Pati pirmoji Arbatos šventė Šakių rajono Rygiškių kaime įsikūrusioje J. Jablonskio sodyboje, taip ir vadinamoje Jablonskyne, įvyko 2012 – aisiais. Geros tradicijos tęsiasi, tad sekmadienio popietę čia vėl pakvipo žolelių arbata. Ragauti jos, degustuoti įvairias užpiltines, dalintis žolelėmis bei atskleisti jų gydomąsias savybes ir tarpusavyje pabendrauti rinkosi viso krašto žolininkai, o kad būtų jaukiau, visus susirinkusius pasveikino Jauniaus Vyliaus vadovaujami kanklininkai.
Mūsų kraštas pasižymi savita augmenija – tai viržiai, dzingulis, asiūklis, trauklapis, rasakila, varnalėša, ugniažolė, daugelis kitų, kuriuos net piktžolėmis pavadiname. Dėl sukultūrintų pievų daugelis vaistingųjų augalų nyksta, tad kai kurias vaistažoles – čiobrelius, ramunėles, raudonėlius, kmynus – moterys augina namuose. Ir įvairių arbatų skoniu buvo galima pasimėgauti, ir midaus, trauktinių bei užpiltinių paragauti, ir apie žolelių rinkimo paslaptis sužinoti. Juk jei nori patirti maksimalią žolelių gydymo galią, reikia žinoti, kada ir kaip jas rinkti – diena turi būti saulėta, o ir pats negali būti piktas – tada žolelės neveiks. Geriausia rinkti arti gyvenamosios vietos, mat augalai tarsi jaučia žmogaus prigimtį. Taip pasakojo ir mokė viešnagėn atvykę žolininkai – Elena Krušinskaitė, Eglė Kančienė, Liudvika Abraitienė bei Danutė Pipirienė iš netoli esančio Bliuviškių kaimo, sintautiškė Elena Kudirkienė, kiti entuziastai. Susirinkusieji ne tik skanavo, bet ir dalinosi iš gamtos surinktomis gėrybėmis ,, Žolelių saulės rate,“ o kas norėjo, vaistažolių galėjo nusipirkti. Entuziastus sveikino bei jiems dėkojo rajono meras Juozas Bertašius, kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Augenija Julė Kasparevičienė, Liaudies kultūros centro specialistai.
Renginio metu buvo pristatytas filmas ,,Žolelių rinkimo tradicijos,“ įamžinęs ekspedicijos, kurios sumanytoja Nijolė Černevičienė, darbą. Filmą kūrė Viktoras Jasulevičius, tekstą skaitė Laima Mockevičienė, o už kadro maloniai skambėjo Patašinės jaunimo folkloro ansamblio kanklininkų melodijos.
Arbatos šventėje svečiavosi gausus folkloro kolektyvų būrys. Tai ,,Santaka“ iš Sintautų (vad. J. Navickienė), ,,Gandružis“ iš Būdos (vad. V. Bagdonienė), ,,Vaiguva“ iš Plokščių (vad. A. Grigaitienė), ,,Imstrė“ iš Jurbarko (vad. B. Bartkutė), ,,Stadalėlė“ iš Druskininkų (vad. I. Balčiūnienė), ,,Dailingė“ iš Kauno (vad. B.Nemčinskienė), ,,Kankliukai“ iš Veiverių (vad. D. Venckienė), ,,Marijampolės kanklininkai“ (vad. J. Vylius), ,,Nova“ iš Patašinės (vad. N. Černevičienė).
Vitalija Ližaitienė, Nuotr. Nijolės Černevičienės