Prasidėjo nauji mokslo metai, vaikai mokyklose dalinasi naujomis patirtimis ir žiniomis, kurios ne visuomet yra saugios.
Policijos virtualus patrulis atkreipia dėmesį į dažnai pasitaikančias sukčiavimo formas, su kuriomis elektroninėje erdvėje gali susidurti vaikai:
1. Internetiniai žaidimai ir apgavystės su virtualiomis valiutomis: Vaikai dažnai žaidžia internetinius žaidimus, kuriuose naudojamos virtualios valiutos ar daiktai. Sukčiai gali bandyti apgauti vaikus, siūlydami jiems „nemokamų“ ar pigių daiktų mainais už asmeninę informaciją arba pinigus. Dažnai tokie pasiūlymai yra apgaulingi, ir vaikai praranda savo sąskaitų kontrolę arba pinigus.
2. Phishing (tapatybės vagystės) per socialinius tinklus: Sukčiai gali bandyti išvilioti vaiko asmeninius duomenis, prisistatydami draugais ar žaidimų bendruomenės nariais. Jie gali siųsti žinutes su nuorodomis, prašydami prisijungimo duomenų, pažadėdami prizus ar nemokamus žaidimus. Tokios žinutės dažnai yra „phishing“ atakų dalis, siekiant pavogti prisijungimo duomenis.
3. Mobilieji sukčiavimai telefonu: Vaikai gali susidurti su apgaulingu prašymu siųsti mokamas SMS žinutes arba įsigyti brangių prenumeratų, kurios reklamuojamos kaip nemokamos arba pigios. Tai gali sukelti dideles finansines problemas, ypač jei vaikas nežino apie paslėptus mokesčius.
4. Sukčiavimas per „vienos nakties“ draugystes: Kai kurie sukčiai internete bando greitai užmegzti draugystes su vaikais, siekdami iš jų išvilioti pinigus ar vertingus daiktus. Jie gali sukurti netikras paskyras socialiniuose tinkluose ir manipuliuoti vaikais, prašydami „skubių“ pinigų pervedimų ar vertingų daiktų mainais į tariamą draugystę ar pagalbą.
5. Apgaulingi konkursai ir loterijos: Vaikai gali būti apgauti, dalyvaudami tariamuose konkursuose ar loterijose, kuriose prašoma sumokėti nedidelį mokestį už „laimėjimą“ ar „premiją“. Dažniausiai tokie konkursai yra apgaulė, skirta išvilioti pinigus arba asmeninę informaciją.
Tėvams ir mokytojams svarbu mokyti vaikus atpažinti šias sukčiavimo formas ir pasitikėti suaugusiais, jei jie susiduria su įtartina veikla.
Vaikai turėtų žinoti, kad negalima dalintis savo asmenine informacija ar pinigais internete be suaugusiųjų žinios. Edukacija ir atviri pokalbiai yra pagrindiniai ginklai, siekiant apsaugoti vaikus nuo sukčiavimo elektroninėje erdvėje.
Patarimai vaikams, kaip apsisaugoti nuo sukčiavimo internete ir mokykloje:
1. Būk atsargus su internetiniais žaidimais: Jei kas nors siūlo nemokamų daiktų ar žaidimo valiutos mainais už tavo informaciją, tai gali būti apgaulė. Nesidalink savo prisijungimo duomenimis ar pinigais.
2. Saugok savo asmeninius duomenis: Jei gauni žinutę su prašymu įvesti savo prisijungimo vardą ar slaptažodį, būk atsargus. Sukčiai gali apsimesti draugais ir bandyti pavogti tavo tapatybę.
3. Atsargiai su mokamomis paslaugomis telefonu: Nesiųsk mokamų SMS žinučių, jei nesi tikras, kas už jų slypi. Dažnai šios žinutės gali sukelti dideles išlaidas.
4. Būk atsargus su naujais „draugais“ internete: Jei kas nors, ką vos pažįsti internete, prašo pinigų ar daiktų, būk atsargus. Tai gali būti apgaulė.
5. Nedalyvauk įtartinuose konkursuose: Jei konkursas ar loterija reikalauja mokėti pinigus, kad laimėtum, tai gali būti sukčiavimas. Nedalyvauk, jei nesate tikras, kad tai tikra.
Visada pasitark su suaugusiuoju, jei kas nors internete atrodo įtartina. Svarbu kalbėtis ir nebijoti klausti pagalbos, kai nežinai, kaip elgtis. Nebijok klausti pagalbos – būk drąsus, bet atsargus!