Šaltuoju sezonu galima susidurti su nemaloniomis problemomis – prarastu balsu ir gerklės skausmu. Tai gali būti ne tik peršalimo, bet ir balso stygų pertempimo ar virusinės infekcijos pasekmė.
Nors tokiu atveju gydytojai pataria tausoti balsą ir nešnekėti, „Eurovaistinės“ vaistininkė Jelena Deksnienė pastebi vieną gudrybę, kurią daro žmonės. Ji antrina gydytojams ir rimtai perspėja – praradus balsą jokiu būdu negalima šnabždėti.
Kodėl prarandame balsą?
„Dažnai žmonės, netekę balso, galvoja, kad tai tik lengvas peršalimas, tačiau jei gerklė sudirgusi ir balsas dingsta, tai gali reikšti rimtesnį balso stygų uždegimą. Balsas gali dingti dėl kelių priežasčių: virusinių infekcijų, laringitų, per didelio balso stygų apkrovimo, stresas ar kiti emociniai faktoriai, net alergijos“, – pasakoja vaistininkė J. Deksnienė.
Pasak jos, balso praradimas ar užkimimas yra susijęs su balso stygų gleivinių paburkimu, kuris trukdo joms tinkamai vibruoti ir skleisti garsą: „Kuo labiau jas dirginsime, tuo ilgiau truksime, kol pasveiksime“, – perspėja vaistininkė J. Deksnienė.
Kodėl negalima šnabždėti?
„Daugelis mano, kad jei negalima kalbėti, tai bent šnabždėjimas nepakenks. Visgi, tai netiesa. Šnabždėjimas balso stygoms kenkia netgi labiau nei kalbėjimas. Kai šnabždame, balso stygos ne atsipalaiduoja, o priešingai – dar labiau įsitempia. Tai reiškia, kad šnabždėdami mes neleidžiame balso stygoms pilnai atsipalaiduoti ir taip galime prailginti gijimo procesą ar netgi paskatinti komplikacijas“, – pabrėžia vaistininkė J. Deksnienė.
Jeigu balsas dingo ar tapo labai silpnas, vaistininkė pataria laikytis svarbiausios taisyklės – kuo daugiau tylėti. Taip pat ji pataria imtis papildomų priemonių, kurios gali padėti greičiau pasijusti geriau.
Šiltos arbatos su medumi ir citrina
„Šiltos ramunėlių padeda drėkinti gleivinę ir greičiau atsigauti. Taip pat arbatą arba šiltą vandenį galima gardinti medumi, nes turi antibakterinių savybių ir padeda sumažinti gerklės dirginimą. O štai citrinos, česnako ir imbiero reikėtų arba laikinai atsisakyti, arba vartoti labai saikingai, kadangi jie gali dar daugiau sudirginti balso stygas“, – pataria vaistininkė J. Deksnienė.
Venkite kofeino, alkoholio ir rūkymo
„Kofeinas, alkoholis ir rūkymas sausina gleivinę ir gali dar labiau pabloginti situaciją. Kofeinas, randamas kavoje, juodoje arbatoje ir kai kuriuose gaiviuosiuose gėrimuose, gali skatinti dehidrataciją, o alkoholis papildomai dirgina gleivinę ir gali sustiprinti uždegiminius procesus“, – sako J. Deksnienė.
Drėkinkite orą patalpose
Vaistininkė pasakoja, kad sausas patalpų oras gali dar labiau sudirginti balso stygas, todėl sergant naudinga įsijungti oro drėkintuvą. Taip pat svarbu reguliariai vėdinti patalpas, kad oras nebūtų per sausas.
Išbandykite garų inhaliacijas
Garų inhaliacijos – tai veiksmingas būdas sudrėkinti kvėpavimo takus ir sumažinti gleivių sudirginimą. Vaistininkė pataria, kaip tokias inhaliacijas daryti teisingai:
„Inhaliacijas galima daryti naudojant dubenį su karštu vandeniu ir uždengus galvą rankšluosčiu, kad garai nesisklaidytų. Taip pat galima įlašinti kelis lašelius eterinių aliejų, tokių kaip eukaliptų ar pipirmėčių. Svarbu būti atsargiems – laikykite veidą saugiu atstumu nuo karštų garų“, – pataria vaistininkė J. Deksnienė.
Kreipkitės į gydytoją
Jei balsas neatsistato per 7–10 dienų arba jūs nuolat prarandate balsą, verta apsilankyti pas gydytoją. Tai gali būti lėtinio laringito, balso stygų mazgelių ar net rimtesnių ligų simptomas.