Klausimas: Dėl darbo, sėdžiu prie kompiuterio ekrano visą dieną. Ar tai gadina mano regėjimą?
Atsakymas: Jeigu jūs kada žiūrėjote į kompiuterio ekraną valandų valandas, jūs tikriausiai žinote koks jausmas, kai jūsų akys yra pavargę, o galvoje jaučiate įtampą.
Ką jūs patiriate tikriausiai galėtų būti kompiuterinės regos sindromas, taip pat žinomas kaip skaitmeninė akių įtampa. Pasak Amerikos optometrijos asociacijos (American Optometric Association), ši liga atsiranda dėl ilgo skaitmeninių įrenginių naudojimo, pavyzdžiui, nešiojamųjų kompiuterių, planšečių ir išmaniųjų telefonų. Situaciją taip pat apsunkina netinkamas biurų apšvietimas, akinanti ekrano šviesa ir netaisyklinga laikysena.
Taip pat dėl sindromo jūsų akys gali tapti sausos: Ajovos universiteto sveikatos priežiūra (University of Iowa Health Care) praneša, kad jūs mirksite 66 procentais mažiau, kai žiūrite į ekraną, kas sukelia deginimą ir sausumą jūsų akyse.
Kitais žodžiais tariant, ekranai tikrai gali sudirginti akis, bet ar jie yra pagrindinė priežastis, kodėl mums prireikia akinių? Nebūtinai, pasak Melanie A. Schmitt, oftalmologijos docentės Viskonsino universitete, Madisone.
Padaugėjo trumparegystės atvejų, bet mokslininkai nežino ar būtent ekranai daro žalą, – sakė Schmitt ,,The Huffington Post”.
Kai jūsų akys yra arti ekrano, pavyzdžiui, skaitant straipsnį interneto svetainėje arba peržiūrinėjant ,,Instagram” profilį, maži raumenys dirba, keisdami lęšiuko formą, kad sufokusuotų vaizdą. Kai per ilgai dirbate tokiu būdu, jūsų akys tampa sudirgusios – įsitempusios ir pavargusios. Dar nėra aišku, ar šis poveikis yra kompiuterių ekranų sukelta pasekmė, sako Schmitt.
Pasak Nacionalinio akių instituto (National Eye Institute), daugelis kitų veiksnių gali sukelti trumparegystę, įskaitant genetinį polinkį į šią būklę, per daug laiko praleidžiamo patalpose ar net jūsų pačių paros ritmas. Tai nėra tik keblūs veiksniai, kurie gali turėti įtakos tyrimų, studijuojančių ryšius tarp regėjimo praradimo bei laiko praleidžiamo prie ekrano, rezultatams, – sako Schmitt.
Skaitmeninių įrenginių ilgalaikio poveikio akių sveikatai tyrimai taip pat tobulėja. Mes žinome, kad žvelgiant į ekraną per ilgai, jūsų akys gali pajusti įtampą , kas sukelia nepatogumą, bet neturi jokių ilgalaikių ar rimtų padarinių, teigia ,,Mayo Clinic”, pelno nesiekianti organizacija susitelkusi į medicininę praktiką bei tyrimus.
Madrido mokslininkų neseniai atliktas tyrimas parodė, kad šviesos diodai – naudojami ekranuose – prisidėjo prie žiurkių akių tinklainės pažeidimo. Tai tikriausiai suteikia, idėjai, kad jūsų prietaisai gali daryti tam tikra žalą, patikimumo. Tačiau būtina atlikti daugiau mokslinių tyrimų, norint nustatyti, ar tas pats poveikis pasitaiko ir žmonėms.
Viską apsvarsčius, jūs imsite jausti pasekmes, jeigu per dieną nedarysite pertraukų, atsitraukdami nuo ekrano – net jei tai nesukelia nuolatinės žalos. Geriausias būdas užkirsti kelią ir sumažinti skaitmeninę akių įtampą yra klausyti to, ką akių gydytojai vadina 20/20/20 taisykle: Padarykite 20 sekundžių pertrauką, kad pažiūrėtumėte į kažką, kas yra už 20 pėdų, ir tai kartokite kas 20 minučių. Taip pat galite pareguliuoti kompiuterį, kad pašalintumėte atspindį, jei toks yra, ir naudoti akių lašus joms drėkinti..
Arba, kaip Schmitt rekomenduoja, galite apskritai atsitraukti nuo savo stalo tam tikram laikotarpiui.
,,Aš visuomet pacientams ir jų tėvams, kurie ateina mane pamatyti, pasakoju kaip svarbu yra, kad vaikai žaistų lauke ir būtų natūraliame apšvietime,” – sakė Schmitt. Tai taikytina ir suaugusiesiems: buvimas lauke leidžia akims pailsėti nuo žiūrėjimo iš arti ir vietoj to pažvelgti į tolį, paaiškino ji
Dar kartą elgtis kaip vaikui, kad padėtumėte savo akimis? Tai mūsų tipo medicina.
Portalas: huffingtonpost.com, nuotrauka Caroline Purser per ,,Getty Images“