Apostilė yra pažyma, kuria patvirtinamas parašo tikrumas, antspaudo tapatumas ar dokumentą pasirašiusio žmogaus pareigos. Tad galima sakyti, jog apostilė – autentiškumo patvirtinimas.
Apostilė yra sertifikatas, išduotas pagal 1961 m. Hagos konvenciją dėl dokumentų, skirtų naudoti užsienyje, autentiškumo patvirtinimo. Vienintelė funkcija yra patvirtinti dokumento parašo autentiškumą. Paprasčiausiai, apostilė yra sertifikatas, kuris pridedamas prie kito dokumento, kad jis būtų priimtas, kai naudojamas užsienyje.
Sertifikatas yra maždaug 15 cm pločio ir yra priklijuojamas prie kito dokumento. Pridėjus apostilę prie tam tikro dokumento, ant jo yra įspaudžiamas apskritas antspaudas su Vyčio ženklu. Dokumentai apostile tvirtinami notarų biuruose, dokumentų legalizavimas yra atliekamas LR Užsienio reikalų ministerijoje.
Kokie dokumentai gali būti apostilizuojami?
Reikalavimą tam tikrų dokumentų originalus ar kopijas apostilizuoti pateikia užsienio šalies institucija, kuriai rengiamasi pateikti dokumentus. Tiesą sakant, apostilizuojami bei legalizuojami gali būti įvairūs dokumentai bei šių specializuoti vertimai: gimimo bei santuokos liudijimai, ištuokos liudijimai, diplomai, mirties liudijimai, įvairūs įmonių dokumentai.
Atnešant dokumentą apostilizuoti į Užsienio reikalų ministeriją, būtina turėti savo asmens dokumentą. Galima atnešti apostilizuoti bei legalizuoti ne tik savo, bet ir kitiems asmenims priklausančius dokumentus. Tokiu atveju taip pat reikia turėti tik savo asmens dokumentą (nereikia turėti asmens, kuriam priklauso dokumentai, asmens dokumento ar įgaliojimo).
Šalis, kuriose privaloma apostilė
Yra pateiktas šalių sąrašas, kuriose išduoti dokumentai turi būti tvirtinami apostile. Tai: Airija, Albanija, Argentinos Respublika, Belgijos Karalystė, Čilė, Latvijos Respublika, Lenkijos Respublika ir daug kitų. Iš viso sąrašą sudaro daugiau nei 100 šalių.
Kai kuriose šalyse išduoti oficialūs dokumentai yra atleidžiami nuo legalizavimo ar tvirtinimo specialia pažyma, t.y. apostile. Šios šalys yra: Baltarusijos Respublika, Moldovos Respublika, Estijos Respublika, Latvijos Respublika, Rusijos Federacija bei Ukraina.
Jeigu dokumentas yra išduotas užsienyje, Lietuvoje notarai jo netvirtina apostile ir URM nelegalizuoja. Tai galima padaryti užsienio šalies diplomatinėje atstovybėje Lietuvoje (ambasadoje ar konsulate). Arba reikia kreiptis į tą užsienio valstybę, kurio dokumentas buvo išduotas.
Jeigu patiems trūksta žinių, kaip visa tai atlikti, galite kreiptis į vertimų biurą Lisnora, kuri viską atliks už jus. Kaina taip pat bus itin palanki.