ES technologijų srityje yra vienas ar du lyderiai, kurie gali nustebinti atpažįstamesnių šalių atstovus. Lietuva yra vienas ryškesnių pavyzdžių. Mūsų technologijų scena kartu su kitomis Baltijos šalimis, pavyzdžiui, Estija, yra eksportavusi daugybę sparčiai besivystančių technologijų įmonių, kurios sėkmingai išsiplėtė į pasaulinę rinką.
Estija turi „Skype“. Latvija – daugiau nei 4 mlrd. dolerių vertės technologijų vertinimą. Lietuva – „Vinted“ ir „Nord Security“.
Pastaruoju metu Lietuvos pastangos pasivyti Baltijos kaimynes, nekalbant apie likusią Europą, lėmė, kad Lietuva pateko į ES technologijų srityje pirmaujančių šalių panteoną. Lietuva yra žinoma pasaulinėje technologijų scenoje.
Tačiau mes norime sužinoti, kodėl. Panagrinėkime šalies praeitį, vyriausybės iniciatyvas, šalies atsparumą ir svarbų iGaming vaidmenį bendrame technologijų kraštovaizdyje.
iGaming vaidmuo Lietuvos technologijų kraštovaizdyje
Gerai reguliuojama šalies rinka pritraukė keletą stambių iGaming srities žaidėjų. Daug internetinių kazino, turinčių gerą reputaciją, sėkmingai įsitvirtino Lietuvoje. Tai tik vienas iš daugelio pavyzdžių, rodančių, kad šalis, turėdama kvalifikuotą darbo jėgą, pažangią skaitmeninę infrastruktūrą ir palankią reguliavimo aplinką, yra patraukli kaip iGaming centras.
iGaming sektoriui taip pat naudinga strateginė Lietuvos padėtis Europos Sąjungoje, nes įmonėms suteikiama galimybė lengvai patekti į didelę ir pelningą rinką. Subalansuotas vyriausybės požiūris į reguliavimą užtikrino, kad pramonė išliktų konkurencinga ir atitiktų tarptautinius standartus. Šis veiksnių derinys lėmė, kad Lietuva tapo pagrindine iGaming pasaulio žaidėja, o atsižvelgiant į neįtikėtinai didelę pasaulinės iGaming rinkos vertę, tai tik dar labiau sustiprina Lietuvos, kaip pirmaujančio technologijų centro, pozicijas.
Aplinkybės
Lietuvos technologijų sektorius smarkiai išaugo, ypač tokiose srityse kaip fintech, kibernetinis saugumas ir sveikatos technologijos, o Vilnius tapo karštu startuolių tašku, pritraukiančiu pasaulinį rizikos kapitalą ir skatinančiu inovacijas. Šalis daug dėmesio skiria švietimui, ypač STEM srityse, todėl nuolat atsiranda kvalifikuotų specialistų, kurie skatina šį augimą.
Nors Estija turi „technologijų numylėtinės“ reputaciją, Lietuvos technologijų sektoriaus augimo tempai irgi yra įspūdingi. Tokios įmonės kaip „Vinted“ pasiekė vienaragio statusą, o kitos kelia bangas visame pasaulyje, todėl Lietuva nuolat mažina atotrūkį.
Be to, Lietuvos technologijų scena pasižymi pasauline orientacija. Kitaip nei kai kuriuose kituose regionuose, kur dominuoja vietinės rinkos, Lietuvos startuoliai dažnai kuriami nuo pat pradžių galvojant apie tarptautinę plėtrą. Žinoma, mažesnis vidaus rinkos dydis skatina verslininkus žvelgti už šalies ribų, o tai skatina įmones pažvelgti už nacionalinių sienų dar ankstyvoje jų plėtros stadijoje. Ši pasaulinė perspektyva buvo pagrindinis veiksnys, lėmęs spartų Lietuvos, kaip technologijų centro, augimą.
Augimą skatinančios vyriausybės iniciatyvos
Inovacijas skatinanti politika, pavyzdžiui, finansinių technologijų reguliavimo smėlio dėžė, padarė Lietuvą patrauklią vietą tiek startuoliams, tiek įsitvirtinusioms technologijų bendrovėms. Vyriausybės įsipareigojimas kurti patikimą skaitmeninę infrastruktūrą kartu su palankia mokesčių politika dar labiau paspartino šio sektoriaus augimą.
