Natūralus dantų dilimas – įprastas procesas. Tačiau kartais dantys dyla greičiau, nei turėtų tam tikrame amžiuje. Tai laikoma patologija, su kuria šiais laikais susiduria pakankamai nemažai įvairaus amžiaus žmonių. Kokios yra pagrindinės tokio dantų dilimo priežastys ir kokie šios problemos sprendimo būdai?
Pagrindinės dantų dilimo priežastys
Jų gali būti daug ir įvairių. Viena iš priežasčių – netinkama mityba, kurioje vyrauja rūgštūs maisto produktai (pavyzdžiui, gazuoti saldieji gėrimai, vaisiai). Tai gali lemti erozinį dilimą, kuris pasireiškia danties audinio irimu. Šis procesas yra beveik neskausmingas, lėtas ir lokalizuotas, todėl jį sunku pastebėti.
Patologinį dantų dilimą gali sukelti ir sveikatos sutrikimai, tokie kaip gastroezofaginio refliukso liga (padidėjęs skrandžio rūgštingumas), anoreksija ar nervinė bulimija. Jų metu skrandžio rūgštis patenka į burnos ertmę ir sukelia neigiamą poveikį dantims.
Netinkami asmeninės burnos higienos įgūdžiai gali būti dar viena šios odontologinės problemos priežastimi. Pernelyg stiprus mechaninis valymas šepetėliu ir daug abrazyvinių dalelių turinčios pastos naudojimas greitina dantų dilimą.
Įtemptas gyvenimo tempas ir kiti stresą sukeliantys veiksniai lemia tai, jog vis daugiau žmonių šiais laikais diagnozuojamas bruksizmas. Tai polinkis griežti dantimis arba stiprus dantų sukandimas, atsirandantis dėl padidėjusios kramtomųjų raumenų įtampos. Dažniausiai jis pasireiškia miegant.
Bruksizmą gali sukelti ne tik psichologiniai faktoriai, tokie kaip stresas, nervinė įtampa, patirtos emocinės traumos, baimės ir panašiai. Kartais jį lemia netaisyklingas sąkandis, miego sutrikimai, vartojami vaistai (antidepresantai), alkoholis, tabakas, taip pat – narkotinės medžiagos. Šis sutrikimas gali pasireikšti ir patiriant didelį skausmą ar sunkiai sergant. Vaikams bruksizmas dažniausiai atsiranda žandikaulio augimo ir dantų dygimo periodu.
Patologinis dantų dilimas dažniausiai lemia sutrikusią normalią jų funkciją, padidėjusį jautrumą ir pakitusią estetinę išvaizdą. Laiku jo negydant, gali prasidėti pulpos nekrozė ar kitos dantų ligos. Todėl pastebėjus tokį sutrikimą, rekomenduojama nedelsti ir apsilankyti pas odontologą.
Patologinio dantų dilimo gydymas
Tam, kad dantys nebūtų nepataisomai pažeisti, patologinį dilimą reikia gydyti. Pirmasis to etapas – jį sukėlusių priežasčių išaiškinimas ir šalinimas. Tai gali būti mitybos sureguliavimas, ligų gydymas, taisyklingų asmeninės burnos higienos įpročių formavimas ar psichologinės įtampos, streso mažinimas.
Prarastiems dantų audiniams atkurti pasitelkiamas odontologinis gydymas. Jo metu naudojamos mažo nusidėvėjimo koeficiento kompozicinės plombos, fizikinėmis savybėmis artimos emaliui. Taip atstatomi dantų anatominiai paviršiai ir stabilizuojamas sukandimas.
Dar vienas šios problemos sprendimo būdas – estetinis protezavimas (mikroprotezavimas). Jo metu naudojamos patvarios ir estetiškos bemetalės plokštelės: dantų laminatės ir įklotai, užklotai. Pirmosios yra tvirtinamos prie išorinio priekinių dantų paviršiaus. Laminatės pasižymi itin natūralia išvaizda ir ilgaamžiškumu. Laikui bėgant jos nekeičia spalvos, biologiškai dera su dantenomis, todėl yra gerai toleruojamos organizmo. Įklotai ir užklotai naudojami tuomet, kai reikia atkurti daugiau nei pusę danties vainiko. Jie yra tvirti, todėl atlaiko didesnį kramtymo krūvį.
Esant dideliems dantų defektams, atliekamas protezavimas naudojant vainikėlius ir jų tiltelius. Taip atkurti dantys atrodo itin natūraliai, be to, yra apsaugomi nuo pažeidimų (lūžimų, skilimų ar kitų traumų) ateityje. Vainikėlis pilnai apgaubia dantį nuo dantenų krašto. Šios restauravimo priemonės yra atsparios kramtymui, neskyla, nelūžta ir užtikrina patrauklią dantų išvaizdą.
Per greitai dylantys dantys – ne tik estetinė problema. Tai gali išduoti rimtus sveikatos sutrikimus, į kuriuos nevertėtų pažvelgti pro pirštus. Profesionalus odontologinis gydymas, kurio metu naudojamos dantų laminatės, vainikėliai ar kitos priemonės, padeda atkurti nudilusius dantis. Todėl galima vėl džiaugtis patogiu kramtymu ir drąsiai šypsotis.