Pasyviuose arba nulinės energijos namuose šilumos atgavimas tapo įprastu dalyku. Tačiau ar verta kontroliuoti vėdinimą ir senesniuose namuose ir butuose? Kiek energijos gali padėti sutaupyti rekuperatorius ir kokių kitų privalumų jis teikia? Sužinokite viską, kas svarbiausia apie šilumos atgavimą.
Kas yra rekuperacija?
Šilumos rekuperacija pastatų vėdinimo kontekste reiškia šilumos atgavimą. Naudodami rekuperaciją vėdinate ir į patalpą įleidžiate šviežią orą, be reikalo nešaldydami namo. Be to, lauko oras praeina pro filtrus, kurie panaikina dulkes ir žiedadulkes.
Kaip veikia rekuperacija?
Šviežias oras į rekuperatorių įsiurbiamas iš lauko. Iš kitos pusės į jį patenka šiltas panaudotas oras iš vidaus. Per šilumokaitį nuotekų oras perduoda šilumą šviežiam orui ir taip jį pašildo. Abu oro srautai yra atskirti vienas nuo kito, nesusimaišo ir neperduoda kvapų.
Kuo didesnis rekuperacijos efektyvumas, tuo daugiau šilumos atgaunama iš atliekinės šilumos. Įprasto vėdinimo per atvirą langą efektyvumas yra nulinis. Oro rekuperacijos efektyvumas siekia apie 90 %. Taigi, 21 °C temperatūros nuotekų oras pašildo lauko orą nuo -5 °C iki 18,5 °C. Taip sutaupoma šildymo energijos.
Pasyvi ir aktyvi rekuperacija
Pasyvioji rekuperacija šviežią ir nuotekų orą nukreipia per du ortakių rinkinius. Oro srautai nesimaišo, jie tik perduoda šilumos energiją vienas kitam per šilumokaitį.
Aktyvioji rekuperacija veikia šilumos siurblio principu. Išmetamasis oras patenka į garintuvą, kur perduoda šilumą šilumnešiui. Šis garuoja, o kompresorius jį suspaudžia, kad dar labiau pakiltų jo temperatūra. Tada kondensatoriuje jis perduoda šilumą šviežiam orui, atvėsta ir keliauja atgal į garintuvą.
Aktyvus šilumos atgavimas yra brangesnis, tačiau pasižymi didesniu efektyvumu. Jis gali sušildyti lauko orą iki dar aukštesnės temperatūros nei išmetamas oras. Vasarą jis leidžia nustatyti atvirkštinį procesą. Taigi tai yra šilumos atgavimas su vėsinimu, kuris visiškai pakeičia oro kondicionierių.
Centrinė ir decentralizuota rekuperacija
Centrinė rekuperacija – tai oro tvarkymo sistema, užtikrinanti visišką oro mainus patalpose. Ortakiai eina per visą namą ir susijungia viename centriniame įrenginyje su šilumokaičiu. Centrinė rekuperacija paprastai įrengiama statant namą. Trūkumai – didesnės įsigijimo išlaidos ir sudėtingesnis ortakių valymas.
Decentralizuota rekuperacija arba vietinė rekuperacija įrengiama atskirose patalpose. Tai nedidelis įrenginys, montuojamas tiesiai į perimetrinę sieną. Jis užtikrina oro mainus trumpais ortakiais. Jį taip pat galima įrengti renovuojant senesnius namus ar butus. Privalumai – mažesnės įsigijimo išlaidos ir lengva priežiūra.