Ar kada susimąstome, ką žmogui duoda priimti iššūkiai, įveikti sunkumai, nugalėtos baimės? Kokiu žmogumi galima tapti, jei žmogus pajėgia atsikratyti visų savo baimių? Į šiuos klausimus kaip niekas kitas gali atsakyti Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos vyr. eilinė Emilija Bočytė.
Pirmą kartą su šia mergina susitikome Marijampolės jaunimo darbo centre. Emilija, baigusi Marijampolės kolegijoje turizmo administravimo studijas ir neradusi darbo pagal savo specialybę, registravosi darbo biržoje. Darbo biržos konsultantas jai pasiūlė dalyvauti Jaunimo darbo centro organizuotame renginyje „Lietuvos kariuomenė ir tarnybos būdai joje“.
„Šiame renginyje man įstrigo pristatymas apie Lietuvos kariuomenę ir tarnybos būdus joje. Grįžusi namo ir pasitarusi su artimaisiais nusprendžiau parašyti prašymą vykti į bazinius karinius mokymus (BKM), kurių trukmė buvo 3 mėnesiai“, – dalinasi prisiminimais mergina.
Pirmiausiai reikėjo susitvarkyti reikalingus dokumentus ir laukti, kada ateis laikas išvykti į BKM, kuriuose per 3 mėnesius trunkantį pradžiamokslį kariai susipažįsta su karine taktika, ginkluote, topografija, karo inžinerija, karo medicina ir kitais būtinais dalykais.
„Į BKM ateina įvairių žmonių ir motyvai jų įvairūs: dalis nori į profesinę karo tarnybą, dalis – ieško savęs, bando sau atsakyti, ar patinka šis darbas ir profesija, ar ne, dalis žmonių ateina dėl kompensacijų, „bonusų“, kurie yra suteikiami“, – motyvus, kodėl piliečiai ateina į karinius mokymus, vardijo Emilija.
Merginai BKM programa buvo sunki, ji net susirgo ir reikėjo mokymų kursą nutraukti dėl ligos. Grįžusi iš BKM kurso Emilija įsidarbino UAB „ Mantinga FOOD“ , bet dirbdama toliau galvojo apie tarnybą Lietuvos kariuomenėje. Po kurio laiko ji nusprendė grįžti ir pabaigti likusį kursų laiką. Grįžti į kursą buvo sudėtinga, nes buvo nauji žmones jau susibendravę. Bet merginai pasisekė, nes ji pateko į tą pačią kuopą, kur pažinojo daugumą instruktorių. Tęsiant kursą 3-ią savaitę jai ir vėl atsitiko nelaimė: lūžo dešinės rankos pirštas, dėl ko nepasiseka baigti BKM. Išsigydžius traumą Emilija toliau dirba UAB „ Mantinga FOOD“, bet mintis apie kariuomenę neduoda ramybės. Po tiek nesėkmingų bandymų ji nepasiduoda ir nusprendžia 3-ią kartą grįžti į BKM kursą. Atkakli mergina pasiekia savo tikslą ir baigia paskutinį BKM kursą. Dabar vietoj šių kursų vyksta privalomoji pradinė karo tarnybą (PPKT), kuri trunka 9 mėnesius. Baigus kursą mergina rašo prašymą į profesinę karo tarnybą (PKT). Praėjus visus patikrinimus, jai pasiūloma tarnauti Dainavos apygardos 1-oje rinktinėje specialiste (šios pareigos buvo pasiūlytos, nes mergina turėjo profesinio bakalauro diplomą).
Šiuo metu Emilija dirba Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnyboje. Mergina jau užsitarnavo eilinės laipsnį, bet tai ne riba jos karjeroje. Šiuo metu Marijampolės jaunimo darbo centro ir Emilijos draugystė tęsiasi. Šiandien ji čia ateina jau ne kaip bedarbė, o kaip atkakli mergina, profesionali karė papasakoti savo kelią į Lietuvos kariuomenę ir pristato karjeros galimybes Lietuvos kariuomenėje kietiems jaunuoliams.
„Man buvo nelengva mokymuose, bet aš savimi didžiuojuosi, kad nepabūgau ir nusprendžiau baigti BKM. Dabar galiu išdidžiai sakyti, kad dirbu Lietuvos kariuomenėje. Kitiems, kurie nežino, ką nori veikti gyvenime, patarčiau nebijoti PPKT ir ateiti savanoriais, nes per tuos 9 mėnesius galite atrasti save, atsakyti į klausimą, ką norite veikti savo gyvenime. Ir visai nesvarbu ar tai bus kariuomenėje, ar kitoje vietoje, bet įgyta patirtis jus užgrūdins kaip asmenybę ir tikrai duos naudos“, – išdidžiai užbaigia vyr. eilinė Emilija Bočytė.
Primename, kad baigusieji PKT gali pasinaudoti studijų kompensacija, įdarbinimo subsidijomis bei pretenduoti į profesinę karo tarnybą.
Informaciją parengė
Jaunimo užimtumo skyriaus vyr. specialistė
Loreta Barkauskienė