Vakar Marijampolės savivaldybės vadovai ir Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Svajonė Rainienė į nuotolį pasitarimą pakvietė Suvalkijos socialinės globos namų, Marijampolės specialiųjų socialinės globos namų, Marijampolės globos namų „Giedruma“, VšĮ Švč. Marijos globos namų, VšĮ Šv. arkangelo Mykolo globos namų, Marijampolės socialinės pagalbos centro, Marijampolės PSPC vadovus.
Pasitarimo metu buvo kalbėta apie situaciją kiekvienoje socialinės globos įstaigoje, globojamų senolių sveikatos būklę, čia dirbančių darbuotojų pajėgumus, asmens apsaugos priemonių rezervus ir apie tai, kaip įstaigos yra pasiruošusios galimam koronoviruso infekcijos protrūkiui.
Jau gerėjanti situacija yra Marijampolės specialiuosiuose socialinės globos namuose. Čia serga jau tik 8 senoliai, dauguma darbuotojų saviizoliuojasi, tačiau nemažai jų po neigiamų testų grįžta į darbą. Įstaiga susidūrė su iššūkiais, nes sergantys senoliai prižiūrimi čia pat, globos namuose, todėl darbuotojams teko ieškoti ir nuomotis deguonio aparatus, monitorius ir kitą reikalingą įrangą, kuri būtų tokia pati, kaip kad ligoninėse.
Marijampolės savivaldybės vicemeras Artūras Visockis domėjosi, ar šiuo metu yra užtikrinamas Marijampolės socialinės pagalbos centro paslaugų teikimas tiems, kuriems labiausiai jų reikia. Paaiškėjo, kad laikinai sustabdytos paslaugos yra keletui asmenų, nes jų gyvenamojoje aplinkoje nustatyti koronaviruso židiniai. Nors yra 11 sergančių darbuotojų ir 45 izoliuoti darbuotojai, kiti persiskirsto darbo krūvį, kad socialinių paslaugų teikimas nenutrūktų. Sergantys lengva koronaviruso forma dirba nuotoliniu būdu.
Všį Šv. Arkangelo Mykolo globos namuose nustatytas vieno personalo darbuotojo susirgimas. Kitose socialinėse įstaigose susirgimų koronavirusu nėra nustatyta, tačiau dėl izoliacijoje esančio personalo beveik visos įstaigos susiduria su baime dėl darbuotojų trūkumo.
Pasak įstaigų vadovų, situacija yra kontroliuojama, netrūksta asmens apsaugos priemonių, darbas yra atsakingai planuojamas bei imamasi visų reikalingų atsargumo priemonių. Tačiau visų nuomonė dėl būtinų numatyti atskirų patalpų, į kurias būtų perkeliami sukarščiavę globotiniai, yra ta pati – tai padaryti pagal reikalavimas yra sudėtinga arba neįmanoma.
Nors kiekviena įstaiga turi bent 30 dienų asmens apsaugos priemonių rezervą, visi pripažįsta, kad įvykus protrūkiui šios priemonės greitai baigiasi, todėl reikia planuoti dvigubai daugiau. Nors dabartinė situacija daugumoje įstaigų yra stabili, niekas negali būti tikras, kuria linkme bet kada ji gali pakrypti, todėl įstaigos neleidžia lankyti globojamų žmonių, išskyrus terminalinės būklės gyventojus. Pasak Marijampolės PSPC direktoriaus, norint išlaikyti stabilią situaciją įstaigose, darbuotojai turėtų dėvėti 4 lygio apsaugos priemones, t. y. dėvėti respiratorius ir kombinezonus. Tai yra svarbu, turint omenyje, kad kai kurie senyvo amžiaus žmonės yra itin sunkios būklės arba turi gretutinių ligų ir kad infekcija atkeliauja iš išorės.
Pasitarimo metu taip pat kalbėta apie tai, kad šeimos gydytojų konsultacijos sergančiam globos namų gyventojui turi būti teikiamos ne rečiau nei 1 kartą per parą, apie galimybes didinti testavimo apimtis pasitelkiant reikiamą kvalifikaciją turinčius darbuotojus, galimybes atskirti lengvai sergančius ir sveikus įstaigų gyventojus.
Marijampolės savivaldybės administracijos informacija