„Kam tos gėlės, jei yra bulvių“, – pokštauja suvalkiečiai, mūsų šalyje užauginantys daugiausia bulvių. Praėjusį šeštadienį jie surengė šventę „Bulvynė 2015“, paskelbė Kudirkos Naumiestį Lietuvos bulvių sostine ir pasiekė rekordą – išvirė aštuonių kilogramų cepeliną!
Vertina ne už grožį
Bulvės Užnemunėje žydi kaip gėlės – liepą uždarosios akcinės bendrovės „Šaka“ laukai atrodo taip, lyg būtų apkrėsti varške. Agronomai sako, kad bulvių žydėjimas priklauso nuo augalų krakmolingumo: kuo daugiau gumbuose yra krakmolo, tuo daugiau ir didesnių žiedų išsiskleidžia.
Bet darbštūs ir taupūs suvalkiečiai bulves vertina ne už grožį. Jiems šios daržovės garantuoja gerą uždarbį ir sotų gyvenimą, todėl svečiai čia pasitinkami ne su duona ir druska, o su šutbulve ir sviesto dubenėliu.
Soti buvo ir „Bulvynė 2015“, mokytojos Laimutės Gončaruk ir Kudirkos Naumiesčio socialdemokratų sumanyta antrajai lietuvių duonai – bulvėms pagerbti. Dar šventei neprasidėjus, prie didžiulio bulvienės puodo smagiai sukosi Marijampolės profesinio rengimo centro Kudirkos Naumiesčio skyriaus mokinės, būsimosios virėjos, šerną kepė vietiniai medžiotojai, skuto ir tarkavo bulves Panovių bendruomenės centro šeimininkės. Iš visų pusių sklido vieni už kitus skanesni kvapai, stebino suvalkiečių išradingumas ir sugebėjimai užauginti dideles kaip trinkas bulves.
Labiausiai visus viliojo žinia, kad uždarosios akcinės bendrovės „Valjona“ darbuotojos pagal ponios Almos Adamkienės receptą verda 200 cepelinų, o pačios geriausios Kudirkos Naumiesčio virėjos dalyvauja didžiausio cepelino rinkimuose. Vos šventei prasidėjus, juos jau buvo galima apžiūrėti – ant komisijos stalo išrikiuoti gulėjo kepto paršelio dydžio cepelinai. Kai kurių šonai šypsojosi, bet buvo ir lygių, gražiai nudailintų, išlaikiusių formą.
Rinko skaniausią
Vis dėlto šventės rengėja Laimutė Gončaruk pirmiausia visus kvietė ragauti bulvių. Kudirkos Naumiestyje visi žino, kad „Šakos“ bendrovė, kasmet pasodinanti 150 hektarų bulvių, augina net 12 vokiškų veislių bulvių, o dar kone su dviem dešimtimis veislių atlieka bandymus. Degustacijai buvo pateikta aštuonių pačių geriausių skonio savybių veislių virtų bulvių, todėl nuspręsti, kurios skaniausios, buvo galima tik balsuojant.
Po geros valandos paaiškėjo, kad šventės dalyviams skaniausios ʽJelly, bulvės, antra vieta atiteko veislei ʽVineta,, trečia – ʽLaurai,. Šventės šeimininkas Jonas Valaitis neiškentė nepasakęs, kad ʽJelly, dar ir derlingiausia bendrovės bulvių veislė, ʽVineta, – populiariausia, jų Lietuvoje daugiausia užauginama, o jam pačiam labiausiai patinka ʽLauros, bulvės.
Smagiai ratelyje sukosi ir susirinkusiuosius šokdino profesinio rengimo centro šokėjos, Kudirkos Naumiesčio gimnazistai dainavo Suvalkijos himnu tapusią „O tu pašvilpauki, bernioke“, skambant muzikai varžėsi galiūnai (50 kilogramų bulvių maišą iškėlė net 25 kartus), sparčiai peiliu darbavosi bulvių skutėjai, susirungė cepelinų valgytojai. Tirpte tirpo keptas šernas su žarijose skrudintomis bulvytėmis, greitai ištuštėjo žirniais pagardintos bulvienės katilas, kugelio skardos ir „Valjonos“ cepelinų puodai. Ir tik tada atėjo eilė rinkti didžiausią cepeliną.
