Hario Poterio istorijos net ir mažai besidomintiems yra pakankamai neblogai žinomos. Juk jos gyvos jau daugiau nei 20 metų! Turbūt ištikimieji Hario Poterio gerbėjai galėtų valandų valandas kalbėti apie Harį Poterį: net Lietuvoje jau ne vienerius metus yra organizuojami protmūšiai, yra išleista įvairių dokumentinių knygų, gausu straipsnių. Tačiau kalbant apie šį J.K. Rowling sukurtą magiškąjį pasaulį, egzistuoja įdomių faktų, kurie mažai žinomi net ir patiems ištikimiausiems poteriados fanams. Šiame straipsnyje pristatysime juos.
1. J. K. Rowling ir garsusis Haris Poteris yra gimę ta pačią dieną
Ir tai tikrų tikriausia tiesa! Tiek pati rašytoja, tiek jos sukurtas vaizduotas vaisius yra gimę liepos 31 dieną. Datą autorė, ko gero, pasirinko ne veltui. Gimtadienis turi simbolinę reikšmę ir pirmoje serijos apie jaunąjį burtininką dalyje „Haris Poteris ir Išminties akmuo“. Jaunasis burtininkas būtent per savo 11-ąjį gimtadienį sužino, jog jis – burtininkas, ir yra pakviečiamas į Hogvartso burtų ir kerėjimo mokyklą.
K. Rowling gimė 1965 metais ir šiandien jai yra 56 metai. Knygos herojus Haris pagal knygoje pateiktus duomenis gimė 1980 metais, tad šių metų liepą jam turėtų sueiti 41 metai.
2. Personažų vardai buvo parenkami pagal jų charakterio bruožus
Geriau įsigilinusiems į J.K. Rowling kūrybą neturėtų kilti klausimų, jog autorė darbą atliko tikrai kokybiškai: ji ypatingai giriama už vaizdingą kalbą, dialogus, naujus žodžių darinius. Tačiau ar kada nors susimąstėte, kodėl Haris yra Haris, o ne Džonas, Oskaras ar Oliveris?
Hario Poterio istorijų ciklo autorė kiekvienam personažui vardą rinko atsižvelgdama į jo reikšmę bei personažo charakterio savybes. Pavyzdžiui, Hario vardas labai aiškiai nusako lyderio bruožus. Kaip aiškina rašytoja, Haris yra seno ir ypač Didžiojoje Britanijoje populiaraus vardo Henris versija – o pastarasis vardas visais laikais buvo ypač populiarus tarp britų karališkosios monarchijos atstovų.
Tuo tarpu, Ronaldas – knygose ir filmuose yra daugiau nuošaly, bet ne ką mažiau svarbus: jis pataria, palaiko, būna kartu sunkiausiomis akimirkomis. Senovės skandinavų kalboje „Rögnvaldr“ terminas reiškia valdovo patarėjo titulą, todėl žiniasklaidoje galima rasti informacijos, jog būtent dėl to, J. K. Rowling psirinko šį vardą.
3. Mistiniai personažai psichai yra paremti autorės asmeniniais išgyvenimais
Azkabano kalėjimo sargybiniai psichai – tai padarai, kurių itin bijo Haris Poteris. Jie negailestingi, skausmingai ir lėtai išsunkiantys žmogaus sielą. Psichai nesirenka aukų, o po jų žiauraus bučinio jausmas panašus į tokį, jog niekada gyvenime nebebūsi laimingas.
Viena turtingiausių Didžiosios Britanijos moterų J. K. Rowling yra ne vieną kartą užsiminusi žiniasklaidai, jog šis personažas yra jos kūrybos vaisius, kurį įkvėpė patirtis kovojant su depresija. 1990 m. garsi autorė atsisveikino su išsėtine skleroze sirgusia motina ir tuomet išgyveno gilią depresiją. Ji teigė, jog depresija ir liūdesys yra du nepalyginami dalykai. Liūdesys – tai emocijų puokštė, kuomet žmogus verkia, pyksta, kaltina. Žmogus, išgyvenantis depresiją, pasak J.K. Rowling, nebejaučia nieko. Visai kaip ir psicho pabučiuota auka, kuri, rodos, jog niekada nebebus laiminga.
4. Hario Poterio akys filme – mėlynos, o knygoje – žalios
Akyliausi poteriados fanai turbūt žino, jog knygose ir filmuose yra dažnai akcentuojamos Hario akys. Tiesa, knygoje jos aprašomos kaip ryškiai žalios, tačiau filme matome, jog aktoriaus akys yra mėlynos.
Gali pasirodyti, jog tai – klaida. Tačiau, tiek filmo prodiuseriai ir kūrėjai, tiek pati J.K. Rowling tai žinojo ir netgi numatė. Kaip teigiama žiniasklaidos pranešimuose, knygų autorei buvo svarbiausia, jog Hario akys būtų panašios į jo mamos (tai svarbus visos istorijos aspektas). Tad ar jos žalios, ar mėlynos – visiškai nesvarbu, svarbiausia buvo surasti aktorę, kurios akys būtų panašios į Daniel Radcliffe (aktorius, įkūnijęs žymųjį Harį Poterį).
5. Rowling pripažino, jog galbūt padarė klaidą suporavusi Ronį ir Hermioną
Tai vienas labiausiai poteriados gerbėjus galinčių nuliūdinti faktų. Išleidusi visas knygas ir sudalyvavusi filmų premjerose, garsi autorė užsiminė, jog gal ir nederėjo tarp Ronio ir Hermionos užmegzti ilgalaikių, rimtų santykių dėl sunkių jųdviejų charakterių. Ir iš tiesų tiek knygose, tiek filmuose galima pastebėti, kad nuo pat mažumės Ronis ir Hermiona išgyvena santykių kalnelius, o vienas kitam jausmuose prisipažįsta tik paskutinėse dalyse. Beje, Rowling yra prasitarusi, jog šią porą paliko kartu dėl viso pasaulio gerbėjų noro.
6. Emm‘os Watson esė dešimties puslapių
Filmo „Haris Poteris ir Azkabano kalinys“ direktorius Alfonso Cuarón trijų pagrindinius personažus įkūnijusių aktorių paprašė parašyti esė apie jų charakterius. Harį Poterį vaidinęs Daniel Radcliffe pateikė vieno puslapio rašinį, Emma Watson – dešimties puslapių, o tuo tarpu Ronaldą Vizlį įkūnijęs Rupertas Grintas nieko neatnešė filmų direktoriui.
Kaip teigė pats Rupertas, Ronis, ko gero, būtų pasielgęs panašiai, todėl filmo direktoriaus toks poelgis nenustebino. Tiesa, Ronį vaidinęs aktorius prasitaria, jog tam turėjo įtakos ir įtemptas grafikas filmavimo aikštelėje, mokslai ir egzaminai mokykloje.
Taigi, nors per kiekvienas Kalėdas vis iš naujo peržiūrime Hario Poterio filmus, ši istorija kaskart gali nustebinti ir priversti aikčioti. J. K. Rowling yra nepaprasta kūrėja, todėl panašu, jog dar ne tiek sužinosime apie Harį Poterį!