• Artimiausi renginiai
  • Savaitgalis
  • Receptai
  • Sūduvos istorija
  • Pranešk
  • Įmonių katalogas
9 °c
Marijampolė
10 ° Št
12 ° Sk
10 ° Pr
Ketvirtadienis, 14 rugpjūčio
Sūduvos Gidas
  • Naujienos
    • Marijampolė
    • Šakiai
    • Vilkaviškis
    • Kazlų Rūda
    • Kalvarija
  • Renginiai Sūduvoje
    • Kas vyksta Marijampolėje?
    • Kas vyksta Kalvarijoje?
    • Kas vyksta Šakiuose?
    • Kas vyksta Kazlų Rūdoje?
    • Kas vyksta Vilkaviškyje?
    • Renginių archyvas
  • Mokslai
  • Sportas
  • Kriminalai
  • Kultūra
  • Politika
  • Sveikata
  • ŽŪM
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Naujienos
    • Marijampolė
    • Šakiai
    • Vilkaviškis
    • Kazlų Rūda
    • Kalvarija
  • Renginiai Sūduvoje
    • Kas vyksta Marijampolėje?
    • Kas vyksta Kalvarijoje?
    • Kas vyksta Šakiuose?
    • Kas vyksta Kazlų Rūdoje?
    • Kas vyksta Vilkaviškyje?
    • Renginių archyvas
  • Mokslai
  • Sportas
  • Kriminalai
  • Kultūra
  • Politika
  • Sveikata
  • ŽŪM
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus

Atliekų karas: verslas gviešiasi neuždirbtų milijonų

2017-10-11
Marijampolė
Laikas: 4 min skaitymo
A A

UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras, gavęs Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramą, šalia Marijampolės  regioninio sąvartyno, Uosinės kaime, Marijampolės savivaldybėje, pastatė mechaninio biologinio atliekų apdorojimo įrenginius. Šių įrenginių statybai ir vėlesnei eksploatacijai buvo skelbtas viešasis atviras konkursas, kurį laimėjo UAB „NEG Recycling“.

Statybų, kurių vertė 10,2 milijono eurų,  užbaigimas buvo numatytas 2015 metų gruodžio 31 d., tačiau jis vėlavo daugiau kaip 3 mėnesius.  Tačiau nuo  2016 metų balandžio 14 d. „NEG Recycling“ eksploatuoja šiuos įrenginius. UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras visas regione surenkamas mišrias komunalines atliekas pristato į MBA apdorojimui, o už jų sutvarkymą MBA operatoriui sumoka 19,98  eurų už toną be PVM. 2016 metais į MBA buvo pristatyta ir apdorota 30 586 tonos atliekų.  2017 metais per 8 mėnesius į MBA buvo pristatyta 27 919 tonos atliekų. UAB „NEG Recycling“ už atliekų tvarkymą sumokėta 1,3 milijono eurų mokesčių mokėtojų pinigų.

Tačiau UAB „NEG recycling“ nė vieną mėnesį nuo įrenginių eksploatacijos  pradžios nevykdė prisiimtų sutartinių įsipareigojimų  –  MBA operatorius įsipareigojo atskirti 10 proc. antrinių žaliavų iš mišrių komunalinių atliekų srauto, o atskiria tik apie 2- 3 proc. Sutartyje numatyta, kad iš atskirtos  degios frakcijos atliekų bus formuojamas kietasis atgautasis kuras (KAK), kurio turi būti gaminama 28 procentai nuo atliekų kiekio, o jo kokybė vertinama pagal standartą LST CEN/TS 1535:2011. KAK fizinės ir techninės charakteristikos, jo mėginių ėmimo tyrimams procedūros detaliai aprašytos Lietuvos respublikos aplinkos ministro 2014-01-23 įsakyme Nr.D1-59.

