Nuo vasario 4 d. J. Basanavičiaus aikštėje veikiančioje parodoje „LIETUVOS GELEŽINKELIŲ PERLAS: Marijampolės geležinkelio stoties keleivių rūmams – 100“ praeiviai gali iš naujo atrasti vieno įspūdingiausių miesto statinių istoriją.
Pasak Marijampolės savivaldybės administracijos direktoriaus Nerijaus Mašalaičio, ši paroda tai tik pirmoji iš daugelio suplanuotų Marijampolės geležinkelio stoties šimtmečiui paminėti skirtų iniciatyvų. Marijampoliečiai ir miesto svečiai šiais metais dar turės ne vieną progą iš arti susipažinti su gražiausia Lietuvos geležinkelio stotimi.
Keleivių namas – taip pastatas buvo įvardintas jo autoriaus architekto Edmundo Alfonso Fryko parengtame projekte, tačiau tarpukario vartosenoje sutinkamas ir terminas „keleivių rūmai“. Po 1918 m. geležinkeliai tapo nepriklausomos valstybės prioritetine sritimi. Jų atstatymo darbams po Pirmojo pasaulinio karo buvo skiriamos didelės lėšos, o naujai statomi išskirtinės architektūros keleivių rūmai prisidėjo prie naujo šalies įvaizdžio kūrimo.
Marijampolės geležinkelio stoties kompleksas – pirmoji geležinkelio stotis nepriklausomoje Lietuvoje. Garsas apie Marijampolės geležinkelio stoties keleivių rūmus sklisti pradėjo dar jų nepastačius. Buvo spausdinami atvirukai su įvairių fotografų užfiksuotais vaizdais, spaudoje mirgėjo žinutės apie rūmų prabangą, statyboms skirtas lėšas bei statybų eigos sunkumus.
Šiandien Marijampolės geležinkelio stotis – svarbus turizmo traukos objektas, 2018 m. jai suteiktas gražiausios Lietuvos geležinkelio stoties vardas.
Parodoje sužinosite:
- Kaip vyko geležinkelio ruožo tiesimas.
- Kas atvyko į geležinkelio atidarymo iškilmes.
- Kokia buvo geležinkelio stoties kasdienybė.
- Senieji traukinių tvarkaraščiai – kada „ateina“ ir „išeina“ traukiniai.
- Apie geležinkelininkų žibintus, tarnautojų uniformas ir įspūdingą Marijampolės geležinkelio stoties keleivių rūmų architektūrą.
Paroda J. Basanavičiaus aikštėje veiks iki šių metų vidurio. Kviečiame apsilankyti ir patirti unikalią kelionę laiku!