Be to, Lietuva strategiškai orientuojasi į lyderystę konkrečiose technologijų nišose, pavyzdžiui, kibernetinio saugumo ir lazerinių technologijų srityse, ir taip išsiskiria iš Baltijos šalių kaimynių. Toks kryptingas požiūris leido Lietuvai įgyti konkurencinį pranašumą tose srityse, kurios yra labai svarbios pasauliniam technologijų pasauliui.
Lietuvos vyriausybė taip pat investavo į startuolių ekosistemos puoselėjimo iniciatyvas, pavyzdžiui, startuolių vizas ir paskatas užsienio talentams. Šios programos pavertė Lietuvą patrauklia vieta ne tik vietiniams talentams, bet ir naujų galimybių ieškantiems užsienio specialistams. Todėl į šalį plūstelėjo kvalifikuotų darbuotojų ir verslininkų, o tai dar labiau paskatino technologijų sektoriaus augimą.
Įrodyta, kad Lietuva yra labai atspari
Nors svarbiausi sektoriai yra fintech ir kibernetinis saugumas, šalis taip pat daro didelę pažangą kitose srityse, pavyzdžiui, švariųjų technologijų, sveikatos technologijų ir ypač iGaming. Lietuvos technologijų sektoriaus atsparumas pasireiškia gebėjimu pritraukti talentus ir investicijas į įvairias sritis, todėl jis yra mažiau jautrus kurios nors vienos pramonės šakos nuosmukiui.
Ši sektorių įvairovė ypač svarbi šiandieninėje sparčiai besikeičiančioje pasaulio ekonomikoje. Nepasikliaudama tik viena ar dviem pramonės šakomis, Lietuva sukūrė technologijų ekosistemą, kuri gali atlaikyti ekonominius pokyčius ir prisitaikyti prie naujų tendencijų. Šis gebėjimas prisitaikyti yra didelis pranašumas prieš kitus regionus, kurie gali būti labiau priklausomi nuo siauro technologijų sektorių spektro.
Kaip Lietuva lyginama su Baltijos kaimynėmis
Akivaizdu, kad kiekviena šalis turi savo stipriųjų pusių. Estija garsėja skaitmenine infrastruktūra ir inovacijoms palankia aplinka, o Latvija padarė pažangą tokiuose sektoriuose kaip logistika ir DI. Tačiau spartus Lietuvos augimas, ypač finansinių technologijų ir kibernetinio saugumo srityse, kartu su didele vyriausybės parama ir įvairiapusiška technologijų ekosistema leidžia jai tapti rimta pretendente į didžiausio technologijų sektoriaus Baltijos šalyse titulą.
Dėl gebėjimo pritraukti pasaulinius talentus, investicijas ir įmones įvairiuose sektoriuose, įskaitant iGaming, Lietuva tapo pirmaujančia regiono žaidėja. Nors kai kuriose srityse Estija vis dar pirmauja, Lietuvos dinamika rodo, kad netrukus ji gali varžytis su savo kaimynėmis, o gal net jas pralenkti.
Taip pat verta paminėti, kad Lietuvos technologijų ekosistemai naudinga bendradarbiavimo dvasia, giliai įsišaknijusi vietos kultūroje. Lietuvos technologijų įmonės dažnai glaudžiai bendradarbiauja tarpusavyje, taip pat su akademinėmis institucijomis ir valdžios institucijomis, siekdamos skatinti inovacijas ir augimą. Toks bendradarbiavimo lygis yra pagrindinis išskirtinumas ir svarbus veiksnys, lemiantis tolesnę sektoriaus plėtrą.
Galutiniai žodžiai
Spartus Lietuvos augimas greičiausiai stabilizuosis į įprastą konkurencingų technologijų įmonių gamybą. Žingsniai, kurių ji ėmėsi, kad palengvintų inovacijas ir sėkmę, negali būti taip lengvai prarasti.
Be to, šalis žino, kad negali stovėti vietoje ir stebėti, kaip spartus augimas virsta sąstingiu. Jos strateginis dėmesys pagrindinėms technologijų sritims davė apčiuopiamų rezultatų ir įtvirtina augimą kaip kažką, kas padės jai toliau eiti pasauliniu keliu, pabrėždama atsparių ekosistemų, pasaulinės vizijos ir vyriausybės paramos svarbą kitoms šalims. Lietuva galėtų būti sektinas pavyzdys.