Komisijai pasvėrus visų keturių virėjų komandų gaminius, paaiškėjo, kad nugalėjo Kudirkos Naumiesčio profesinio rengimo centro mokinės – jos išvirė net 8 kilogramų cepeliną. Į jį merginos sudėjo net 2,3 kilogramo mėsos įdaro. Tokio cepelino užtektų dešimčiai vyrų sočiai privalgyti!
Atėjusios atsiimti padėkos rašto būsimosios virėjos Judita Žemaitytė ir Laura Plaušinaitytė neslėpė, kad didžiausią cepeliną sulipdyti ir išvirti joms padėjo profesijos mokytojos Rūta Blažanauskienė ir Benedikta Rutkauskienė.
Jei šventės „Bulvynė 2015“ rengėjai dar būtų rinkę ir gražiausią cepeliną, šį titulą irgi būtų gavęs Juditos ir Lauros patiekalas: lygut lygutėlis, idealią formą išlaikęs didžkukulis padėkle atrodė lyg nupoliruotas.
„Turėjom labai daug padėjėjų – švelniai glostėm, glostėm ir nuglostėm“, – juokėsi merginos, nelinkusios išduoti kulinarijos paslapčių, tačiau prasitarė, kad tokį didelį cepeliną reikia virti plačiame puode suvyniotą į marlę.
Yra ir kitų receptų. Kavinės „Pas Mindaugą“ šeimininkės Ernesta Abraitytė ir Neringa Grybaitė didįjį cepeliną lipdė ant kepimo popieriaus ir su juo dėjo į puodą. Vandeniui užvirus, popierius atšoko ir 4,8 kilogramo cepelinas virė ilgiau nei valandą.
Ką jau ką, o didžkukulius šios suvalkietės moka virti – kavinėje per dieną išverda mažiausiai po šimtą. Merginos sako, kad sėkmė priklauso nuo bulvių, o cepelinams virti labiausiai tinka krakmolingoji ʽLauros, veislė.
Pritarė vienbalsiai
Ramygala didžiuojasi ožkų, Varėna – grybų sostinės vardu. O kodėl Kudirkos Naumiestis, kur kasmet užauginama apie 9 tūkstančius tonų bulvių, negalėtų tapti Lietuvos bulvių sostine? Vos išgirdę šį klausimą, bene 500 šventės dalyvių garsiai sušuko „Taip“, į viršų pakilo visų rankos.
„Bulvynėje 2015“ svečiavęsis Šakiuose išrinktas Seimo narys Mindaugas Bastys džiaugėsi lietuvių šeimininkių palankumu bulvėms. Pasak jo, daugelyje šalių iš Pietų Amerikos atvežtas bulves laikė nuodu, net prancūzai ilgai jų nevalgė, kol vienas išradingas žmogus sugalvojo bulvę patiekti kaip vaistą. Tik tada visi pamatė, kad bulvės yra skanios ir maistingos daržovės.
„O Lietuvos moterys jas priėmė iš karto, todėl pagerbti stalo karalienę – bulvę – labai gražus ir prasmingas sumanymas. Linkiu, kad šis renginys taptų tradicinis ir virstų visos Lietuvos bulvių augintojų ir valgytojų švente“, –
sakė Seimo narys Mindaugas Bastys. „Bulvynės 2015“ sumanytojai Laimutei Gončaruk jis padovanojo žurnalo „Šeimininkė“ prenumeratą, o jos pagalbininkui, sumaniam Kudirkos Naumiesčio ūkininkui Jonui Valaičiui įteikė laikraščio „Ūkininko patarėjas“ prenumeratą.
Daiva Bartkienė, „šeimininkės“ korespondnetė