie galvos ir neskambinti, jei ryšio signalas yra silpnas. Patariama nesinaudoti mobiliaisiais telefonais prieš miegą, kad nesutrikdyti miego kokybės ir nelaikyti jų arti lovos.
Vertėtų nepamiršti, kad mobilus telefonas, internetas ir kitos patogios šiuolaikinės komunikacijos priemonės yra tik ryšių ir informacijos gavimo priemonės, kurios jokiu būdu neatstoja tiesioginio žmonių bendravimo.