„NEG Recycling“ bendrovė ir pati pripažįsta, kad kietojo atgautojo kuro negamina – jos teiktose ataskaitose nurodoma, kad KAK pagaminta nulis, – pasakojo Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro (MAATC)  direktorius Algirdas Bagušinskas. – Visa MBA teritorija yra užversta degios frakcijos atliekomis, kurių nuo  įrenginių veiklos pradžios susikaupė per 7 tūkstančius tonų, o gautuose taršos prevencijos leidimuose jiems leista sukaupti iki 7 200 tonų šių atliekų. Už blogai tvarkomas atliekas „NEG Recycling“ bendrovę nubaudė Utenos aplinkos apsaugos kontrolieriai“.

Pagal MAATC ir „NEG Recycling“ sutartį, visos Marijampolės regiono mišrios komunalinės atliekos turi būti suvežamos į MBA įrenginius, o „NEG Recycling“ įsipareigojo iš jų atskirti antrines žaliavas – popierių, kartoną, stiklą, metalą, plastiką įskaitant ir degias atliekas, kurios tampa operatoriaus nuosavybe,   ir  apdoroti bioskaidžias atliekas bei iš jų pagaminti techninį kompostą. Pagal sutartį į sąvartyną turėtų patekti tik iki 18 procentų atliekų, kurios lieka po rūšiavimo ir yra netinkamos perdirbimui ir deginimui.

„Dabar po apdorojimo MBA įrenginiuose į sąvartyną vežamos tos netinkamos perdirbimui ir deginimui atliekos – 18 procentų, dar 60 procentų jų vežamos į sąvartyną kaip techninis kompostas, tinkamas sąvartyno sluoksnių perdengimui, – sakė A.Bagušinskas. – „NEG Recycling“  atskiria 2-3 proc. antrinių žaliavų, likusios – degios frakcijos atliekos. Pastaruoju laiku „NEG Recycling“, pažeisdamas sutarties reikalavimus, ėmė reikalauti, kad ir degios frakcijos atliekas pasiimtų MAATC. Vadinasi, MBA operatoriui sumokėję po 20 eurų už tonos atliekų apdorojimą, mes turėtume ( visų atliekų turėtojų sumokamais mokesčiais) dar kartą mokėti ir už degios frakcijos atliekų sutvarkymą. Mes reikalaujame, kad operatorius pats tvarkytų šias atliekas“.

Tačiau UAB „NEG Recycling“ nuo 2017 metų rugsėjo 27 dienos nutraukė atliekų priėmimą į MBA įrenginius ir jų apdorojimą ir platina visuomenei informaciją, kad Marijampolei gresia ekologinė katastrofa – grėsmę kelia sukaupti tūkstančiai tonų netvarkomų degių atliekų. Tik pamiršta prisipažinti, kad būtent „NEG Recycling“ ir turi pagal sutartį tas degias atliekas sutvarkyti.

„Nenuostabu, kodėl triukšmą „NEG Recycling“ ėmė kelti būtent pastaruoju metu, – teigia A.Bagušinskas. – Gindami visuomenės interesus ir naudodami teisines priemones, ėmėmės priemonių, kad „NEG Recycling“ būtų priversta laikytis sutartinių įsipareigojimų:  2017 m. liepos 21 d. buvo kreipėmės į teismą ir paprašėme, kad  būtų pripažintas baudos, numatytos sutartyje už įsipareigojimų nevykdymą, teisėtumas“.

Vadovaujantis sutarties 18.7 punktu, kuriame numatyta, kad operatoriui padarius sutarties pažeidimą, operatorius įsipareigoja sumokėti užsakovui baudą, kuri lygi 10 procentų eksploatavimo paslaugų kainos už praėjusį ataskaitinį kalendorinį mėnesį bei atlyginti užsakovo patirtus nuostolius ar išlaidas, kurių nepadengia sumokėtoji bauda, bendrovė reikalauja priteisti 41 692,53 euro  baudą operatoriui už netinkamai vykdomą sutartį  (neatskiriama sutartyje numatyti 10 proc. antrinių žaliavų) .

