Nuomos santykiai tarp savininko ir nuomininko gali būti sudėtingi ir konfliktiški. Kartais savininkas gali norėti iškeldinti nuomininką dėl įvairių priežasčių, pvz., nuomos mokesčio nemokėjimo, sutarties pažeidimo, patalpų sugadinimo ar kitų nesutarimų. Tačiau ar savininkas gali tiesiog pakeisti durų spyną ir iškeldinti nuomininką iš buto? Ar tai yra legalus ir etiškas būdas nutraukti nuomos sutartį?
Teisiniai aspektai
Lietuvos Respublikos Civilinis kodeksas reglamentuoja nuomos sutarčių sudarymą, vykdymą ir nutraukimą. Pagal CK 6.579 straipsnį, tokios sutartys tarp fizinių asmenų gali būti sudaromos žodžiu, išskyrus terminuotas nuomos sutartis, kurios privalo būti sudaromos raštu. Tačiau patartina sudaryti rašytinę nuomos sutartį ir ją įregistruoti Registrų centre, nes tai suteikia abiem šalims teisinę apsaugą ir aiškiai apibrėžia jų teises ir pareigas.
Pagal Civilinio kodekso 6.581 straipsnį, nuomos sutartis gali būti nutraukta tik tuo atveju, jeigu tai numato sutartis arba įstatymas. Sutartyje gali būti nustatyti nutraukimo pagrindai ir terminai, taip pat galimos sankcijos už nutraukimo pažeidimą. Jeigu sutartyje nenumatyta kitaip, nuomotojas gali nutraukti sutartį tik tuo atveju, jeigu nuomininkas:
- nevykdo savo pareigos mokėti nuomos ar kitų susijusių mokesčių;
- naudojasi daiktais kitaip nei numatyta sutartyje arba ne pagal paskirtį;
- padaro daiktui tokią žalą, kad jo naudojimas tampa nebeįmanomu arba labai apsunkintu;
- perduoda daiktą trečiam asmeniui be nuomotojo sutikimo;
- pažeidžia kitas savo pareigas.
Nuomotojas privalo pranešti nuomininkui apie savo ketinimą nutraukti sutartį raštu ir nurodyti nutraukimo pagrindą bei terminą. Jeigu nuomininkas nesutinka su nutraukimo laiku, nuomotojas gali kreiptis į teismą arba kitą kompetentingą instituciją dėl nuomininko iškeldinimo. Nuomotojas negali savavališkai pakeisti durų spynos ar kitaip apriboti nuomininko teisės naudotis daiktu, nes tai būtų laikoma neteisėtu kišimusi į nuomininko privatumą ir turto teises. Tokiu atveju, nuomininkas gali reikalauti nuomotojo atsakomybės ir žalos atlyginimo.
Tai nelabai etiškas elgesys, kuris gali turėti teisinių pasekmių
Be teisinių aspektų, durų spynos keitimas siekiant iškeldinti nuomininką taip pat kelia etinius klausimus. Ar tai yra moralus ir žmogiškas būdas spręsti nuomos santykių problemas? Ar tai nekelia pavojaus nuomininko saugumui ir sveikatai? Ar tai nesukelia nereikalingo streso ir konflikto?
Nuomos santykiai tarp savininko ir nuomininko yra grindžiami abipusiu pasitikėjimu ir pagarba. Savininkas turi teisę tikėtis, kad nuomininkas laikysis sutarties sąlygų ir rūpinsis jo turimu daiktu. Nuomininkas turi teisę tikėtis, kad savininkas užtikrins jam tinkamas gyvenimo sąlygas ir gerbs jo privatumą. Jeigu šie lūkesčiai nesutampa arba yra pažeidžiami, tai gali sukelti nesutarimus ir nesantaiką.
Nesvarbu ar tai būtų paprastų ar šarvuotų durų spynos širdelės keitimas siekiant iškeldinti nuomininką yra agresyvus ir nepagarbus būdas elgtis su kitu žmogumi. Tai rodo, kad savininkas nenori ieškoti konstruktyvaus ir civilizuoto sprendimo, o tik nori atsikratyti nuomininko kuo greičiau ir kuo mažiau rizikuodamas savo interesais. Tai gali sukelti nuomininkui daug nepatogumų, pvz., prarasti asmeninius daiktus, netekti pastogės, susidurti su papildomomis išlaidomis ar teisiniais ginčais. Tai gali taip pat pakenkti nuomininko orumui, pasitikėjimui ir emocinei būklei.
Todėl durų spynos keitimas siekiant iškeldinti nuomininką nėra nei legalus, nei etiškas būdas nutraukti nuomos sutartį. Savininkas turėtų laikytis įstatymų ir sutarties sąlygų, o jeigu kyla problemų, jas spręsti dialogu, kompromisu arba teisine tvarka. Nuomininkas turėtų laikytis savo pareigų ir gerbti savininko teises. Abi šalys turėtų elgtis sąžiningai, atsakingai ir žmoniškai.