Dėl to, kad buvo vėluojama užbaigti MBA statybą ir pradėti  įrenginių eksploatavimą pateiktas ieškinys pagal sutartinius įsipareigojimus dar 500 tūkstančių eurų. Dar taikoma  mėnesinė 10 proc. bauda apyvartos sutartinėms  mėnesinėms pateikiamoms sąskaitoms; pateiktos pretenzijas, kurias nustatė komisija, atstovaujama kvalifikuotų ekspertų, nekokybiškiems statybos darbams ištaisyti (nuogrindų deformacija, apsemti energijos pateikimo ir valdymo tuneliai).

„Nors MBA operatorius teigia, kad rūšiuojant atliekas neįmanoma atskirti 10 procentų antrinių žaliavų, esame su aplinkosaugos kontrolieriais užfiksavę, kad į sąvartyną po rūšiavimo vežamos atliekos, kuriose gausybė antrinių žaliavų, – sakė A.Bagušinskas. – MBA operatorius tikrai nekokybiškai vykdo savo sutartinius įsipareigojimus“. Direktorius pabrėžė, kad ir kietojo atgautojo kuro, kaip numatyta sutartyje, „NEG Recycling“ negamina.

O „NEG Recycling“ bendrovės direktorius Mindaugas Venckus,  įspėtas, kad sutartis gali būti ir nutraukta, nusileisti nėra linkęs – jis pranešė, kad iš MAATC reikalaus net iki 10 milijonų eurų jo vadovaujamos bendrovės patiriamiems ir būsimiems nuostoliams kompensuoti. Šių milijonų gviešiamasi visų Marijampolės regiono atliekų turėtojų sąskaita – marijampoliečių atliekos nesutvarkomos, o pinigų srautas  į karus dėl atliekų įsisukusiems verslininkams neva nutrūkti negali.

Liucija Burbienė,

Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro prevencinės veiklos organizatorė

Nuotraukose:

Nuotr. Tokias atliekas po MBA rūšiavimo sąvartyne užfiksavo Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento kontrolieriai – jose daug stiklo, plastiko, metalo pakuočių.

Nuotr.Nr.1. „NEG recycling“ atskirtose degios frakcijos atliekose jau užaugo pomidorų derlius.

Nuotr.Nr.2. Visa MBA teritorija užversta degios frakcijos atliekomis.

DalintisSiųsti

Naujienos iš interneto:

traffix.lt

Rekomenduojami Video:

TAIP PAT SKAITYKITE:

Žinios

Gyvenimas per sieną: kontrabandos kasdienybė Paprūsėje
Kybartuose konflikto metu sužalotas vyras atsidūrė ligoninėje
Kalvarijoje surengta jaunimo dienos šventė „Vibe’ink“
Dėl padirbto dokumento pasieniečiai sulaikė Turkmėnistano pilietį

Kultūra

Kalvarijoje surengta jaunimo dienos šventė „Vibe’ink“
„Marijampolė Music Park“ – dvyliktą kartą kviečia į muzikos kelionę
Ant populiarumo bangos – Ewgeny Boogie koncertuos Marijampolės „PJazz” bare dvi dienas iš eilės
Marijampolės „Spindulio“ kino teatras kviečia į nemokamą kino vakarą po atviru dangumi su filmu „Mamutų medžioklė“

Sportas

Jungėnai alsavo naktiniu krepšiniu
„Sūduva“ žengė į FPRO LFF taurės turnyro pusfinalį
Atvirų durų diena ir Rugsėjo 1-osios šventė
„Sūduva“ patyrė pralaimėjimą Vilniuje

Politika

Suvalkų miesto šventėje – ir delegacija iš Marijampolės
Marijampolės savivaldybės delegacija lankėsi garbės partnerių susitikime Šeptyckio savivaldybėje
Kviečiama dalyvauti apklausoje dėl Vilkaviškio miesto mokyklų tinklo pertvarkos
Klaipėdos uosto direkcijos vizitas Šakių rajone – pristatyta Gelgaudiškio uosto vizija

Įdomu

Gyvenimas per sieną: kontrabandos kasdienybė Paprūsėje
Ar mokate iš tikrųjų ilsėtis? Gydytoja atskleidė, kodėl šiandienis poilsis dažnai būna tik iliuzija
3 dantų balinimo namuose mitai: ne tik pažeidžia emalį, bet ir didina apsinuodijimo riziką
Tarptautinė savanorystė – daugiau nei kelionė: tai gyvenimą keičianti patirtis

Verslas

Įmonių pirkimas: saugus ir greitas būdas pradėti verslą
Žemo centro elektros varikliai: savybės, tipai ir pritaikymas
Komandos formavimo renginiai: svarba ir nauda įmonėms
Apskaitos lokalizavimas – kaip tarptautinė grupė prisitaiko prie vietinių reikalavimų?

Mokslas ir studijos

Mykolo Romerio universitetas kuria ateitį: akademinių erdvių metamorfozė
Pasveikinti sėkmingiausi mokiniai ir jų mokytojai
Vilkaviškio „Aušros“ gimnazija išleido 16-ąją abiturientų laidą
Kalvarijoje surengtas geriausių abiturientų ir jų mokytojų pagerbimas

Turizmas

Įrengta laisvalaikio zona prie Naujaprūdžio (Zyliškės) tvenkinio
Z karta keliauja kitaip: kaip ji keičia turizmo pasaulį?
Oro uostai dalijasi esminiais patarimais: padės pasiruošti kelionei ir išvengti streso
Prie Ivoniškio ežero Gudeliuose bus įkurta poilsio zona
Reklama
Marimedis Marimedis Marimedis
Pamatyti.lt Pamatyti.lt Pamatyti.lt
Sūduvos Gidas

Teisės saugomos © 2024

Naršyti

  • Pranešk naujieną
  • Naudojimosi taisyklės
  • Kontaktai
  • Reklama
  • Naujienlaiškis
  • Privatumo politika
  • Kalvarija
  • Kazlų Rūda
  • Marijampolė
  • Šakiai
  • Vilkaviškis

Sekite mus

  • Sūduvos gidas
  • Žinios
    • Kalvarija
    • Kazlų Rūda
    • Marijampolė
    • Vilkaviškis
    • Šakiai
  • Kas vyksta Sūduvoje?
    • Kas vyksta Marijampolėje?
    • Kas vyksta Kalvarijoje?
    • Kas vyksta Šakiuose?
    • Kas vyksta Kazlų Rūdoje?
    • Kas vyksta Vilkaviškyje?
  • Savaitgalis
  • Kriminalai
  • Karas Ukrainoje
  • Receptai
  • Istorijos verpetai
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Kultūra
  • Įdomu
  • Grožis
  • Mokslas ir studijos
  • Video
  • Reklama
  • Kontaktai
  • ŽŪM naujienos
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Sūduvos gidas
  • Žinios
    • Kalvarija
    • Kazlų Rūda
    • Marijampolė
    • Vilkaviškis
    • Šakiai
  • Kas vyksta Sūduvoje?
    • Kas vyksta Marijampolėje?
    • Kas vyksta Kalvarijoje?
    • Kas vyksta Šakiuose?
    • Kas vyksta Kazlų Rūdoje?
    • Kas vyksta Vilkaviškyje?
  • Savaitgalis
  • Kriminalai
  • Karas Ukrainoje
  • Receptai
  • Istorijos verpetai
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Kultūra
  • Įdomu
  • Grožis
  • Mokslas ir studijos
  • Video
  • Reklama
  • Kontaktai
  • ŽŪM naujienos
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus